برج دختر در استانبول

برج دختر در استانبول
احمدرضا صالحی
3 مرداد 1400
0 نظر

استانبول، شهری برای همه و همه سلیقه ها را راضی می کند. در این شهر برجی به نام برج دختر وجود دارد که می تواند روزی شگفت انگیز را برای شما رقم بزند. برای بازدید از این برج چند دقیقه قایق سواری به همراه یک وعده غذایی لذت بخش ترکی را می توانید تجربه کنید. برج دختر تنها بازمانده از دوره بیزانس است که قدمت آن به 24 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. برای این برج داستان ها و روایت های بسیاری وجود دارد که حتی بعضی از تاریخ نگاران از آن به نام برج لئاندر نیز یاد می کنند. برج دختر در دریای مرمره واقع شده و در سالهای اخیر مورد بازسازی نیز قرار گرفته است.

برج دختر

برج لئاندر (LEANDER’S TOWER) که در کشور ترکیه با نام برج دختر یا به ترکی به نام "Kız Kulesi" معروف است یکی از برج ها و نماد های تاریخی این کشور در شهر استانبول می باشد. این برج که تنها بازمانده از دوران بیزانس است در منطقه اسکودار و در فاصله 200 متری از ساحل در یک جزیره کوچک واقع شده است و به دلیل افسانه هایی که در مورد آن وجود دارد بسیار مورد توجه گردشگران می باشد. برج دختر در طول تاریخ کارایی های مختلفی داشته؛ اگرچه امروزه به عنوان موزه، رستوران و جایگاهی برای راهنمایی کشتی ها استفاده می شود ولی در گذشته به عنوان فانوس دریایی، قلعه دفاعی، جایی برای قرنطینه، محلی برای جمع آوری مالیات از کشتی ها و... کارایی داشت. شکل سنگی که امروزه از آن مشاهده می کنید به دلیل بازسازی هایی است که تاکنون روی آن انجام شده است چون در گذشته بدست ارتش عثمانی پس از فتح قسطنطنیه و آتش سوزی تا مرز نابودی رفت تا به امروز که چنین حفظ شده است. اگر علاقمند به فیلم و سینما باشید چند صحنه از فیلم جیمز باند نیز در این مکان فیلمبرداری شده است.

سه افسانه در باب برج دختر

همانطور که گفته شد درمورد این برج تاریخی افسانه های مختلفی نقل شده است که به شرح زیر می باشند.

افسانه اول (افسانه لیندر و هیرو)

در افسانه ها در باب این برج آمده است که مرد جوانی به نام لیندر عاشق راهبه ای به نام هیرو بود که در قلعه ای زندگی می کرد و هر شب برای دیدار با عشق خود تا این قلعه شنا می کرد. هیرو نیز هر شب چراغی را برای اینکه لیندر مسیر را گم نکند روشن می کرد تا معشوقه اش در مسیر بدون مشکل تا قلعه را شنا کند ولی در یک شبه طوفانی چراغ خاموش می شود و لیندر مسیر را گم می کند و در نهایت در  تنگه بسفر غرق می شود و جنازه آن را در روز بعد آب بپای قلعه می آورد. هیرو وقتی با این صحنه مواجه می شود از شدت ناراحتی خود را از بالای برج به پایین پرتاب کرده و خودکشی می کند.

افسانه دوم (افسانه پادشاه و مار)

در یک داستان دیگر برای این برج داریم که در گذشته پادشاهی بوده که بشدت به دختر خود علاقمند بوده است. همه چیز خوب بود تا زمانی که یک پیشگو مرگ دخترش را توسط نیش یک مار پیشگویی می کند. پادشاه دختر خود را به این برج می برد تا آن را از گزند این مار حفظ کند، اما روزی که با سبدی میوه به دیدار او رفت ماری در سبد باعث مرگ دخترش در 18 سالگی می شود. در تاریخ آمده است به همین دلیل به این برج ، برج دختر می گویند.

افسانه سوم (افسانه قاضی و معشوق)

در این افسانه اینطور آمده است که باطال قاضی یکی از سرداران دوره بیزانس در حمله  دوم عثمانی به قسطنطنیه عاشق یکی از دخترهای امپراطور می شود. امپراتور برای خفظ خانواده خود آنها را به برج دختر فرستاد و نیرو و کشتی های زیادی برای محافظت از آنها در اطراف برج قرار داد، سرانجام باطال قاضی به برج دست یافت و معشوقه خود را بدست آورد. از این داستان ضرب المثلی رایج در کشور ترکیه وجود دارد،" کسی که اسب خود را به تاخت می آورد ، از اسکودار عبور می کند".

برج دختر و مراسم ها

قرار گیری این برج در یک نقطه منحصر بفرد با ویوی 360 درجه این امکان را فراهم کرده که از این فضا برای مراسم ها و مهمانی های بزرگ استفاده شود.  رستوران آن دارای ظرفیت پذیرایی 220 نفر با انواع غذاهای ترکی و بین المللی است که می تواند خاطرات زیبایی را با فضای تنگه بسفر برای شما و میهمانانتان رقم بزند.

برج دختر در استانبول

موزه برج دختر

این موزه همه روزه از ساعت 9 صبح تا 7 شب پذیرای مراجه کنندگان می باشد و پس از بازدید این موزه می توانید از رستوران و کافه های آن نیز استفاده کنید (هزینه بلیط موزه 30 لیر و برای دانش آموزان نیم بها می باشد).

موزه برج دختر در استانبول

چطور به برج دختر برویم

برای حرکت به سمت این برج کافیست از متروی تکسیم سوار خط F1  شده و در ایستگاه کاباتاش پیاده شوید. در اسکله کاباتاش سوار قایق های مسافربری این برج  شوید و لذت تماشای این برج را از نزدیک ببرید.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنید