گربه های استانبول، ساکنین محبوب

گربه های استانبول، ساکنین محبوب
احمدرضا صالحی
17 اردیبهشت 1400
0 نظر

روز هشتم ماه اوت در بسیاری از کشورها روز جهانی گربه ها نام گذاری شده است که در آن روز به صورت خاص به گربه های شهر مورد توجه بیشتری قائل می شوند ولی در کشور ترکیه هر روز روزه گربه هاست و در این کشور به خصوص در شهر استانبول به خوبی توجه مردم به گربه ها را مشاهده می کنید. به هر کجا از شهر که نگاهی بیندازید شاهد خانه ها و تعدادی گربه خواهید بود که مردم هم در حال رسیدگی به آنها هستند.

در سال گذشته در روز هشتم اوت مردم ترکیه با هشتک dunyakedilergunu بسیار خبرساز شدند بطوریکه به غیر از مردم شهر بسیاری از شخصیت های برجسته کشور ، مقامات شهری و... با به اشتراک گذاشتن گربه های خانگی یا گربه های محله خود، به این موجودات دوست داشتنی ابراز علاقه کردند که در واقع یک امر طبیعی در این کشور در روز های عادی نیز می باشد. بد نیست در اینجا جمله ای از "ماهاتما گاندی" بیان کنیم که می گوید :" میزان مدنیت یک جامعه را با معیار رفتار با حیوانات می توان سنجید".

در دین اسلام گربه ها حیواناتی تمیز تلقی می شوند و احادیث زیادی در مورد آنها وجود دارد و از آنجایی که مردم کشور ترکیه مسلمان هستند این نکات در امر حمایت از گربه ها بسیار دخیل می باشد بطوریکه امامان جماعت مساجد با در دست داشتن غذا به دیدار گربه های خیابانی رفته و از آنها پذیرایی می کنند تا تعامل خود را نشان دهند و مردم شهر نیز به تبعیت از آنها به گربه ها رسیدگی کنند. با این توضیحات حال باید به خوبی درک کنید که در استانبول گربه ها ارتباط خوبی با مردم دارند و با آسودگی در سطح شهر رفت و آمد می کنند.

گربه های ترکیه

باید در این باره به یک باور در میان مردم مسلمان در ترکیه اشاره کنیم که می گویند: اگر گربه ای را بکشی، برای جبران این گناه باید یک مسجد بسازید تا در نزد خداوند بخشیده شوید. همه این دلایل دست به دست هم داده اند تا مردم با عطوفت و مهربانی با این حیوانات رفتار کنند. با قدم زدن در محله های شهر شاهد گربه های ثابتی خواهید بود که در محله خود زندگی می کنند و اهل محل همواره مراقب و حامی آنها می باشند. وجود این گربه ها در این شهر باعث شد مستندی با نام "Kedi" در سینمای جهان به نمایش در بیاید. در این مستند که روایتگر زندگی گربه ها در استانبول است بیان می کند که گربه ها در این شهر بخشی از فرهنگ و هویت شهر را تشکیل می دهند. آنها با یک زندگی امن روبرو هستند و با شیطنت ها و بازی گوشی در میان مردم و توریست ها چهره خوبی به شهر داده اند.

دو دانستنی جالب

در سفری که باراک اوباما رییس جمهور پیشین امریکا به استانبول ترکیه داشت در هنگام عبور از کنار مسجد ایاصوفیه توقف می کند تا در این مکان از گربه های معروف این شهر دیدن کند.

در یکی از جام های جهانی در رشته بسکتبال گربه ای با چشمان دورنگ سبز و آبی به نام " Bascat" حضور داشت تا برای تیمش شانس به همراه داشته باشد.

نوازش گربه توسط باراک اوباما

حفظ نژاد گربه ها

از آنجایی که میزان توجه دولت ترکیه به گربه ها بالاست، یکی از نژادهای مشهور در این کشور گربه های وان هستند که تحت حمایت همه جانبه این کشور می باشند. این گربه ها کاملا سفید و با چشمانی دو رنگ هستند و علاوه بر غذای خود علاقه مند به هندوانه، خربزه و شنا نیز می باشند. در دهه های پیش مقامات دولت ترکیه متوجه شدند که نسل این گربه ها در حال انقراض می باشد و تنها 90 گربه از این نژاد باقی مانده است پس با این حساب بنیادی به نام "خانه گربه های وان" که عمارتی دو طبقه با گربه های وان در تمام سنین بود ساخته شد تا در حفظ نسل آنها کلیه اقدامات انجام بپذیرد. البته که باید گفت نژاد این گربه به 1300 سال پیش در منطقه وان برمی گردد و از این لحاظ است که بسیار مورد توجه نیز قرار گرفته است.

نژاد گربه ترک

دو گربه مشهور در استانبول

تمبیلی (Tombili): گربه ای تپل، بامزه و مشهور که از محله زیوربی منطقه کادیکوی استانبول است و نام آن به معنای کپل و خپل می باشد که توسط اهالی محله بر روی آن گذاشته شده است. این گربه با حالتی بی تفاوت و بی خیال نسبت به اطراف خود همیشه در جای خوب لم داده بود و نسبت به شیطنت های مردم و توریست ها بدون هیچ عکس العملی بی تفاوت در حالت خودش بود، همین بی خیالی او بود که باعث محبوبیت و معروفیتش در فضای مجازی و شهر شده بود. اما قسمت ناراحت کننده این است که تمبیلی مدتی پس از مشهوریت بر اثر بیماری فوت می کند و باعث ناراحتی مردم می شود. اهالی برای او کمپینی راه اندازی کردند و با جمع آوری 17000 امضا بصورت رسمی از شهردار استانبول درخواست کردند تا بنای یادبود او ساخته شود. مجسمه برنزی تمبیلی در همان محلی که همیشه لم میداد ساخته شد و در 4 اکتبر  با حضور دوستداران او از این تندیس رونمایی شد و مردم نیز با غذای گربه، شمع و گل یاد و خاطرش را گرامی داشتند. این مراسم به صورت زنده از تلویزیون ترکیه پوشش داده شد. اگر به این شهر سفر کردید می توانید از مجسمه یاد بود او در منطقه کادیکوی در بخش آسیایی استانبول دیدن کنید.

گربه مشهور ترکیه

گلی (Gli): گربه ای که در مسجد ایاصوفیه زندگی می کرد و دارای صفحه اینستاگرامی نیز می باشد!

این گربه در هنگامی که تمایل به تعامل و ارتباط با مردم را داشت در جایگاه موذن قرار می گرفت ولی وقتی خسته بود و تمایلی به نوازش و در آغوش رفتن مردم را نداشت و ترجیح می داد در زیر نقطه مرکزی گنبد بنشیند. گلی گربه ای بود که اوباما در توقف خود با او دیدار کرده بود. البته گلی دارای یک خواهر به نام کیزیم بود که به اندازه وی دارای مشهوریت نبود. اینگونه بود که در تاریخ 7 نوامبر 2020 علی یرلیکایا استاندار استانبول در حساب توئیتری خود از مرگ گلی خبر داد و بیان داشت که وی پس از چند روز بستری در درمانگاه حیوانات به دلیل کهولت سن در 16 سالگی در گذشت.

گربه مشهور مسجد ایاصوفیا

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی