جنگل بلگراد در استانبول

جنگل بلگراد در استانبول
احمدرضا صالحی
23 اردیبهشت 1400
0 نظر

همه مسافرینی که به کشور ترکیه سفر می کنند قطعا بعد از خرید و گشت و گذار در مراکز تفریحی و تاریخی به دنباله طبیعتی بکر در شهرهای این کشور هستند، چیزی که به فراوانی در این کشور وجود دارد، نقطه به نقطه خیابان های شهر هر یک به نوعی دیدنی و برای توریست ها جالب است . اما در این مقاله میخواهیم به معرفی یک جنگل زیبا در استانبول بپردازیم که توصیه می کنیم اگر به استانبول سفر کردید و یا در این شهر زندگی می کنید حتما به آن سر بزنید چرا که می تواند برای شما یک روز خاطره انگیز را تداعی کند.

فارغ از سواحل زیبای شهر استانبول ، بلگراد جنگلی سبز و زیبا که در آن رودی روان است و صدای پرندگان در آن، حال و هوای وصف ناپذیری را تداعی می کند.

آشنایی با جنگل بلگراد

فارغ از گشت و گذار در مراکز خرید استانبول سالانه تعداد زیادی از تورسیت ها از نقاط مختلف جهان برای دیدن مناطق بکر و طبیعت فوق العاده آن پا به استانبول می گذارند. جنگل بلگراد در فاصله 15 کیلومتری شمال غربی استانبول واقع شده است و با طبیعت بکر و حیات وحشی که با خود به همراه دارد مکان مناسبی برای سپری کردن لحظاتی خوب به دور از هیاهوی شهری می باشد. در ابتدا باید گفت که مساحت این جنگل در دوران عثمانی چیزی بیش از 13 هزار هکتار بود و امروزه این مساحت به 5442 هکتار کاهش یافته ولی با این وجود با ورود به این جنگل و دیدن عظمت درختان بلند و باستانی جا برای شگفت زده شدن وجود دارد. این جنگل در زمان حکومت سلطان سلیمان دارای موقعیت استراتژیکی بسیار مهمی بود و به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر مورد استفاده قرار می گرفت، امروز نیز مراجعه کنندگان  قنات های تاریخی و عملکرد پخش آن در این مکان را می توانند از نزدیک مشاهده کنند.

ورود جنگل بلگراد

جنگل بلگراد و منبع آب

بله، جنگل بلگراد به عنوان منبع اصلی آب رسانی شهری با استفاده از رودها و چشمه های متعددی که در آن وجود دارد به وسیله کانال هایی به سطح شهر انتقال و در دسترس مردم قرار می گیرد. البته که با افزایش تقاضا و جمعیت سدی در این جنگل بنا شد که امروزه شاهد 7 سد خمیده در استانبول می باشیم. شرایط حفاظت از جنگل از قرن 16 اعمال شده است، در این جنگل بشترین درختان را بلوط ، درختان توس شرقی، ممرز و شاه بلوط تشکیل می دهند. در این جنگل بیش از 71 گونه از پرندگان و 18 نوع پستاندار زندگی می کنند.

بهترین زمان برای بازدید از جنگل

زیباترین فصل در این جنگل بهار و پاییز می باشد اما در این فصل به دلیل خنک بودن بازدید کننده کمتری را در جنگل شاهد هستیم. بهترین زمان برای عزیمت به این جنگل زیبا فصل تابستان می باشد چرا که با ترک شهر شلوغ و گرم می توان به جنگلی پناه برد که با سایه درختان هوای مطلوبی توام با رودخانه بوجود آورده است، ولی این نکته را به یاد داشته باشید که در تابستان این جنگل بسیار شلوغ بود بطوریکه حتی محلی ها نیز نیمی از روز خود را در جنگل سپری می کنند.

رودخانه جنگل بلگراد

حیات وحش در بلگراد

باتوجه به اینکه شکار در این جنگل مدت هاست ممنوع شده شما با اندکی پیاده روی در این جنگل شاهد حیوانات زیبایی خواهید بود که هریک به نوعی در حال سپری کردن روز خود هستند، در این میان ممکن است شاهد حرکت راسوها باشید، یا حتی ماری را در کنار خود ببینید که به دنباله طعمه ای برای غذای خود است، در نیمه های شب صدای روباه و گرگ از دورافتاده ترین نقطه های جنگل به گوش می رسد و همینطور حضور گرازهای وحشی که به دنباله غذا برای خود هستند. در یکی از زیباترین لحظات شما می توانید شاهد دویدن آهو ها در این جنگل باشید.

در این جنگل شما می توانید برای چند روز نیز کمپ بزنید و ازامکانات آن نیز استفاده کنید ولی توجه کنید که همه اقدامات لازم را برای اقامت خود در نظر بگیرید، در استفاده از آتش تمام مراقبت ها را انجام دهید، در اطراف جنگل مارکت ها و مایحتاج اولیه وجود دارد و حتما با نگهبانی های 24 ساعته نیز در ارتباط باشید.

حیات وحش جنگل بلگراد

مسیر پیاده روی در جنگل

در این جنگل یک مسیر 5.6 کیلومتری زیبا برای پیاده روی بازدید کنندگان تدارک دیده شده است که در آن در لحظاتی با رودخانه هم مسیر می شوید و می توانید از دستگاهای ورزشی نیز در طول مسیر استفاده کنید. همچنین در مسیر می توان از چشمه هایی که برای نوشیدن آب طبیعی احداث شده استفاده کرد و طعم آبی معدنی از استانبول را داشته باشید.

باغ آتاتورک در جنگل بلگراد

باغ گیاه شناسی آتاتورک در جنگل بلگراد واقع شده است. این باغ با وسعت 300 هکتار می باشد و بیش از 2000 نوع گیاه بومی و خارجی را در دل خود جای داده است. تاسیس باغ آتاتورک برمی گردد به سال 1916 و در آن می توان شاهد گیاهان عجیبی نیز بود.

ساعت بازید از این باغ همه روزه از ساعت 9 صبح تا 5 عصر بوده و برای عموم رایگان می باشد.

باغ گیاه شناسی آتاتورک

دسترسی به جنگل بلگراد

برای رفتن به این جنگل چنانچه تمایل نداشتید از تاکسی های اینترنتی و یا شهری استفاده کنید می توانید از خطوط اتوبوس شهر از میدان تکسیم با شماره های 42 یا 153 تا درب ورودی جنگل بلگراد استفاده کنید و آدرس آن به شرح زیر است:

Bahçeköy Merkez Mahallesi, 34453 Sarıyer/Istanbul, Turkey

امیدواریم در این مقاله از سری مطالب گردشگری ترکیه در وبسایت "یاردیم" توانسته باشیم آنچه را که شما عزیزان به عنوان مخاطب ما در نظر دارید را برآورده کرده باشیم. لطفا ما را از نظرات ارزشمند خود مطلع بسازید.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنید