کاخ دولما باهچه استانبول

کاخ دولما باهچه استانبول
احمدرضا صالحی
4 خرداد 1400
0 نظر

استانبول یکی از پربازدید ترین شهرهای کشور ترکیه می باشد که اغلب توریست هایی که به این کشور سفر می کنند حتما در برنامه سفری خود روزهایی را به این شهر رویایی اختصاص خواهند داد. در این شهر زیبا که از آب و هوای خوبی نیز برخوردار است اماکن و طبیعت بسیار دیدنی وجود دارند که باید از آنها دیدن کرد. یکی از این اماکن دیدنی بازدید از کاخ دولما باهچه می باشد که در یک موقعیت خوب در استانبول قرار دارد. در این مقاله قصد داریم کاخی را به شما معرفی کنیم که به دستور 31 پادشاه عثمانی ساخته شده و دارای بخش های بی نظیری است.

کاخ دولما باهچه

کاخ دولما باهچه (Dolmabahçe )، در اواسط قرن نوزدهم در منطقه بشیکتاش (شرق تنگه بسفر) ساخته شد و از آن پس توانست جای کاخ توپکاپی را در استانبول بگیرد. این کاخ که توسط معمار ارشد دربار عثمانی به دستور سلطان عبدالمجید ساخته شد و به عنوان آخرین اقامتگاه سلطنتی پادشاهان عثمانی شناخته می شود. در تاریخ این گونه آمده است که 6 پادشاه عثمانی در آن سکونت داشتند و این کاخ شامل 258 اتاق، 43 تالار، 6 حمام ترکی و 68 سرویس بهداشتی می باشد. از نکات قابل تامل این کاخ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • در بین سالهای 1843 تا 1856 به دستور عبدالمجید عمارت های بی استفاده تخریب شدند و کاخ دولما باهچه امروزی ساخته شد
  • برای ساخت این کاخ از 5 میلیون سکه عثمانی استفاده شده هزینه آن معادل با 35 تن طلا است
  • محوطه این کاخ 110 هزار متر مربع و دارای زیربنای 45 هزار متر مربعی است.
  • این کاخ دارای 16 بخش جداگانه می باشد، یک عمارت اصلی و همینطور اتاق های ولیعهد، اسطبل، داروخانه، آشپزخانه، کارگاه فرش، تولیدی شیشه، مرغداری، ریخته گری و....
  • در بین سالهای 1843 تا 1856 "برج ساعت" نیز به مجموعه های ارزشمند این کاخ نیز اضافه شد

فضای کاخ دولما باهچه

در آخرین نکته از این کاخ باید به چلچراغ 4000 کیلوگرمی کریستالی اشاره کنیم که با ارتفاع 26 متر در سالن کاخ نصب شده است. این کاخ بعد از دوران عثمانی نیز پذیرای دیگر حاکمانی همچون مصطفی کمال آتاتورک بوده است، او در همین کاخ از دنیا رفت و اکنون به عنوان یک جاذبه گردشگری در اختیار عموم قرار دارد.

بخش های اصلی کاخ دولما باهچه

این کاخ مجلل از سه بخش و به شرح زیر تشکیل شده است:

آپارتمان های اداری Selamlik یا   Mabeyn-i Hümayun

از بخش اداری این کاخ می توان به عنوان مهمترین بخش نام برد، وقتی وارد این کاخ می شوید شاهد یک تالار بزرگ هستید که دارای پله های کریستالی و عناصر تزئینی زیبا می باشد. در این بخش نیز می توانید تالارهایی با فرش ها مختلف، لوسترهای زیبا، شومینه کریستالی، حمام سلطنتی و ... را ببینید.

تالار تشریفات  Muayede Salonu

تالاری بزرگ و دیدنی که متراژ آن 2000 متر مربع بوده و ارتفاع سقف آن تا زمین حدود 36 متر می باشد. فرشی بزرگ سرتاسر این تالار را پوشانده و لوستری کریستالی به وزن 5.4 تن که هدیه ملکه ویکتوریا بوده در آن آویزان است. در این قسمت مراسم های مذهبی و ارکسترها وجود داشتند اما زنان اجازه شرکت در این مراسم را نداشتند و از پنجره های راهرو نظاره گره مراسمات بودند.

حرمسرای امپراطوری  Harem-i Hümayun

معماری این کاخ حیرت انگیز است، برای اینکه بتوانید در آن از مسیرها باخبر شوید نیاز است چندبار به این کاخ سرزده باشید. حرمسرا از یک راهرو بزرگ به بخش اداری متصل می شود و در قدیم این مسیر دارای نگهبان جهت محافظت بوده است. تنها شخص سلطان اجازه ورود به این محوطه را داشته و در آن اتاق مادر سلطان، همسران سلطان و فرزندان او نیز وجود داشتند.

بخش های اصلی کاخ دولما باهچه

اتاق های کاخ

این کاخ دارای دو دسته اتاق می باشد:

  • اتاق های رو به دریا که مختص مقام های عثمانی و وزرا بود
  • اتاق های رو به خشکی که برای سایر مدیران کاخ در نظر گرفته شده بود

مهمانانی که وارد کاخ می شدند ابتدا می بایست در تالار منتطر می بودند تا نگهابانی مراجعه کند و مسیر اتاق مورد نظر را به آنها نشان دهد. در این قسمت همه جا با فرش های قرمز تزئین شده و دارای لوسترهای انگلیسی می باشد.

در یک دسته جداگانه به معرفی اتاق های دبیرخانه می پردازیم که در سمت راست تالار کارکنان است که به اتاق کاشی کاری شده نیز معروف است. بر روی دیواره سمت چپ این تالار یک کلکسیون زیبا از آثار افراد نامدار را شاهد هستیم؛ روی دیوار سمت راست یک نقاشی امضا شده ای از رودلف ارنست قرار دارد که آتش سوزی تئاتر شهری پاریس را به تصویر کشیده و نقاشی دیگری از یک دختر روستایی هلندی. همچنین اثری از دلاندره نیز بر روی این دیوار نصب شده است. در این اتاق که با اثاثیه ی به سبک فرانسوی آراسته شده، گلدان های ارزشمند پورسلینی نیز وجود دارند.

آخرین اتاق از این کاخ به مصطفی کمال آتاتورک تعلق دارد که روزهای آخر عمر خود در این اتاق سپری می کرده و در سال 1938 در ساعت 9:05 از دنیا رفت که از آن پس تمام ساعت های کاخ در این ساعت تنظیم و نگه داشته شده است.

آدرس کاخ دولما باهچه

هزینه های ورودی این کاخ

  • بازدید از دفاتر اداری و اتاق های پذیرایی 60 لیر ترکیه
  • بازدید از موزه 20 لیر ترکیه
  • بازدید از حرم 40 لیر ترکیه

آدرس:  Dolmabahçe Cd. ۳۴۳۵۷ Beşiktaş/İstanbul, Turkey

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنید