ابراهیم تاتلیس

ابراهیم تاتلیس
احمدرضا صالحی
9 خرداد 1400
0 نظر

در بین تمامی هنرمندان این کشور قصد داریم به معرفی هنرمندی نام آشنا بپردازیم. مرد اول صحنه در موزیک ترکیه که سال ها در رتبه اول صنعت موسیقی ترکیه دیده می شد. این هنرمند در میانسالی با حادثه بزرگی روبرو شد که منجر به تعطیلی مسیر هنری او برای مدت طولانی شد. ایراهیم تاتلیس (تاتلیسس) هنرمندی که باعث معرفی بسیاری از جوانان خواننده در این کشور شد و با حمایت خود سبب شکوفا شدن استعداد آنها گردید.

ابراهیم تاتلیس با نام اصلی ابراهیم تاتلیسس به زبان ترکی به زبان انگلیسی"ibrahim tatlises" در اول ژانویه 1952 در شهر شانلی اورفا در کشور ترکیه به دنیا آمد. پدرش احمد تاتلی عرب و مادر وی به نام لیلا کرد بود.

او که اولین فرزند خانواده بود کودکیش در خانواده‌ای پر جمعیت و فقیر گذشت و از کودکی شروع به کار کرد. درابتدای جوانیش برای کار به استانبول آمد و بعد از مدتی به دست فروشی پرداخت.

ما در این مقاله سعی داریم دوران کودکی تا حال ابراهیم تاتلیس را به تصویر بکشیم. برای آشنایی بیشتر با این خواننده محبوب ترکیه  با ما همراه باشید .

ابراهیم تاتلیس علاوه به زبان ترکی زبان های کردی و عربی را نیز می داند. مردم ترکیه نام ایبو را برای او استفاده می کنند و  در جنوب ترکیه به نام  imperator شناخته می شود. زادگاه وی شانلی اورفه شهری متشکل از جمعیت کردها و عرب ها می باشد .

زمانی که ابراهیم متولد شد پدرش در زندان بود و اولین بار ابراهیم را از پشت میله های زندان دید و نام ابراهیم را برای وی برگزید. او در سن 10 سالگی به همراه هفت برادر دیگرش در خانه ای کوچک زندگی می کرد و در همین سنین پدرش درگذشت و از این پس به فروش آب، بنایی و.... مشغول شد. سپس به شهر آدنا رفت و به کارهای ساختمانی و آهن الات پرداخت.

زندگی نامه ابراهیم تاتلیس

 درتمام مراحل زندگیش بدون عقب نشینی و نا امیدی به کارش ادامه داد . ازسن 18 سالگی با شرکت در مراسم های سنتی مانند تعزیه خوانی که به آن SIRAGECESI  گفته می شود و در بسیاری از شهرهای آناتولی برگزار می شود در کنار بسیاری از بزرگان آواز می خواند که در آن زمان چند صفحه گرامافون هم تهیه کرد و فامیلیش را از تاتلی  به تاتلی سس تغییر دادند. ابراهیم  با دیدن صفحه گرامافون و نام تغییر یافته اش از این زمان تصمیم گرفت که به خوانندگی روی آورد . مهمترین اتفاق زندگیش آشنایی با یک دوست بود که در آدنا فعالیت سینمایی انجام می داد که در واقع صدای ابراهیم را کشف کرد و ابراهیم پس از آن در کازینوهای آدنا وآنکارا به روی صحنه می رفت.

ابراهیم در ابتدای مهاجرتش به استانبول بسیار بی پول و بی کار بود و در ساختمان ها به عنوان کارگر ساختمانی و در جگر پزی مشغول به کار شد. او می دانست برای اینکه به جایی برسد می بایست تلاش کند. در سال 1970 اولین آلبوم ابراهیم به نام کفش پاهایش به صورت صفخه گرامافون به بازار آمد.

اولین حضور ابراهیم تاتلیس در سینمای ترکیه در سال 1978 با فیلم جیلان شکل گرفت و با انتشار هر فیلم و آلبومی بر شهرتش اضافه می شد. از فیلم های معروفش می توان به ماوی ماوی هولیا و الله الله اشاره کرد.
از آهنگ های قدیمی معروف ابراهیم تاتلیسس می توان  آهنگ  های اوستا، لیلیم لی، یالان و ماوی ماوی نام برد. وی برنامه ایبو شو را با حضور خوانندگان مشهوری از جمله  ابرو گوندش، سردار اورتاچ و سیبل جان نیز اجرا می کرد که از محبوب ترین برنامه های کشور ترکیه بود و بعد از بهبودی نیز مدتی است اجرای آن را از سر گرفته.

آهنگ های ابراهیم تاتلیس

ابراهیم تاتلیس یک تاجر، رستوران‌دار، سازنده شوهای تلویزیونی و در زمینه گردشگری فعال  می باشد. او یک پروژه ساخت و ساز در کردستان عراق دارد و کانال رادیویی به نام تاتلیس نیز متعلق به وی است، همچنین رستورانی به نام خودش در ازمیر دارد .ثروت وی در حدود 64 میلیون دلار تخمین زده شده است.

وی با آهنگ های ترکی اش در ترکیه، آسیای میانه آذربایجان، عراق و سوریه طرفداران بسیار زیادی دارد والبته به زبان های عربی و کردی هم آهنگ می خواند. ابراهیم تاتلیس در حال حاضر در ازمیر سکونت دارد و در سال 2011 لقب بهترین خواننده قرن ترکیه را به خود اختصاص داد.

او از ازدواج اولش با عدالت دوراک یک پسر به نام احمد تاتلی و دو دختر به نام های گولشن و گولدن دارد. ابراهیم در سال 1979 با پریجان ساواش ازدواج کرد که حاصل آن ملک زبیده می باشد. وی در سال 1983 با دریا تونا ازدواج کرد که از این ازدواج یک پسر به نام ابراهیم یا ایدو دارد. ابراهیم در سال 2011 با عایشه گل ییلدیز ازدواج کرد که ماحصل آن الیف آدا می باشد و در سال 2013 از هم جداشدند.

در سال 2011 در منطقه شیشلی استانبول با اسلحه به ابراهیم تاتلیس حمله شد که از ناحیه جمجمه آسیب دید ولی ترورش نافرجام بود  و پلیس اعلام کرد ضارب آن از کرد های پ ک ک بوده که اقدام به شلیک چند گلوله نموده اند. پرفسور سمیعی جراح پر آوازه ایرانی وظیفه جراحی جمجمه ابراهیم را به مدت 12 ساعت در آلمان به عهده داشت. البته شایعاتی در مورد جراح و نجات دهنده آن به نام ایهان ایلماجی نیز وجود دارد.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنید