جریمه های حضور غیرقانونی در ترکیه

جریمه های حضور غیرقانونی در ترکیه
احمدرضا صالحی
27 مهر 1400
0 نظر

همانطور که می دانید در کشور ترکیه برای مدت مشخصی امکان حضور قانونی دارید و پس از اتمام این مدت شما به عنوان یک توریست باید به یکی از روش های موجود درخواست ادامه اقامت و یا درخواست متفاوتی از اقامت را داشته باشید. برای مثال مسافران ایرانی بدون دریافت ویزا بصورت فیزیکی در این کشور می توانند به مدت 3 ماه حضور داشته باشند، پس از این دوره برای حضور باید اقدامات لازمه را انجام دهید تا به مشکل برنخورید. در ادامه ما به بررسی ادامه حضور و یا جریمه ها می پردازیم، اگر روزهای اضافی را در این کشور سپری کردید و اطلاعات دقیقی ندارید با ما همراه باشید که قوانین و مبالغ را دقیق برای شما بیان کرده ایم.

حضور در ترکیه

حضور قانونی در کشور ترکیه تنها به مدت 3 ماه امکان پذیر می باشد و در ادامه باید دلیل خاصی برای حضور از پیش تعیین شده داشته باشید. چنانچه در روزهای اضافی در این کشور باشید ممکن است بین 3 ماه تا 5 سال ممنوع الورود به این کشور شوید. جریمه حضور غیر قانونی را می توانید در هنگام خروج به لیر نیز پرداخت کنید. جریمه عدم حضور در کشور ترکیه بنا به قانون 6428 ماده 9 قانون اساسی جهت اتباع خارجی در سال 2013 صادر گردید و براساس آن برای خارجیان به ازای هر 180 روز، 90 روز حضور در ترکیه بلامانع می باشد.

میزان جریمه ها به ازای ماه های اضافی

1 ماه، 50 دلار امریکا

2 ماه، 60 دلار امریکا

3 ماه، 70 دلار امریکا

4 ماه، 80 دلار امریکا

5 ماه، 90 دلار امریکا

6 ماه، 100 دلار امریکا

7 ماه، 110 دلار امریکا

8 ماه، 120 دلار امریکا

اگر مشمول این جریمه شوید و در هنگام خروج این مبلغ را واریز کنید، طبق قانون 492 شامل جزای ممنوع الورودی نمی شوید. در صورت هرگونه مشکلی از لحاظ جریمه نقدی و یا ورود می توانید از سفارت ترکیه در کشور خود نیز پیگیری های لازمه را انجام دهید تا خدای ناکرده در هنگام پرواز به مشکل برنخورید، اما اگر مدت زمان قانونی گذشت و قبل اخطار از مقامات این کشور با پرداخت جزای نقدی خروج را انجام دهید جزای ورودی بشرح زیر است:

اگر تاخیر در خروج به مدت 3 تا 6 ماه باشد به مدت 1 ماه ممنوع الورود می شوید.

اگر تاخیر خروج از کشور ترکیه بین 6 ماه تا یک سال باشد به مدت 3 ماه ممنوع الورود می شوید.

خروج بین 1 سال تا 2 سال بعد از مدت قانونی ممنوعیت ورود تا 1 سال را به همراه دارد.

و در نهایت اگر بیش از 3 سال اقامت غیرقانونی داشته باشید به مدت 5 سال ممنوع الورودی را در پی خواهد داشت.

توجه داشته باشید اگر مدت اقامت سه ماه پایان یافته باشه و علی رغم دریافت اخطاریه ترک کشور، و یا دیپورت، ترک از کشور صورت نپذیرد، از 3 ماه تا 5 سال جریمه ورود را حتما در پی خواهد داشت.

اشخاصی که اقامت یکساله و یا .. در این کشور دارند و از مدت اقامت آنها گذشته باشد و اقدام به تمدید نکرده اند نیز مشمول جریمه هایی می شوند که در بهترین حالت باید برای تمدید خروج و ورود بزنند.

توصیه ها

اگر به کشور ترکیه به دید یک مهاجر نگاه می کنید و قصد مهاجرت به این کشور را دارید، حتما سعی کنید قوانین مهاجرتی با دقت و احتیاط زیادی رعایت کنید چراکه بروز کوچکترین مشکل می تواند در روند اقامتی شما اختلال ایجاد کند. برای مثال ممکن است در روند تمدید اقامت و یا گواهینامه و... مشکلات قبلی را دلیل به عدم انجام کار قرار دهند و مسیر زندگی شما تغییر کند. در شروع و پس از ورود به این کشور که شما اجازه 3 ماه اقامت دارید قبل از اتمام این مدت زمان روند اداری اقامت را طی کنید و به لحظات آخر موکول نکنید، همینطور در نهایت پس از اتمام اقامت نیز زودتر روند تمدید را پیگیری کنید که مشمول جریمه های سنگین نشوید.

در پرداخت جریمه های حق خاک سعی کنید در هنگام برگشت در فرودگاه، پرداخت کنید تا در آینده بمشکل ورود نخورید.

اگر در این کشور برای مدت طولانی در حال زندگی هستید حتما قبل از خروج کشور، کلیه مبالغی کهباید با دولت تسویه کنید را پرداخت کنید. این مبالغ میتواند شامل پرداختی ها قبوض، پرداختی های بیمارستانی، جریمه های رانندگی و یا هر چیز دیگری باشد، چون ممکن است در هنگام خروج برای شما مشکل ساز شود.

با یک محاسبه ساده برای جریمه اضافه ماندن در کشور ترکیه می توانیم به فرمول زیر برسیم:

به ازای ماه اول 50 دلار آمریکا و به ازای هر ماه بعد 10 دلار مبلغ جریمه شخص متخلف می باشد. برای مثال شخصی که سه ماه بیشتر از مدت قانونی در ترکیه حضور داشته در هنگام خروج 50 دلار+ 10دلار+10 دلار از وی جریمه دریافت می کنند.

در انتها به پاسخ سوالی می پردازیم که برای اکثریت این واژه سوال میباشد که "حق خاک" چیست؟

باید در جواب این سوال بیان داشت که دولت ترکیه مبلغی را به عنوان حق خاک برای حضور در این کشور دریافت می کند. این مبلغ چه برای مسافرانی که از پیش حضور داشته باشند و چه برای کسانی که اقامت در این ترکیه دارند محاسبه و هر ساله هنگام تمدید اقامت در نظر گرفته می شود.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی