مسابقه Survivor All Star 2022 ترکیه

بدون شک مسابقه (سوروایور) Survivor محبوب ترین و پر تماشاگرترین برنامه تلویزیونی در کشور ترکیه می باشد. این برنامه هر سال از شبکه تلویزیونی TV8 که متعلق به آجون ایلیجالی (acun ılıcalı) می باشد پخش می شود. علت محبوبیت این مسابقه علاوه بر حضور افراد مشهور در زمینه ورزش، سینما و موسیقی کشور ترکیه، جایزه مالی چشمگیر آن می باشد. البته نباید از این موضوع غافل شد که حضور در این مسابقه باعث شهرت چند برابری افراد می شود و از همین رو شرکت در این مسابقه باعث ایجاد تحولی عظیم از نظر مالی برای افراد عادی می شود.

 مسابقه Survivor از سال 2005 بصورت مداوم در حال برگزاری است و تنها شاهد یک وقفه در سال های 2008 و 2009 بوده ایم. در اولین سال برگزاری این مسابقه بازیگر محبوب سینمای ترکیه uğur pektaş (اوئور پکتاش) که در سریال محبوب arka sokaklar به ایفای نقش پرداخته بود توانست رتبه اول را کسب کرده و قهرمان این دوره شود.

نحوه برگزاری مسابقه سوروایور

برای شرکت در این مسابقه حتما باید از شرایط جسمانی مناسب با سابقه ورزشی برخوردار باشید زیرا هرسال تعداد زیادی از ورزشکاران مطرح ترکیه که سابقه کسب مدال های جهانی دارند در این مسابقه حضور دارند. این مسابقه بصورت ترکیبی بین مردان و زنان برگزار می شود و آنها در دو تیم مختلف با عنوان Ünlüler (افراد مشهور) و Gönüller (افراد عادی) به رقابت می پردازند. هر یک از تیم ها شامل تعدادی شرکت کننده آقا و خانم می باشند که در مراحل اولیه آقایان باهم و خانم ها نیز با یکدیگر به رقابت می پردازند.

مسابقه سوروایور بین 4.5 تا 6 ماه به طول می انجامد و درتمام این مدت افراد بدون هیچگونه وسیله ارتباطی در یک جزیره به مسابقه می پردازند. نکته قابل توجهی که وجود دارد آن است تمامی شرکت کنندگان با مشکل خورد و خوراک مواجه می شوند زیرا جیره غذایی آنها بسیار اندک می باشد بطوریکه برخی شرکت کنندگان بخاطر گرسنگی زیادی که متحمل می شوند مجبور به ترک مسابقه می شوند!

هر هفته یک سری مسابقات برگزار می شود که مهمترین پاداش تیم برنده اقلام خوراکی می باشد و طبیعتا تیمی که بازنده این مسابقه باشد مجبور است کل هفته را بدون اقلام خوراکی سپری کند!

در کنار سبد غذایی که هر هفته به تیم برنده اهدا می شود، مسابقاتی با جایزه تفریحی نیز برگزار می شود که اعضای تیم برنده را به یک هتل، ویلا یا مکان تفریحی لوکس می برند و آنها حداقل یک شب در جای گرم و نرم خوابیده غذای مناسب می خورند و در تمام این مدت تیم بازنده باید در جزیره بدون غذا حضور داشته و در آلاچیقی که خود ساخته اند سپری کنند!

عذاب آورترین نکته در مسابقه سوروایر گرسنگی می باشد بطوریکه شرکت کنندگان حتی اجازه استفاده از خوراکی هایی که گردشگران یا بومیان در مکان های مختلف رها کرده اند را ندارد و تنها راه تغذیه آنها علاوه بر سبد غذایی هفتگی استفاده از میوه هایی مانند نارگیل یا ماهیگیری می باشد که برای تهیه آنها نیز با دشواری زیادی مواجه خواهند و در صورتی که ناظران مسابقه متوجه شوند فردی غیر از این دو راه غذا تهیه کرده است او را جریمه می کنند و این جریمه معمولا محرومیت دو تا سه هفته ای از پاداش های تیم برنده می باشد! گرسنگی در سوروایور به حدی شدید است که گاها شرکت کنندگان مجبور به خوردن حیواناتی مانند خرچنگ، مار و ... می شوند.

با توجه به توضیحات فوق می توان نتیجه گرفت که برنده شدن در هر مسابقه چقدر برای شرکت کنندگان اهمیت دارد و همین موضوع باعث جذابیت فراوان آن می شود.

یکی از مسابقاتی که هر هفته برگزار می شود مسابقه حذفی می باشد بطوریکه اعضای تیم بازنده در پایان روز باید نام یک نفر از هم تیمی های خود را که فکر می کنند مناسب حذف شدن است را در یک برگه نوشته و آن را تقدیم برگزار کنندگان کنند. این بخش از مسابقه نیز بسیار جذاب است زیرا تیم برنده با خیال راحت می تواند یک هفته دیگر را سپری کند و یکی از اعضای تیم بازنده مجبور به ترک جزیره خواهد شد.

حضور در جزیره (و مسابقه) از آن جهت اهمیت دارد که به ازای هر هفته حضور حقوقی بین 10 تا 20 هزار لیر به افراد پرداخت می شود و از این رو حتی اگر فردی موفق به قهرمانی در این مسابقه نشود، به ازای هفته هایی که حضور داشته پاداش نقدی دریافت خواهد کرد.

معمولا بیشترین درگیری های لفظی در مسابقات حذفی هر هفته بین شرکت کنندگان تیم بازنده رخ می دهد زیرا هیچ از آنها مایل به ترک جزیره نیستند و از این رو تلاش می کنند در صورت باخت یکی دیگر از هم تیمی هایشان ازمسابقه خارج شود. انتخاب فرد حذف شده توسط نظرسنجی اس ام اسی از بینندگان صورت می گیرد و فردی که کمترین رأی را در آن هفته داشته باشد از مسابقه حذف خواهد شد.

جوایز مسابقه Survivor

آجون ایلیجالی یک جمله معروف دارد: "شما آنچه که شایسته خودتان است را انجام دهید، ما هم آنچه را که شایسته خودمان است انجام می دهیم".

عینیت این جمله آجون را به واقع می توان در پاداش های مسابقه مشاهده کرد زیرا هر هفته جوایز هفتگی شگفت انگیز تر و پربارتر می شود. برخی ازجوایزی که سال پیش در بین مسابقات هفتگی اهدا شد عبارتند از:

  • موزیک پلیر
  • بن خرید 10 هزار لیری
  • بن خرید سالانه غذا
  • بن خرید لوازم آرایشی و بهداشتی
  • تبلت
  • تلویزیون
  • یک بلیط رفت و برگشت به هر نقطه از دنیا
  • بن خرید البسه به ارزش 20 هزار لیر
  • اقامت در یک هتل لوکس به مدت یک هفته با همراه
  • خودروی لوکس شاسی بلند

این جوایز علاوه برای حقوق هفتگی، تفریحات هفتگی و پاداش نفر اول می باشد.

پاداش نفر اول در سال 2021 حدود 1 میلیون لیر بود که به همراه حقوق هفتگی به مبلغی نزدیک به یک میلیون و 600 هزار لیر نیر می رسید.

نا گفته نماند افرادی که مدت زمان زیادی توانستند در این مسابقه حضور داشته باشند و بعد حذف شدند پس از پایان مسابقات پیج اینستاگرامی آنها با رشد قابل توجهی مواجه شد و بعد از مسابقات پیشنهادهای تبلیغاتی فراوانی دریافت کردند مبالغ زیادی را نیز از این راه کسب کردند.

قهرمانان مسابقه Survivor

سال 2005:  Uğur Pektaş (اوئور پکتاش) بازیگر معروف سریال arka sokaklar

سال 2006: Derya Durmuşlar (دریا دورموشلار)

سال 2007: Taner Özdeş (تانر اوزدش)

سال 2010: Merve Oflaz (مروه اوفلز) بازیگر و مدل معروف ترکیه

سال 2011: Derya Büyükuncu (دریا بویوکونجو)

سال 2012: Nihat Altınkaya (نیهات آلتین کایا) بازیگر معروف ترکیه که در سریال محبوب SOZ هم به ایفای نقش پرداخته بود

سال 2013: Hilmi Cem İntepe (هیلمی جم اینتپه)

سال 2014: Turabi Çamkıran (تورابی چامکیران)

سال 2015: در این سال که All Start بود نیز تورابی توانست قهرمان شود

سال 2016: Çağan Atakan Arslan (آتاکان آرسلان) قهرمان مسابقات بوکس

سال 2017: Ogeday Girişken (اوگدای گیریشکن)

سال 2018: Adem Kılıççı (آدم کیلیچچی)

سال 2019: Yusuf Karakaya (یوسوف کاراکایا)

سال 2020: Cemal Can Canseven (جمال جان جانسون) خواننده محبوب ترکیه

سال 2021: İsmail Balaban (ایسماعیل بالابان) قهرمان کشتی سنتی جهان

Survivor All Star 2022

بدون شک مسابقه امسال جذاب ترین مسابقه سوروایری می باشد که تاکنون برگزار شده است. در مسابقات All Star قهرمانان و بهترین بازیکنان ادوار مختلف که بنا به دلایلی موفق به کسب عنوان قهرمانی نشده اند حضور دارند. بازیکنان دو تیم در مسابقات امسال به شرح زیر می باشند:

Ünlüler Takımı: Adem Kılıçcı, Aycan Yanaç, Barış Murat Yağcı, Batuhan Karacakaya, Birsen Bekgöz, Çağan Atakan Arslan, Elif Gören, Furkan Kızılay, Mert Öcal, Merve Aydın, Nagihan Karadere, Sema Aydemir, Sercan Yıldırım

Gönüllüler Takımı: Anıl Berk Baki, Ardahan Uzkanbaş, Berkan Karabulut, Berna Keklikler, Evrim Keklik, Gizem Kerimoğlu, Gökhan Keser, Hikmet Tuğsuz, Nisa Bölükbaşı, Ogeday Girişken, Seda Ocak, Sude Burcu, Yasin Obuz

با نگاهی به اعضای دو تیم به راحتی می توان به هیجان مسابقه امسال پی برد.

تیم Ünlüler

Batuhan Karacakaya (باتوهان کاراجاکایا): باتوهان بازیگر معروف سریال آشکی ممنو می باشد که سال 2021 یکی از بهترین بازیکنان بود. در مسابقات سال 2021 دو بازیکن خانم به نام های آیشه و آلینا رقابت تنگاتنگی با یکدیگر داشتند و تنش های بین این دو حتی به دعوای خانوادگی آنها در فضای مجازی نیز کشیده شد بطوریکه آجون در یکی از جلسات به آنها اجازه داد خارج از قوانین مسابقه با خانواده خود تماس گرفته و به آنها هشدار دهند که از توهین به یکدیگر در فضای مجازی دست بردارند. همین رقابت عجیب بین آیشه و آلینا باعث شد هر فردی که با آنها همزمان در بین گزینه های حذفی هفتگی قرار می گرفتند، حذف شوند زیرا به خاطر همین رقابت توانستند درصد زیادی از آرا را به خود اختصاص دهند. مهمترین افرادی که به واسطه کاندید شدن همزمان آنها حذف شدند استیون و باتوهان بودند که به گواه کارشناسان اگر هنگام نظرسنجی حذفی بین آیشه و آلینا قرار نمی گرفتند توانایی حضور در فینال را داشتند.

Sema Aydemir (سما آیدمیر): یکی از پرسابقه ترین و محبوب ترین شرکت کنندگان خانم در سوروایور که کارشناس این مسابقه در برنامه هایی مانند Survivor Extra و Survivor Panorama نیز می باشد.

Çağan Atakan Arslan (چاغجان آتاکان آرسلان): بوکسور معروف کشور ترکیه با سابقه قهرمانی در مسابقات بوکس که قهرمان سال 2016 سوروایور نیز شد.

Sercan Yıldırım (سرجان ییلدیریم): یکی از بهترین بازیکنان دوره های قبل که با بدشانسی نتوانست به عنوان قهرمانی دست پیدا کند.

Elif Gören (الیف گورن): الیف با اینکه از نظر فیزیکی از سایر شرکت کنندگان جثه کوچک تری دارد اما یکی از سریعترین شرکت کنندگان می باشد و شاید بتوان گفت در بین خانم ها سریع ترین است!

Birsen Bekgöz (بیرسن بک گوز): دوست صمیمی ناگیهان که از فیزیک و سرعت مناسبی برخوردار می باشد.

Barış Murat Yağcı (باریش مورات یاغجی): یکی از محبوب ترین و پر طرفدارترین بازیکنان سوروایور که شانس زیادی برای قهرمانی او قائل هستند.

Mert Öcal (مرت اوچال): یکی از بهترین های ادوار گذشته و کارشناس برنامه Survivor Panorama

Nagihan Karadere (ناگیهان کارادره): اگر از علاقه مندان به سوروایور سوال کنید کدام رقابت را از همه بیشتر دوست داشتید بدون شک جواب این خواهد بود: "رقابت ناگیهان و سما" و اگر سوال کنید کدام زن شانس قهرمانی دارد نیز پاسخ "ناگیهان یا سما" خواهد بود. ناگهیان همواره رقابت جذابی با سما داشته که با هیجان فراوانی نیز رو به رو بوده است بطوریکه رقابت سال 2021 آیشه و آلینا را به رقابت این دو تشبیه کرده بودند حال فکر کنید این دو در یک تیم هستند، چه شود!

 Adem Kılıçcı (آدم کیلیچلی): آدم نیازی به معرفی ندارد و اگر بخواهیم سه شرکت کننده برتر در تمام ادوال سوروایور را نام ببریم قطعا آدم یکی از آنهاست.

تیم Gönüllüler

Anıl Berk Bak (آنیل برک باک): یکی از پرقدرت ترین و سریعترین بازیکنان این دوره که با هدف قهرمانی آمده. آنیل در مسابقه سوروایور کاپ توانست مقام اول را کسب کند.

Ardahan Uzkanbaş (آردالان اوزکانباش): یکی دیگر از شرکت کنندگان مدعی این دوره که از فیزیک و قدرت بسیار خوبی برخوردار است.

Evrim Keklik (اوریم ککلیک): بدون شک حضور اوریم که یکی از کارشناسان سوروایر و از بازیکنان سابق می باشد باعث جذابیت رقابت این دوره خواهد شد.

Ogeday Girişken (اوگدای): یکی از بهترین بازیکنان تاریخ سوروایور که توانسته به مقام اول نیز برسد. بدون شک رقابت اوگدای و آدم از جذاب ترین بخش های این مسابقه خواهد بود.

Seda Ocak (سدا اوجاک): خواهر دو قلوی سما که در تیم رقیب است. این دو قلوها رابطه خیلی خوبی با یکدیگر ندارند و در مصاحبه های قبل از شروع بازی ها هم سما به این نکته اشاره کرده بود که حرف یکدیگر را خیلی گوش نمی دهند، شاید به همین دلیل بود که سدا در تیزر معرفی گفت: "من سدا هستم، اشتباه نکنید، فراموش نکنید". بینندگان با اشتیاق منتظر دیدن رقابتی هستند که سدا و اوریم با سما، ناگیهان و الیف خواهند داشت.

Yasin Obuz (یاسین اوبوز): یاسین هم یکی از شرکت کنندگان بسیار خوب سوروایور می باشد که رقابت او با Mert می تواند بسیار جذاب باشد.

جمع بندی:

هرچند در مسابقه سوروایر چیزی قابل پیش بینی نیست اما به نظر می رسد خانم هایی که در تیم Ünlüler حضور دارند نسبت به تیم رقیب کمی قوی تر هستند هرچند واقعا نمی توان از کنار نام هایی مانند evrim, seda و Berna به راحتی عبور کرد اما حضور همزمان sema, nagihan, elif و bersin کفه ترازو را کمی سنگین تر کرده است.

در بخش آقایان به نظر می رسد تعادل نسبی برقرار باشد و اگر بخواهیم کاپیتان های دو تیم را معرفی کنیم Adem و Ogeday خواهند بود که بدون شک همه بینندگان منتظر رویارویی این دو هستند. از آن طرف رقابت Atakan و Anil هم بسیار جذاب خواهد اما در بخش آقایان هم تیم Ünlüler کمی قوی تر به نظر می رسند. البته این نظر با توجه به تجربه من از مسابقات قبلی که مشاهده کرده ام می باشد و ممکن است در این رقابت ها عملکرد شرکت کنندگان متفاوت باشد.

مسابقه Survivor All Star 2022 از روز 15 ژانویه آغاز خواهد شد.

برای پیگیری اخبار و حواشی مربوط به مسابقه سوروایور می توانید پیج survivorturkey.ir را در اینستاگرام دنبال کنید.

شما طرفدار کدام هستید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

همچنین بخوانید: