آزمون YDS چیست؟

آزمون YDS چیست؟
احمدرضا صالحی
28 بهمن 1400
0 نظر

برای ادامه تحصیل و یا کار در کشور ترکیه فرد متقاضی نیازمند طی کردن و قبولی در یکسری آزمونها است. این آزمون ها که اکثرا طبق زمان مقرری که قبلا اعلام می شوند، بصورت دولتی برگزار می گردند و حتما دارا بودن مدرک قبولی در آنها از نیازمندی های اساسی تکمیل مدارک می باشد. با توجه به اینکه شما با چه مدرکی و از کدام دانشگاه یا اورگانی قرار است مشغول به کار شوید میزان آزمون ها و حد نساب نمرات را مشخص می کند. این آزمون نیز شامل جزئیاتی می شود که در ادامه میخواهیم با آن آشنا شویم.

این آزمون یک آزمون زبان است که زیر نظر وزارت آموزش عالی کشور ترکیه برگزار می گردد و در کل به زبان ساده برای مشخص نمودن سطح زبان شرکت کننده می باشد که عمدتا مربوط می شود به زبان انگلیسی. آزمون YDS برای کارمندان دولت، دانشگاهیان و پرسنل نظامی در این کشور در نظر گرفته شده است.

اگر بخواهیم به تاریخچه این آزمون بپردازیم در ابتدا می بایست اشاره کنیم که این کلمه مخفف کلمه "Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı" بوده و اولین بار در سال 2013 رسما برگزار شد. همانطور که در بالا نیز اشاره کریدم اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید بسته به دانشگاه انتخابی شاید مجبور به شرکت در این آزمون شوید پس با ما همراه باشید تا با جزئیات آن آشنا شوید.

*عکس1*

اگر برای تحصیل در این آزمون شرکت می کنید، پس در آینده تحصیلی و شغلی شما بسیار تاثیرگذار است ولی اگر در این کشور کارمند هستید و در YDS شرکت کرده اید این را بدانید که کسب نمرات خوب در آن باعث دریافت حقوق بیشتر می شود. با وجود اینکه آزمون YDS در بعضی دانشگاها در اولویت نیست و حتی با ارائه مدارک IELTS و یا Toefl ثبت نام شما صورت می پذیرد ولی باید گفت که آزمون YDS به مراتب آسان تر از آزمون های نامبرده می باشد.

این آزمون به دو صورت انجام می شود که شامل موارد زیر می باشد:

آزمون YDS کاغذی

همانطور از اسم آن مشخص است بصورت حضوری و بر روی کاغذ انجام می شود. تعدا دفعات برگزاری این نوع آزمون دوبار در سال و در ماه های آوریل و سپتامبر بوده و جواب آن حدودا بیست روز پس از آن اعلام می گردد. متقاضیان شرکت کننده در آزمون YDS باید در 180 دقیقه به 80 سوال پنج گزینه ای پاسخ دهند. این 100 نمره دارد ودر 81 استان ترکیه برگزار می شود که هزینه آن حداکثر 220 لیر می باشد.

آزمون YDS الکترونیکی

این نوع آزمون در 150 دقیقه و بصورت آنلاین برگزار می گردد. از لحاظ قیمت باید گفت که مبلغ 290 لیر بوده پرداختی این آزمون و فقط در شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر امکان پذیر می باشد.

نکات مهم در باره آزمون YDS

  • این آزمن شامل سوالات پنج گزینه ای و نمره منفی نیز وجود ندارد.
  • نحوه نمره دهی بصورت فرمول زیر است:
  • امتیاز= 1.25 * تعداد سوال صحیح
  • هر پاسخ درست 1.25 امتیاز دارد
  • حداقل باید امتیاز 65 را کسب کنید
  • مدرک آزمون YDS دارای 5 سال اعتبار می باشد

نمره دهی این آزمون در 5 سطح می باشد که بصورت زیر می باشد:

A  = ٩٠-١٠٠

B = ٨٠-٨٩

C = ٧٠-٧٩

D = ۶٠-۶٨

E = ۵٠-۵٩

بخش تعداد سوال
واژگان 6 سوال
دستور زبان 10 سوال
آزمون کلوز 10 سوال
تکمیل جمله 10 سوال
خواندن بخش های درک مطلب 20 سوال
ترجمه انگلیسی-ترکی 3 سوال
ترجمه ترکی-انگلیسی 3 سوال
تکمیل پاراگراف 4 سوال
قراردادن جمله بی ربط در یک پاراگراف 5 سوال
تکمیل گفتگو 5 سوال
تکرار مجدد 4 سوال

 

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنید