جزایر 9 گانه استانبول

جزایر 9 گانه استانبول
احمدرضا صالحی
26 دی 1399
0 نظر

استانبول، شهری زیبا از ترکیه که برای عموم شناخته شده است. این شهر علاوه بر موزه ها، بوستان ها، کاخ ها و آثار تاریخی دارای جزایر زیبایی است که حتما باید به آنها سر زد. ترکیه به عنوان یک کشور توریستی که نیمی از آن در اروپا و نیمی در آسیاست چیزی به عنوان یک مقصد برای گردشگران کم ندارد و قطعا استانبول یکی از مقاصد اصلی این گردشگران خواهد بود.

اگر علاقمند به تفریح با کشتی روی آب های خروشان استانبول هستید و قصد دارید یک روز زیبا را برای خاطرات خود در این سفر رقم بزنید حتما در برنامه سفری خود از این جزایر دیدن کنید. به جزایر استانبول "جزایر پرنسس" گفته می شود، جزیره پرنسس بزرگترین جزیره در چند کیلومتری از استابول است که دیگر جزایر را در خود جای داده است.

جزایر پرنس (Princes’ Islands)  یا جزایر شاهزادگان که در قدیم مکانی برای تبعید شاهزادگان شناخته می شد در تاریخ چنین آمده است که از شاهزادگان، هنرمندان، نویسندگان، سیاستمداران تبعیدی میزبانی می کرده ولی امروزه قطب گردشگری استابول شده است. جزایر پرنس که از 9 جزیره در فاصله چندکیلومتری در دریای مرمر از هم تشکیل شده اند که 4 جزیره نظامی، 4 جزیره عمومی و 1 جزیره خصوصی است که قصد داریم  امروز 5 جزیره غیرنظامی را به شما معرفی کنیم.

این جزایر عبارتند از:

 • جزیره پرنسس (Prince Islands)
 • جزیره بویوک‌آدا (Büyükada island)
 • جزیره هیبلی آدا (Heybeliada island)
 • جزیره بورگاز آدا (Burgazada Island)
 • جزیره کینالی آدا (Kinaliada Island)

که به معرفی تک تک آنها خواهیم پرداخت.

جزیره پرنسس (Prince Islands)

تاریخچه این جزیره بر می گردد به زمان امپراتوری بیزانس و ترکان اتومان که از این جزیره برای تبعید شاهزادگان استفاده می کردند همین امر باعث محبوبیت این جزیره در زمان حال شده است. شما به عنوان یک بازدید کننده از این جزیره زیبا می توانید از کافه ها، رستوران ها، نوشیدنی های گرم و سرد متنوع، انواع بستنی و شیرینی های سنتی لذت ببرید. در کنار آن از طبیعت این جزیره، مناظر و چشم انداز های آن، کوچه های سنگفرش شده، پلاژهای آن و... لذت ببرید. از دیگر تفریحات این جزیره درشکه سواری و دوچرخه سواری نیز می باشد.

جزیره پرنس در استانبول

جزیره بویوک‌آدا (Büyükada island)

جزیره ای زیبا که بیشتر گردشگران با نام آن آشنا هستند، خانه ای چوبی زیبا، ساحل آبی رنگ از منظره ای بروی تپه که بخشی از جزایر پرنسس محسوب می شود. گفتنی است که از این جزیره در زمان امپراتوری بیزانس برای مراسم ها و مناجات مذهبی استفاده می شده است (در سال 569 میلادی).

در دوران عثمانی نیز این جزیره تفرجگاهی باشکوه برای یونانیان و یهودیان ساکن استانبول بوده که اغلب خانه ها و بنا مربوط به آن زمان می شود. یکی از تبعید شدگان معروف این جزیره در سال 1929 میلادی رهبر انقلاب شوروی یعنی لئون تروتسکی می باشد که مدت 4 سال در این جزیره زندگی کرد و در این مدت دو کتاب با عناوین تاریخ انقلاب شوروی و شرح زندگی نامه خود نوشت.

جزیره بویوک آدا

امروزه محل زندگی این رهبر در بیوک آدا به موزه ای تبدیل شده است که بازدید از آن برای عموم آزاد است. در این جزیره جدیدا درشکه سواری وجود ندارد ولی دوچرخه سواری و استفاده از ماشین های برقی کوچک امکان پذیر است، از دیگر دیدنی های جزیره بیوک آدا می توان به :

 • کلیسای حاجیا یورگی در بالای یک تپه اشاره کنیم.
 • بقایای یتیم خانه یونانی ارتدکس Prinkipo که به مساحت 20000 مترمربع و تمام چوبی که توسط معمار معروف آن زمان لوانتین Alexandre Vallaury ساخته شده است.
 • هتل splendid palace که با نماد گنبد های نقره ای و قرمز معروف است در سال 1908 افتتاح و به عنوان یک بنای یادبود کلاسیک از سمت وزارت فرهنگ ترکیه شناخته می شود. این هتل که از سال1957 توسط خانواده  حمامچیوغلو اداره می شود دارای وسایلی مثل مبلمان دوران عثمانی می باشد.
 • باشگاه قایقرانی Prinkipo.
 • کلیسای آیه یوری ، یکی از دو مکان مقدس برای زیارت مسیحیان کشور ترکیه.
 • بستنی های Prinkipo در این جزیره.

نکته جالب درباره بیوک آدا، مردم بیوک آدا تا قبل از سفر توماس استیونز " Thoman Stevens" در سال 1985 تا به حال دوچرخه ندیده بودند که با مشاهده آن به دوچرخه توماس لقب اسب او نه می خورد، نه مینوشد، نه خسته می شود داده بودند و بعضی نیز به آن لقب چرخ شیطانی داده بودند.

جزیره هیبلی آدا (Heybeliada island)

جزیره هیبلی آدا استانبول، سومین جزیره با ویژگی های متفاوت. این جزیره با 1000 سکنه و اندازه کوچکتر نسبت به سایر جزیره ها در کوی دوم از میان جزیره ها در دریای مرمره می باشد. استفاده از دوچرخ  وکالسکه اسب مثل بقیه رایج و در آن خبری از خودرو نیست. موزه İnönü در این جزیره همه روزه پذیرای بازدید کنندگان است، عمارت İsmet İnönü که رئیس جمهور دوم ترکیه بوده و در آن زمان برای استفاده از هوای تازه و درمان خود به این جزیره آمد و در سال 1924 یک بیمارستان 16 تختی برای مردان افتتاح و سپس بعد از مدتی بخش خانم ها نیز فعال شد.

جزیره هیبلی آدا

دیگر دیدنی های جزیره هیبلی آدا

 • مدرسه اصلی الهیات سابق روحان اوکلو (Ruhban Okulu).
 • کلیسای بیزانسی که آخرین کلیسایی قبل از فتح قسطنطنیه است.
 • آرامگاه سفیر انگلیس  ادوارد بارتون که بر اثر بیماری طاعون در سال 1598 فوت شد.
 • صومعه سنت جرج هشتم.
 • همچنین عتیقه فروشی و کتاب های قدیمی در این جزیره بسیار باب است.

جزیره بورگاز آدا (Burgazada Island)

این جزیره دارای سبک و سیاق ادبی بوده چرا که یکی از شاعران معروف ترکیه برای مدتی در این جزیره زندگی می کرد و تا قبل از مرگ خود آثاره موفقی را در این جزیره انتشار داد. البته موزه ای برای بزرگداشت این هنرمند در این جزیره وجود دارد اما نام این جزیره از زمان اسکندر مقدونی می آید که ایشان یک سنگر محکم به نام پدرش با نام Burgaz به معنی سنگر بنا نمود که از آن پس به این نام معروف شد.

جزیره بورگازآدا در سال 2003 دچاره یک آتش سوزی بزرگی شد که تقریبا 4 کیلومتر از درختان و بناها از بین رفت. اقیلیت های یونانی و ترک بیشتر در این جزیره ساکن هستند و قدیمی ترین آسایشگاه ترکیه نیز در جزیره بورگازآدا قرار دارد (قدمت آن به سال 1928 برمی گردد).

جزیره بورگاز آدا

دلیل نامگذاری جزیره این بود که اسکندر مقدونی یک سنگر محکم به نام پدرش اینجا با نام Burgaz که برگرفته از Burgazadasi به معنای سنگر است بنا نمود و نام این جزیره از این رویداد وام گرفته شده است. جزیره بورگاز آدا در آتش سوزی سال 2003 بخش بزرگی تقریبا 4 کیلومتر از درختان و بناهای خود را از دست داد و امروزه اقلیت یونانی و ترک در این جزیره زندگی میکنند و قدیمی ترین آسایشگاه ترکیه به نام آسایشگاه بورگازآدا در این جزیره قرار دارد که قدمت آن مربوط به سال 1928 است.

جزیره کینالی آدا (Kinaliada Island)

جزیره کینالی آدا با آب و هوایی جنگلی و شیب های زیاد نزدیکترین جزیره به پایتخت ترکیه می باشد. این جزیره که محل توقف کشتی های خروجی از استانبول هست در طول تابستان پذیرای تعداد زیادی توریست می باشد، چرا که علاوه برساحل زیبا و پلاژهای منحصر بفرد به محل مناسبی برای آفتاب گرفتن تبدیل شده است. در دل خاک این جزیره معادن مس و آهن وجد دارد و این امر باعث شده است که از دور به رنگ قرمز دیده شود.

این جزیره بر روی سه تپه قرار گرفته است و دارای مسجدی با گنبد و منارهای مثلثی و بیرون شیشه که یک مسجد مدرن نادر ساخته شده در سال 1964 می باشد. در آن کلیسای Kriskor Lusavoric وجود دارد و از آنجایی که دارای شیب هست در آن هیچ کالسکه ای دیده نمی شود.

جزیره کینالی آدا

راه های حمل و نقل به جزایر پرنس

شما می توانید از بندر اروپایی کاباتاپش (Kabataş) و بنادر آسیایی بوستنسی (Bostancı) و کادیکوی (Kadıköy) از قایق های Mavi Marmara که بطور منظم در رفت و آمد هستند استفاده کنید.

فاصله شما تا اولین جزیره تقریبا 40 دقیقه و در کل بیشتر از 90 دقیقه می توانید از یک تفریح مفرح بر روی آب لذت ببرید.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنید