بخش آسیایی استانبول

بخش آسیایی استانبول
احمدرضا صالحی
29 دی 1399
0 نظر

وقتی حرف از کشور ترکیه می شود اولین شهری که به ذهن ما می رسد "استانبول" است. قصد نداریم در مورد استانبول در این مقاله صحبت کنیم و بصورت خاص می خواهیم به بخش آسیایی آن اشاره کنیم. اگر قصد سفر به این شهر را داشته باشید باید اطلاعاتی کامل از محلی که قرار است سکونت داشته باشید کسب کنید تا هزینه های زیادی جهت حمل و نقل متقبل نشوید.

استانبول در نوار ساحلی دریای مرمره قرار دارد و تنگه بسفر که این شهر را به دو قسمت تقسیم می کند. بخش غربی را قاره اروپا و بخش شرقی را قاره آسیا تشکیل می دهد. استانبول به عنوان بزرگترین شهر از کشور ترکیه، شهر اول آن ناحیه قاضی کوی در قسمت آسیایی تاسیس شد، این شهر در دوره روم و عثمانی گسترش پیدا کرد و به سمت اروپایی کشیده شد.

با اینکه قسمت اروپایی استانبول از جاذبه های بیشتری برخوردار است و بیشتر سفارت ها در این قسمت قرار دارند ولی نباید از آسیا غافل شد چرا که این قسمت نیز خصوصیات خود را دارد. بخش اروپایی و آسیایی با  سه پل بسفر، محمد فاتح و سلطان یاووز به یکدیگر متصل می شوند و از طریق اتوبوس، تاکسی، مترو و کشتی حمل و نقل امکان پذیر است.

تفاوت های بخش آسیایی اروپایی استانبول

 • بخش آسیایی استانبول با کلاس تر، سر سبزتر و آرام‌تر به نظر می رسد و این خصایص آن را از بخش اروپایی متفاوت تر کرده است.
 • محله‌های بخش آسیایی را اصولا بومیان ترکیه تشکیل می دهند و هرچه به سمت اروپا نزدیک تر می شویم سکنه افراد خارجی بیشتر دیده می شود.
 • در بخش اروپایی مهمترین خیابان استقلال است که به تکسیم ختم می شود و بیشترین جاذبه ها در اطراف این خیابان است و در طرف مقابل بزرگترین خیابان در آسیایی خیابان بغداد است که یک خیابان مدرن با فروشگاههای مدرن در کنار ساحل است.
 • بخش اروپایی طبیعتا از جمعیت بیشتری برخوردار است.
 • نرخ جرم و جنایت در بخش اروپایی بیشتر از بخش آسیایی است.
 • رسانه‌های تصویری و روزنامه‌ها و مجلات ترکیه  اغلب در بخش اروپایی قرار دارند.
 • دفاتر اغلب دانشگاه‌ها در بخش اروپایی است ولی دفاتر نمایندگی از آنها در بخش آسیایی وجود دارد.
 • اگر به دنبال تفریحات ساحلی هستید باید در قسمت آسیایی آن را تجربه کنید.
 • تنها دانشگاه جهان که در هر دو قاره قرار دارد دانشگاه مرمر است.
 • بخش اروپایی به دلیل وجود توریست های بیشتر اصولا شب ها زنده است.
 • طولانی‌ترین خط متروی استانبول متعلق به بخش آسیایی است.
 • خطوط اتوبوس در بخش اروپایی دو برابر بخش آسیایی است.
 • مسجد عرب اولین مسجد در قسمت اروپایی قرار دارد.
 • تجارت دریایی بیشتر در بخش آسیایی فعال است .
 • مدارس نظامی در بخش آسیایی بیشتر از اروپایی ست.
 • مراکز خرید معروف و شلوغ بیشتر در بخش اروپایی هستند.
 • هتل‌ها به دلیل حجم بالای مسافر در بخش اروپایی بیشتر هستند.
 • پروازهای بین المللی از بخش اروپایی فرودگاه بزرگ استانبول و داخلی از صبیحا درقسمت آسیایی انجام می شوند.
 • مراکز ورزشی و استادیوم‌ها بیشتر در بخش اروپایی قرار دارند.
 • خانواده‌های قدیمی و اصیل استانبول اغلب بخش آسیایی را برای زندگی انتخاب کرده‌اند.

کادیکوی (Kadikoy) استانبول

کادیکوی، یکی از زیباترین و شلوغ ترین مناطق دیدنی آسیایی در استانبول، جایی که از محله حیدرپاشا آغاز و تا محله بوستانچی ادامه دارد. طول این منطقه 21 کیلومتر است و در آن بناهایی از دوران عثمانی به چشم می خورد. این منطقه در قدیم با نام روستای قضات شناخته می شد ولی اکنون با توجه به امکانات حمل و نقل و شرایط محیطی مناسب برای زندگی مورد توجه بسیاری از افراد برای زندگی است.

حال قصد داریم به قسمتی از این منطقه اشاره کنیم که به محله مودا در کادیکوی معروف است. اگر دوست دارید همراه با نوشیدن چای، یک منظره رو به دریا را تجربه کنید به محله مودا بروید، در کنار آن حتما بستنی علیاوستا کریمری (Creamery) را تست کنید. بعد از مودا می توانید به "کالامیش" بروید و از کالامیش مارینا که نمایشگاهی از قایق های توریستی هست از نزدیک دیدن و حتی سوار شوید. در امتداد این مسیر در کناره کالامیش به محله فنرباغچه میرسید، محله ای که در دنیای فوتبال ترکیه معرف خیلی از فوتبال دوستان است.

کادیکوی

در کادیکوی حتما از مناطقی به نام بازارکادیکوی، خیابان چتری کادیکوی، بازار ماهی فروشان کادیکوی، ساحل کادیکوی و در آخر خیابان بغداد (بغداد جاده سی) کادیکوی دیدن کنید.

بغداد جاده سی، از کادیکوی تا مال تپه ادامه دارد و در آن کافه رستوران های مدرن، برندهای پوشاک و... مشاهده می شود. در این خیابان از یک طرف برندهای روز دنیا و از طرف دیگر ساحل زیبای آن منطقه را که یکی از مناطق ثروتمند نشین محسوب می شود می توانید مشاهده نمایید.

بغداد جاده سی

در ادامه بعد از بغداد جاده سی به منطقه سالاکاک می رسیم این منطقه که هم مرز با دهانه جنوبی تنگه بسفر است، از طریق آن بهترین نمای دید را از استانبول می توانید مشاهده کنید. باغات چای و گردشگرانی که در حال لذت بردن از این محیط هستند همگی طراوت خاصی را به این محیط داده اند، بخاطر داشته باشید که در این منطقه می توانید به بازدید برج Maiden Tower بروید.

اگر 10 دقیقه پیاده روی به سمت شمال داشته باشید به اوزکودار(ÜSKÜDAR) می رسید، منطقه ای تاریخی با ساختمان های سنتی که بیشترین لوکیشن های سریال های ترکی در این منطقه تصویربرداری شده است.

اوزکودر

از جاذبه های دیدنی می توان به آبنمای سلطان احمد سوم(Foutain of Ahmed III) که در میدان اصلی این منطقه قرار دارد اشاره کرد. همچنین مسجد مهری ماه سلطان و مسجد شمسی پاشا که توسط معمار سینان طراحی شده، رستوران قنات که در سال 1933 تاسیس شده و با غذاهای سنتی ترکی و عثمانی همچنان پذیرای مهمانان خود است را می توان نام برد.

کم کم به منطقه Kuzguncuk نزدیک می شویم جایی که خانه ای آنتیک و مدرن و خیابان های جذاب آن معروف است. در این محله سه مکان را به شما عزیزان توصیه می کنیم که حتما امتحان کنید:

 1. چینارآلتی قهوه چی: نوشیدن یک فنجان قهوه ترک واقعی را در این قهوه خانه حتما فراموش نکنید.
 2. عصمت بابائین یری: اگر علاقه مند به غذاهای دریایی هستید این رستوران را فراموش نکنید.
 3. لاک قهوه چی: تست کیک و شیرینی های این قهوه خانه حتما توصیه می شود.

تا اینجا یک مسیری را از آسیا باهم به جلو حرکت کردیم، در دنباله این مسیر یکی دیگر از مناطق کادیکوی مکانی است به نام چنگل کوی(Çengelköy) که عمارت های لب آب زیبایی مثل عمارت زادوالله پاشا و ادیب افندی که نمونه هایی از شکوه معماری سنتی ترکیه است را به رخ می کشند. در این محله بورک های خوشمزه به همراه یک فنجان قهوه را از دست ندهید. موزه خودروهای کلاسیک S.A.V در چنگل کوی وجود دارد که بازدید برای عموم همه روزه برقرار است. در ادامه همین مسیر به کوللی(KulelI) می رسیم، مکانی که هربار اسمش می آید همه به دبیرستان نظامی کوللی آن را می شناسند، دبیرستانی که در زمان "مهمت فاتح" ساخته شده و اکنون بازسازی و درحال استفاده است.

کاندیلی

در پایان این مسیر آسیای خود می رسیم به کاندیلی، منطقه ای که مورد پسند ثروتمندان استانبول برای زندگی است.

این منطقه به خاطره طبیعت خود، چشم اندازهای دریا و جنگل، طرفداران بسیاری برای تفریح و زندگی دارد، در این منطقه آثار تاریخی همچون دبیسرستان دخترانه کاندیلی، کاندیلی لایت هوس و عمارت کنار دریای مهمت پاشا را می توان نام برد. در کانیلکا که منطقه ای معروف به ماست های با کیفیت و خاص خود است می رسیم که با پودر قند سرو می شود و امتحانش خالی از لطف نیست.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنید