تکنو پارک "مرکز نوآوری" در ترکیه

تکنو پارک "مرکز نوآوری" در ترکیه
احمدرضا صالحی
18 اسفند 1401
0 نظر

در دنیای امروزی بسیاری از جوانان به دنبال تحقق ایده های خود در سایر کشورها با شرایط بهتر می باشند. در کشور ترکیه شرایط برای خارجی ها با بهترین امکانات فراهم گردیده، کافیست که نوآوران با در دست داشتن مدارک کافی و قرار گرفتن در مسیر درست به تحقق ایده خود ترتیب اثر دهند. در همه کشورها مراکزی تحت عنوان "مرکز نوآوری" یا "پارک فناوری" وجود دارند که با پوشش دانشگاه ها بصورت تخصصی و دولتی و یا با سرمایه گذاران خصوصی حمایت می شوند. در کل اگر ایده خلاقانه ای دارید و طرح و ایده شما آماده عملی سازی می باشد می توانید در این کشور نیز اقدام کنید. "تکنو پارک" یک از مراکز تحقق ایده در کشور ترکیه است که قصد داریم با آن آشنا شویم.

کشور ترکیه به خوبی در دهه های گذشته خود را کشوری توانمند در عرصه تکنولوژِی معرفی کرده و سالهاست با دانشگاهای معتبر خود در شهرهای کوچک و بزرگ رشد علمی خود را به جهانیان معرفی کرده است. همواره در سال های گذشته این کشور با برگزاری نمایشگاه های معتبر و بین المللی در این زمینه وحضور شرکتهایی نظیر آکین سافت و غیره پیشرفت خود را در تحقق ایده های خلاقانه داخلی و کمک به راه اندازی برنامه های خارجی به عرصه نمایش گذاشته است.

تکنوپارک استانبول

تکنوپارک استانبول (Teknopark İstanbul)

تکنو پارک استانبول، پارک تکنولوژی و نوآوری در ترکیه می باشد که اولین بار در سال 1980 در دانشگاه ها جای خود را در کشور ترکیه مشخص کرد. در کل به زبان ساده هدف این پارک ارتباطی گسترده بین دانشگاه ها، مراکز آموزشی، صنعت، تولید و بازار می باشد.
این پارک مشترکا زیر نظر وزارت صنایع دفاع ترکیه و اتاق تجارت استانبول می باشد و با بیش از 12 دانشگاه معتبر این کشور در حال همکاری است که لیست آنها به شرح زیر می باشد:

 • دانشگاه تجارت استانبول (İstanbul Ticaret Üniversitesi)
 • دانشگاه سابانجی (Sabancı Üniversitesi)
 • دانشگاه یدی تپه (Yeditepe Üniversitesi)
 • دانشگاه مال تپه (Maltepe Üniversitesi)
 • دانشگاه بغازایچی استانبول (Boğaziçi Üniversitesi)
 • دانشگاه تکنیک قبضه (Gebze Üniversitesi)
 • دانشگاه تکنیک ییلدیز (Yıldız Teknik Üniversitesi)
 • دانشگاه مارمارا (Marmara Üniversitesi)
 • دانشگاه اوکان استانبول (Okan İstanbul Üniversitesi)
 • دانشگاه گدیک استانبول (Gedik İstanbul Üniversitesi)
 • دانشگاه پیری رئیس (Piri Reis Üniversitesi)
 • دانشگاه کاپادوکیا (Kapadokya Üniversitesi)

این پارک در ادامه مسیر خود همچنان در حال تولید، تحقیق و تحقق برنامه ها در سال های آینده خود است و با داشتن تجهیزات و آزمایشگاهای مجهز و پیشرفته، هرآنچه که نوآوران و فناوران در این مسیر نیاز دارند را فراهم نموده است. در یک نتیجه گیری کلی و و برآورد شده از دست آورد های این شرکت باید گفت که امروزه 311 شرکت با تکنوپارک در حال همکاری هستند، نزدیک به 2000 پروژه در این پارک به اتمام رسیده است و با حضور 5600 مهندس فعال در بخش های مختلف در این پارک درآمد سالانه این شرکت برابر با 160 میلیون دلار برآورد شده که خود را در لیست شرکت های پردرآمد در کشور ترکیه به ثبت رسانده است.

برای ورود به این پارک با وجود اینکه شرایط خاص خود را دارد، باید طرح کارآفرینی خاص خود را ارائه داده و به این نکته توجه کنید که شخص و یا اشخاص حقوقی (شرکت های هوا و فضا در ورود به تکنوپارک در اولویت و بعد از آن شرکتهایی نظیر دریانوردی، سلامت، انرژِی و... در آن به چشم می خورند) شامل قانون 4691 ترکیه می شوند.

از بزرگترین شرکت هایی که با تکنوپارک در حال همکاری هستند می توان به شرکت زراعت تکنولوژی (این شرکت از زیرمجموعه های زراعت بانک یکی از بانک های معتبر کشور ترکیه می باشد)، شرکت ترکیش تکنیک (از زیر مجموعه های هواپیمایی ترکیش ایرلاینز می باشد)، شرکت ترکسل(یکی از شرکت های اپراتور تلفن همراه در ترکیه می باشد) و شرکت صنایع دفاعی آسلسان اشاره کرد.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی