چه کشورهایی برای خرید ملک مناسب ایرانی ها است؟

چه کشورهایی برای خرید ملک مناسب ایرانی ها است؟
احمدرضا صالحی
1 فروردین 1402
0 نظر

آنچه در سالهای نه چندان دور تا کنون در کشورمان ایران به خوبی احساس شده، سرمایه گذاری در کشورهای همسایه و یا اروپایی آن هم در عرصه ملک است. بسته به میزان بودجه می توان لوکیشن مورد نظر را تغییر داد و می توان به جرات گفت بهترین سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در زمینه املاک مستغلات است ولی پیش از آن باید اطلاعات دقیقی در این زمینه کسب کرد تا خدای ناکرده خریدی غیراصولی صورت نگیرد. در این مقاله می خواهیم خرید ملک در چندین کشور را باهم مورد بررسی قرار بدهیم، پس با ما همراه باشید.

در ابتدا باید این سوال را پاسخ داد، ایرانی ها در چه کشورهایی می توانند خرید ملک کنند؟ 

برای جواب این سوال می توان تعداد زیادی کشور را نام برد و بسته به شرایط سرمایه گذاری می توان بهترین پیشنهاد را ارائه داد.

کشور ترکیه

کشوری در همسایگی ایران، که به جرات می توان گفت، بیشترین استقبال در بخش خرید ملک را برای ایرانیان را دارا می باشد، نه تنها برای ایرانیان ساکن ایران، بلکه ایرانی های ساکن خارج و یا سرمایه گذاران خارجی نیز یکی از مقاصد اصلی سرمایه گذاری شان کشور ترکیه می باشد. قبلا در بخش های مختلف دلایل آن را مورد بررسی قرار داده ایم. طبق آخرین قوانین در کشور ترکیه، با خرید ملک در این کشور با بیش از 400 هزار دلار می توانید علاوه بر یک سرمایه گذاری امن، شهروندی این کشور را در عرض تنها 3 ماه برای خود و فرزندان زیر 18 سال خود دریافت کنید. فرآیند آن خیلی ساده بوده و اصولا توسط شرکت های فروشنده روال اداری آن طی و سرانجام کیملیک و پاسپورت را دریافت خواهید نمود. این نکته را به یاد داشته باشید که اگر قصد دارید با خرید ملک پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کنید، پس از خرید به مدت 3 سال اجازه فروش آن را نخواهید داشت و بعد از گذشت سه سال مجاز به فروش آن خواهید بود. البته که شما با خرید ملک هایی با ارزش کتر می توانید یک سرمایه گذاری داشته باشید و طی آن اقامت های موقت را که سال به سال و یا 2 سال یکبار تمدید می شوند را دریافت کنید ولی در محدوده های مجازی که توسط اداره مهاجرت اعلام شده است.

قبرس

قبرس نیز کشوری است که این روزها بسیار مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است. با خرید ملک به ارزش 300 هزار یورو می توانید برای خود و فرزندان زیر 25 سال با شروط مختص قبرس، دریافت پاسپورت را پس از 7 سال زندگی در این کشور داشته باشید. در این میان بندهایی هم دیده می شوند:

  • باید مبلغ 30 هزار یورو سپرده در بانک داشته باشید
  • میزانی مشخص (یورو) به تعداد اعضای خانواده به عنوان مخارج یکسال در حساب شخصی و ...

یونان

کشوری که با دارا بودن اقامت آن می توانید در حوزه اتحادیه اروپا رفت و آمد داشته باشید. شرایط آن خرید ملک به ارزش بیش از 250 هزار یورو که شامل همسر و فرزندان زیر 21 سال نیز می شود. دریافت پاسپورت این کشور پس از خرید ملک، 7 سال بعد امکان پذیر می باشد و اقامت موقت آن حداکثر 7 ماه زمان نیاز دارد.

گرجستان

با خرید ملک به ارزش 100 هزار دلار در گرجستان می توانید اقامت 5 ساله قابل تمدید را برای خود و همسر و فرزندان داشته باشد که پس از این دوره می توانید پاسپورت را دریافت کنید. از نکات قابل توجه این کشور این است که نیازی نیست در این کشور حضور داشته باشید و تنها با خرید و یا حتی اجاره ملک خود می توانید فرآیند اقامتی و اداری را بدون مشکل طی کنید.

بلغارستان

کشوری که آنچنان نسبت به سایر کشورهای دیگر مورد توجه ایرانیان نیست ولی خوب بیان نحوه اخذ اقامت آن خالی از لطف نیست. جایگاهی که این کشور دارد در حوزه اتحادیه اروپا باعث شده یکم شرایط سختتر شود. خرید ملک باید بیش از 595 هزار یورو باشد و فرد پس از 5 سال که حتما باید دو سال و نیم از آن را در این کشور حضور داشته باشد، می تواند اقدام به دریافت پاسپورت بلغارستان کند.

دریافت اقامت کشور بلغارستان در بازه 6 الی 9 ماه زمان نیاز دارد و دارایی بر درآمد و دارایی جمع آوری زباله دو نکته اصلی از دریافتی های این کشور است.

اسپانیا

ارزش ملک خریداری شده در این کشور باید بیش از 500 هزار یورو باشد، اقامت آن هر دو سال یکبار برای خود و همسر و فرزندان زیر 16 سال تمدید می شود و پس از 5 سال می توانید درخواست اقامت دائم را ارائه و پس از 10 سال می توانید پاسپورت را دریافت کنید.

پرتغال

کشوری زیبا با آب و هوای خوب که بهترین مشخصات را برای زندگی یک سرمایه گذار دارد. واحد پول آن یورو ، زبان آنها پرتغالی و پایتخت آن لیسبون می باشد. اقامت کشور پرتغال پس از حداکثر 8 هفته صادر می شود. ویزای این کشور دو ساله بوده و پس از 5 سال میت وان درخواست شهروندی کشور پرتغال را داد. همچنین بعد از این پروسه، یعنی کمی بیش از یک سال بعد می توان درخواست پاسپورت داشت. این نکته را مد نظر داشته باشید که حتما باید یک هفته از یکسال را در این کشور بود و به این ترتیب علاوه بر خود، برای همسر و فرزندان زیر 24 نیز اقامت تعلق می گیرد اما سرمایه گذاری در این کشور کمی پیچیده تر دنبال می شود و در یک دسته بندی می توان آن را به صورت زیر تشریح کرد:

  • اگر ملک خریداری شده نوساز باشد باید ارزش آن بیش از 500 هزار یورو باشد
  • اگر ملک خریداری شده نوساز ولی در مناطق کم جمعیت باشد، با قیمت 400 هزار یورو امکان پذیر است
  • اگر در پروسه ای به عنوان شراکت در نوسازی یک ملک همکاری کنید با 350 هزار یورو امکان پذیر است
  • اگر در پروسه ای به عنوان شراکت در نوسازی یک ملک همکاری کنید و در منطقه کم جمعیت صورت پذیرد با مبلغ 280 هزار یورو نیز اقامت صورت می پذیرد

و در آخر برای این کشور باید گفت که ملک خریداری شده را پس از 5 سال می توانید بفروشید.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنید