خدمت سربازی در ترکیه

خدمت سربازی در ترکیه
احمدرضا صالحی
15 فروردین 1402
0 نظر

خدمت سربازی، وظیفه ای که در اکثر کشورهای دنیا نامی آشنا برای پسران آن سرزمین محسوب می شود و هر کشوری قوانین خاص خود در اجرای این دوره را دارد. می توان گفت ایران نیز در دسته بندی شامل بلندترین دوره های سربازی است. حال می خواهیم به این مقوله در کشور ترکیه بپردازیم. کشوری که دارای ساختار نظامی منسجم بوده و حرف زیادی برای گفتن در این زمینه دارد و با توجه به موقعیت جغرافیایی خود چاره ای جز نظامی منسجم و پرقوا ندارد.

ترکیه، کشوری با فرهنگ غنی که پایتخت آن آنکارا و با دولتی سکولار همسایه ایران، بلغارستان، یونان، سوریه، ارمنستان و گرجستان، با جمعیتی حدود 85 میلیون نفر و با شهرهایی همچون آستانبول، آنکارا، بورسا، ازمیر و ... توانسته در زمینه های مختلف در عرصه جهانی نامی برای خود دست و پا کند.

ترکیه نیز همانند سایر کشورها برای اجرای قانون سربازی دارای قوانینی است که می توان گفت نسبت به ایران، شرایط راحت تری را فراهم کرده تا جوانان این کشور با دغدغه کمتری با این فرآیند روبرو شوند، برای آشنایی با دوران سربازی در ترکیه با ما همراه باشید.

خدمت سربازی در کشور ترکیه بصورت ثابت یکسال بود ولی با تغییر در این قانون برای افراد تحصیلکرده به 6 ماه کاهش یافت و 6 ماه دوم بصورت اختیاری با پرداخت حقوق مهیا شد. البته که محل خدمت سربازی در دریافتی سربازان متفاوت است، برای مثال اگر در شهرهایی مثل ماردین،وان،آغری و ... فرد سرباز در حال انجام وظیفه باشد حقوق آن 1000 لیر بیشتر می باشد. سایر شرایط:

  • 3 ماه اول متقاضیان به عنوان دوره آموزشی در حال خدمت خواهند بود
  • حقوق دریافی در این 6 ماه معادل 1600 لیر می باشد
  • مدت دوره مرخصی استحقاقی در هر ماه 2 روز می باشد

به میزان فاصله محل خدمت تا محل سکونت سرباز میزان مرخصی به شکل زیر تعیین می گردد:

  • اگر فاصله محل خدمت تا محل سکونت تا 800 کیلومتر باشد 1 روز بیشتر مرخصی تعلق می گیرد
  • بین 800 تا 1600 کیلومتر دو روز بیشتر مرخصی تعلق می گیرد
  • و بیشتر از این فواصل 3 روز بیشتر مرخصی تعلق می گیرد

کلیه افرادی که تحصیل آنها به اتمام رسیده و در سن 20 سالگی باشند مشمول خدمت سربازی می شوند. همچنین با قبولی در دانشگاه، خدمت سربازی بصورت قانونی به تاخیر می افت و تا دو سال بعد از اتمام دانشگاه نیز فرجه وجود دارند.

سن قانونی، آنچه در روزنامه رسمی منتشر شده حداقل 21 و حداکثر 41 سال می باشد و دولت در خصوص سرباز فراری ها حتی بالاتر از 41 سال بسیار سختگیری می کند به همین دلیل اکثر جوانان در بازه اصلی آن سعید دارند خدمت سربازی خود را به پایان برسانند تا درگیر مشکلات بعدی نشوند. 

اما خدمت سربازی برای اتباع خارجی، متقاضیانی که شهروندی کشور ترکیه را به هر طریقی دریافت کرده اند به این گونه می باشد که، اگر پس از سن 22 سالگی شهروندی ترکیه را دریافت کرده باشند باید اتمام آن را از کشور خود به اثبات برسانند وگرنه انجام خدمت سربازی در خاک ترکیه ضروری است. اگر در سنی کمتر از 21 سالگی شهروندی ترکیه را دریافت کرده باشد باید در این کشور خدمت کنند ولی به مدت دو سال می تواند آن را به تاخیر بیندازد و در نهایت حتی اگر در سن 20 سالگی وارد ترکیه شود و حتی ده سال بعد شهروندی را دریافت کند باز هم مشمول محسوب می گردد.

معافیت خدمت سربازی در ترکیه شامل چند دسته زیر می شود:

  • شهروند ترکیه، با اصلیت یکی از کشورهای ترک زبان مثل آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان و ازبکستان با ارائه مدارک دال بر انجام خدمت در کشور خود میتواند معاف از خدمت در کشور ترکیه باشد
  • مشمولینی که دارای بیماری های مزمن باشند تا بهبودی کامل، انجام خدمت آنها به تعویق می افتد
  • افرادی که دارای حکم قضایی می باشند تا پایان دوران محکومیت انجام خدمت آنها به اخیر می افتد
  • محصلین دبیرستانی تا 22 سالگی، کاردانی تا 25 سالگی، لیسانس تا 28 سالگی و سایر مقاطع بالاتر و ورزشکاران تا سن 35 سالگی از شرایط معافیت برخوردار خواهند شد

 خرید خدمت سربازی در کشور ترکیه بسته به شرایط فرد متقاضی میزان آن مشخص می شود ولی بصورت تخمینی می توان گفت مبلغ 42 هزار لیر برای آن در نظر گرفته می شود. البته که فرد متقاضی حتی با خرید آن نیز ملزم به اتمام یک دوره 25 روزه می باشد.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی