دلار در ترکیه

دلار در ترکیه
احمدرضا صالحی
6 تیر 1402
0 نظر

یکی از اولین و مهمترین سوالاتی که اکثر توریست ها برای سفر به کشور ترکیه دارند بحث حمل پول و خرید لیر ترکیه و یا دلار است اما ابتدا باید در مورد اینکه این سالها در این کشور چه اتفاقاتی افتاده و وضعیت دلار در ترکیه چطور است اطلاعاتی کسب کنیم تا بتوانیم درک درستی از جابجایی پول در این کشور داشته باشیم. در سال های اخیر با توجه به پشت سر گذاشتن ویروس کرونا در بیشتر کشورهای دنیا با تورم و افزایش قیمت دلار روبرو بودیم و این قائده را در ترکیه نیز به‌خوبی می‌توانید ببینید. در ترکیه به واسطه افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت محصولات مختلف در ترکیه نیز بخوبی حس می‌شود.

اگر سالهای پیش به این کشور سفر کرده باشید قطعا ادامه مطالب برای شما حیرت انگیز خواهد بود و اگر در این کشور باشید به حقایقی که امروز مطرح می کنیم مهر تایید می‌زنید. در سالهای گذشته تقریبا 8 سال پیش هر 100 دلار در این کشور معادل 350 لیر ترکیه بود که در زمان خودش نرخ خوبی تلقی می‌شد اما امروزه نرخ تبدیل امروز عددی بسیار متفاوت است.

در ماه ژوئن نرخ دلار در کشور ترکیه با عددی بالاتر از 23 لیر در بازار مالی ترکیه به فروش می‌رسد که عددی بسیار بالا می باشد. البته نرخ بانک های ترکیه با نرخ بازار کمی تفاوت دارد ولی در کل عددی بالا است. در نیمه دوم سال 2023 قیمت هر دلار را در ترکیه بیش از 26 لیر تخمین زده اند. از آنجایی که در این کشور به خاطر موقعیت جغرافیایی سرمایه گذاری‌های بزرگ و شرکت های بزرگ در حال فعالیت هستند امروزه میزان قیمت دلار در این کشور بسیار تاثیرگذار بوده است.

در سفر به ترکیه لیر بخریم یا دلار؟

سوالی متداول و تکراری، ولی باید گفت توصیه ما به مسافرین گرامی همواره این است که قطعا دلار بخرید و به میزان خیلی خیلی کم لیر از ایران تهیه کنید، علت این امر هم آن است که شما در هنگام ورود به این کشور برای جابجایی و یا اولین مخارج خود نیاز به مقداری لیر دارید و اگر دلار داشته باشید تبدیل به لیر در فرودگاه و یا در تاکسی فرودگاه و یا نیز در فروشگاها همواره به ضرر شما است.

چرا دلار بخریم ؟

  • دلار ارزی بین المللی است و هر زمان و در هر مکان امکان تبدیل آن وجود دارد و با تبدیل به لیر شما همواره با سود روبرو هستید.
  • ارزش لیر ممکن است دچار نوسان شود ولی نرخ دلار همواره صعودی است.
  • هر مقدار از دلار شما استفاده نشد به راحتی می‌توانید در کشور خود و یا در کشورهای دیگر از آن استفاده کنید.

چند نکته مهم

  • دلار خود را در فرودگاه، تاکسی و یا فروشگاها تبدیل نکنید.
  • تا جایی که امکان دارد میزان لیر و دلار مورد نیاز را به مراه بیاورید که نیازمند صرافی جهت تبدیل ریال به لیر نشوید.
  • صرافی هایی که با کارت خوان ایرانی فعالیت دارند نرخ متفاوتی نسبت به بازار دارند.
  • در حد نیاز روزانه دلار خود را تبدیل کنید.
  • اسکناس های ترکیه 5،10،20،50،100،200 لیری می باشد و در ماه های آینده خبر از انتشار اسکناس 500 لیر نیز شنیده می‌شود.
  • صرافی ها با نام (DOVIZ) در شهر دیده می شوند.

اگر بخواهیم بهترین مکان‌ها برای تبدیل دلار به لیر را نام ببریم می‌توانیم بازار بزرگ استانبول، بازار کاپالی چارشی، منطقه لاله‌لی و آکسارای را نام ببریم.

در روز های تعطیل شنبه و یکشنبه و یا اعیاد مهم مثل عید فطر و عید قربان دلار خود را چنج نکنید.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی