مدارس فوتبال در ترکیه

مدارس فوتبال در ترکیه
احمدرضا صالحی
30 دی 1399
6 نظر

امروزه دنیای فوتبال مورد توجه بسیاری از کشورهای دنیا قرار گرفته است و هر کشور براساس امکانات خود در این زمینه برنامه ریزی های بلند مدت و کوتاه مدت انجام می دهد. فوتبال یک ورزش گروهی و دارای مخاطبین زیادی در دنیا می باشد و اگر قصد بررسی این ورزش را داشته باشیم می توان از دو دیدگاه مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

  • دیدگاه اول: نقش کشورها در پدید آوردن یک کشور قدرتمند در حوزه ورزش فوتبال
  • دیدگاه دوم: نقش استعدادها در ورزش فوتبال

در این مقاله قصد داریم بصورت خاص در مورد مدارس فوتبال در کشور ترکیه صحبت کنیم. ترکیه علاوه بر اهداف صنعتی، توریستی و... در سال های گذشته تلاش بسیاری در ورزش پایه داشته و با سرمایه گذاری های متعدد توانسته پله های ترقی در فوتبال را طی کند. استعداد یابی در این کشور در سنین متفاوت در باشگاه های مختلف همه ساله انجام می شود و شما می توانید در تاریخ های قید شده از سوی مدارس و تیم های مختلف با حضور در کشور ترکیه تست های لازمه جهت انتخاب در باشگاه مورد نظر را انجام دهید.

چنانچه شما فرزندی دارید که تمایل دارید در باشگاه های ترکیه فعالیت ورزشی خود را ادامه دهد، می توانید مهاجرت از طریق تحصیل برای فرزند و یا با اخذ اقامت ترکیه روند پیگیری ورزش فرزند خود را انجام دهید.

در کشور ترکیه علاوه بر باشگاه های بزرگ داخلی، باشگاه های خارجی مطرح نیز مدارس فوتبال دارند که با برنامه های منظم خارج از زمان تحصیل برگذار می شوند و این می تواند نقطه شروع بزرگی برای استعدادها در این کشور شود.

با وجود استقبال زیاد استعدادهای فوتبال در این کشور، استاندارد سازی و TFF مدارس فوتبال برای فدراسیون فوتبال ترکیه دارای اهمیت فراوانی بوده که با حمایت اطلاعاتی و آموزشی جهت اجرایی کردن این استانداردها با دستورالعمل های مختلف در حال اجرا می باشد.

براساس دستورالعمل سال 2010 فدارسیون فوتبال ترکیه کلیه مدراس فوتبال ترکیه چه مدارسی که بصورت فصلی کار می کنند و چه مدارس دائم باید (گواهی صلاحیت) را برای برگذاری کلاس های خود اخذ کنند. برای رجوع به این مدارس یکسری نکات را رعایت کنید:

  1. گواهی صلاحیت مدارس را در هنگام ثبت نام چک کنید.
  2. از محیطی امن و مناسب برای فزرند خود اطمینان حاصل کنید.
  3. گروه سنی فرزند خود را برای حضور در تمرینات مشخص کنید.
  4. از صلاحیت مربیان باشگاه باخبر باشید.
  5. کادر پزشکی مجموعه را بررسی و اگر موردی هست اطلاع رسانی کنید.
  6. از طریق وبسایت فدارسیون فوتبال ترکیه به آدرس www.tff.org شما می توانید برنامه کلیه مدارس فوتبال ترکیه را مشاهده از روند امور اداری آن اطلاعات کسب کنید.
  7. در ادامه به معرفی مدارس فوتبال در کشور ترکیه می پردازیم:

مدرسه فوتبال گالاتاسرای (Galatasaray)

اولین پیشرو در زمینه مدارس فوتبال که در سال 2013 با بروزرسانی رسالت و چشم اندازهای خود، آموزشی متفاوت را در پیش گرفت. این چشم اندازها بر پایه فناوری و مطالعات علمی دقیق برای پرورش جوانان با استعداد این ورزش بنا شده و با شعار فوتبالیست هایی می خواهیم که به تماشاگران و حریف احترام گذاشته و بازی عادلانه ای را انجام دهند.

مدرسه فوتبال گالاتاسرای

بیشترین تمرکز این باشگاه در رده نوجوانان است و با بهترین خدمات به بازیکنان به دنبال نتایج مثبت خود است.

کارت هوشمند گالاتاسرای، کارتی است که به بازیکنان داده می شود و شامل کلیه اطلاعات این بازیکن از بیمه (کلیه بازیکنان از لحظه ورود تا اتمام زمان همکاری با این باشگاه بیمه درمانی کاملی را شامل می شوند)، وضعیت ورد و خروج، نوع همکاری و ...  تا نظرات مربیان در این کارت های الکترونیکی ثبت می شود.

این باشگاه تعداد زیادی مدرسه فوتبال رسمی در کشور ترکیه دارد که مدرسه فوتبال "فلوریا متین اوکتای" مدرسه اصلی گالاتاسرای می باشد. 18 مدرسه در بخش اروپایی، 12 مدرسه در بخش آسیایی، 8 مدرسه در آنکارا و 4 مدرسه در آنتالیا که مجموعا بیشتر از 32 مدرسه در سراسر ترکیه را دارا می باشد. البته در خارج از کشور مثل آذربایجان، باکو، بلژِیک، ایران، عراق و مسکو نیز مدرسه فوتبال دارد.

مدرسه فوتبال فنرباحچه (Fenerbahçe)

یک باشگاه با امکانات کامل برابر با استانداردهای جهانی، متخصص در پرورش و تولید دروازبان و تربیت بازیکنان خبره در سطح تیم ملی. این باشگاه با مربیان تربیت شده با دانش روز فوتبال و زمین های تمرین مساعد در این صنعت توانسته نمرات خوبی کسب کند. اگر در فکر حضور در مدارس این باشگاه می باشد، با فتوکپی مدارک و تاییده پزشکی می توانید برای تست این باشگاه اعلام آمادگی کنید.

مدرسه فوتبال فنرباغچه

مدرسه فوتبال بشیکتاش (Beşiktaş)

یک کلوپ ورزشی با کیفیت با هدف پرورش بازیکنان با کیفیت با روحیه تیمی بالا و خلاق برای اضافه کردن به تیم A، پس همانطور که پیدا است  این باشگاه با هدف بکار گیری استعدادها در آینده بروی آنها سرمایه گذاری می کند و با کادر متخصص در تلاش است که در تمام مقاطع تیمی بتواند از آنها استفاده کند.

مدرسه فوتبال بشیکتاش

مدرسه فوتبال آلتای اسپور (Altay Spor Kulübü)

این مدرسه فوتبال معروف در ازمیر ترکیه یک از مهترین باشگاها در پروش تیم های پایه در کشور ترکیه است.این باشگاه با سابقه 103 ساله برای اولین بار درسال 2003 به سوپر لیگ ترکیه وارد شد و در میانه های جدول رده بندی اکثرا حضور دارد. در چشم انداز این باشگاه در سال 2024 در نظر دارد با افتتاح تعداد زیادی مدرسه فوتبال 24000 فوتبال آموز را آموزش بدهد. با این حال اکنون دارای 35 مدرسه در ازمیر، 6 مدرسه در استانبول، 4 مدرسه در قونیه، 4 مدرسه در مرسین و 3 مدرسه در آیدین دارد. علاوه بر موارد ذکر شده، این باشگاه در فکر گسترش این مدارس نیز می باشد.

مدرسه فوتبال بوجااسپور (Bucaspor)

این باشگاه که بصورت سیتماتیک به تربیت استعدادها می پردازد تابحال موفق عمل کرده و تمامی بازیکنان تربیت شده توسط این باشگاه بکار گرفته شده اند و به تیم ملی نیز راه یافته اند.

مدرسه فوتبال آلتین اوردو (Altınordu)

تخصص این باشگاه بر روی تیم های پایه و تمرکز آن روی بازیکنان در رده سنی 6 سالگی می باشد.

مدرسه فوتبال بورسا اسپور (Bursaspor)

فعالیت تمرینی این باشگاه در ورزشگاه مرینوس بورسا انجام و تست بر روی بازیکنان 6 سال به بالا انجام می شود.

مدارس فوتبال اروپایی در کشور ترکیه

استعدادیابی باشگاه های بزرگ دنیا محدود به کشور خودشان نمی شود و اغلب این باشگاه ها در کشورهای دیگر دارای مراکز تمرینی هستند. ترکیه هم کشوری است که در آن باشگاهای بزرگی در آن مدارس فوتبال بصورت فصلی و دائمی برگذار می کنند، یکی از این باشگاها، آرسنال ArsenalSoccer School انگلیس می باشد، این مدرسه را گروه Union Spor تاسیس نموده که سبکی متفاوت را در تمرینات ارائه می دهد. مربیان انگلیسی به همراه متخصصان تغذیه در این باشگاه فعالیت دارند و چنانچه فرزند شما استعداد فوتبالی نداشته باشد طی یک جلسه در نقش های دیگر مثل کارشناس ورزشی و یا مجری ورزشی و... پیشنهاداتی ارائه می دهند که در صورت موافقت مسیر آموزشی تغییر می کند. این باشگاه در 23 کشور جهان مدرسه فوتبال دارد و در شاخه های مختلف کلاس برگذار می کند. هدف این باشگاه پرورش فرزندان از سن 6 سالگی همراه با تحصیل و دوره های مختلف برای حضور در باشگاه آرسنال در انگلیس می باشد و تمرکز خاصی در فراگیری زبان انگلیسی دارد.

اما در کنار باشگاه آرسنال یک باشگاه بزرگ دیگر در ترکیه مدرسه فوتبال دارد و آن باشگاه بارسلونای اسپانیا Barcelona Futbol Kulübü است، سن پذیرش در این باشگاه 6 تا 14 سال است و پرورش بازیکنان به فلسفه و سبک بارسلونای اسپانیاست.

6 نظر ثبت شده

Avatar
رضا علی عسکری
1 خرداد 1400

سلام خستنه نباشید لطفلا به پیام من جواب بدید من در شهرستان زندگی می کنم به فوتبال خیلی دوست دارم میشه به پیام جواب بدید ممنون

رضا علی عسکری
مدیر سایت

سلام میتونید مقالات مربوط به آکادمی های فوتبال رو مشاهده کنید.

Avatar
پوریا ترابی
21 مرداد 1400

سلام خواستم بدونم من که الان 18سالمه هم میتونم به ترکیه برم و اونجا تو یکی از همین باشگاه ها فوتبالو ادامه بدم ممنون میشم اگه جواب منو بدین

پوریا ترابی
مدیر سایت

سلام، بله مشکلی از این بابت نیست و بهتره طی یک سفر به ترکیه استعلام لازم رو از باشگاه های فوتبالش بگیرید

Avatar
پارسا مالکی زاده
26 آذر 1400

من به فوتبال الاقه دارم و دوس دارم فوتبالیست شوم

پارسا مالکی زاده
مدیر سایت

امیدوارم که به هدفتون برسید

Avatar
طاها جهان تاب
12 بهمن 1400

سلام خسته نباشید من یک فوتبالیستم میخواهم برم ترکیه و فوتبال رو اونجا ادامه بدم میخوام کمکم کنید 09226021419 این شماره منه لطفا کمکم کنید

طاها جهان تاب
مدیر سایت

سلام در این مورد خودتون باید بطور مستقیم با باشگاه ها ارتباط برقرار کنید.

Avatar
امیرحسین خدایی
12 بهمن 1400

کی تست میگیرد

امیرحسین خدایی
مدیر سایت

ما تیم فوتبال نداریم متاسفانه، برای این مورد می تونید خودتون با باشگاه ها ارتباط بگیرید.

Avatar
محمدمهدی اسدی
18 اردیبهشت 1401

سلام من چپ پاه هستم ودر پست هافک چپ بازی میکنم و حضور در بازی های کشوری ومیخام در باشگاه های ترکیه باشم

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنید