کرونا در کشور ترکیه

شیوع ویروس کرونا در دنیا که از چین آغاز و به همه کشورهای جهان انتشار یافت بحث داغ و ترس برانگیز این روزها در رسانه های مختلف در سطح جهان تبدیل شده است. همه ما با این ویروس آشنایی کامل داریم و دقیقا همه موارد لازم برای مقابله با این ویروس را می شناسیم و قصد نداریم در مورد مقابله با آن صحبت کنیم.

امروز قصد داریم وجود این ویروس و راهکارهای دولت ترکیه در مقابله با این ویروس را مورد بررسی قرار دهیم تا توریست هایی که قصد دارند به این کشور سفر کنند و یا در حال حاضر در این کشور هستند اطلاعات کافی برای حضور در جامعه را داشته باشند.

کشور ترکیه با توجه به موقعیت جغرافیایی که نیمی از آن در آسیا و نیمی در اروپاست، فرض بر آن می رفت که جزء کشورهایی باشد که خیلی سریع ویروس کرونا در آن وارد شود ولی با گذشت چند ماه از شناسایی کرونا در کشورهای مختلف نهایتا دولت ترکیه اعلام کرد که مواردی از مبتلایان به این ویروس را در کشور خود مشاهده کرده است.

البته باید گفت که این کشور کلیه اقدامات لازم را برای اینکه مانع ورود کرونا به ترکیه شود انجام داده بود ولی این چیزی نیست که بتوان گفت یک کشور بصورت کامل می تواند در مهار آن موفق باشد. پس از انتشار این ویروس، دولت ترکیه با ارائه برنامه های منظمی سعی در کنترل آمار مبتلایان داشت که تا حد زیادی توانست در این زمینه موفق عمل کند.

ترکیه به علت حجم بسیار زیاد ورودی و خروجی که بخش اعظم آن را توریست ها تشکیل می دهند قابل پیش بینی بود که در نهایت دچار این ویروس می شود ولی بحث اصلی مدیریت و کنترل آن است که سعی داریم در ادامه بیشتر توضیح دهیم.

در اکثر کشورها قرنطینه های بلند مدت در خانه، ممنوعیت تردد، تعطیلی مدارس، دانشگاها و مراکز دولتی اعمال شد که این تمهیدات از سوی ترکیه نیز عملیاتی شد، آمار کرونا در ترکیه نیز در حال افزایش بود اما مرگ و میر کم و آمار مبتلایان چشمگیر نبود.

پس از گذشت چند ماه و عدم دستیابی به واکسن این ویروس، کشور ترکیه به ناچار نیز همانند سایر کشورها برگشت به حالت عادی را اعلام کرد و خواستار رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی شد. ماسک اجباری، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اصول اولیه حتما باید رعایت شوند. اکنون نیز بعد از گذشت یکسال بیشتر کسب و کارها مانند کلاب های شبانه اجازه فعالیت ندارند و فعالیت کافه ها نیز بصورت مقطعی بوده و رستوران ها نیز تنها بصورت بیرون بر فعالیت می کنند.

مراکز دولتی همگی با وقت قبلی بصورت اینترنتی خدمات ارائه می دهند و همگی سعی دارند به بهترین شکل در مهار این ویروس به دولت کمک کنند.

کرونا در کشور ترکیه

کرونا در شهرهای بزرگ ترکیه

خوب بدون شک آمار مبتلایان در شهرهای بزرگی مانند استانبول، آنکارا، ازمیر و ... بالاتر بوده و از همان ابتدا برنامه های اصلی با تمرکز بیشتر بر روی این شهرها اعمال می شد.

زمانیکه در کشور ترکیه پیک اول مبتلایان به پایان رسید این کشور منع ورود برای خارجیان بعضی از کشورها را با برگه تست کرونا برداشت که با حجم بسیار زیادی از توریست های اروپایی در شهرهای ساحلی روبرو شد و کم کم اعمال محدودیت ها و مراقبت های بیشتر در دستور کار قرار گرفت.

از محدودیت های اعمال شده در این شهرها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در روز های وسط هفته از ساعت 21 تا 5 صبح عبور و مرور برای کلیه سنین در سطح شهر ممنوع می باشد.
 • در روزهای تعطیل (شنبه و یکشنبه) قرنطینه کلی برقرار بوده و فقط اجازه خرید برای خانوداه در محل سکونت وجود دارد.
 • برای ورود به مراکز خرید، مراکز دولتی و ... حتما باید کد HES داشته باشید.
 • کد  HES باید روی کارتهای حمل و نقل شهری ست شده باشد.
 • با اعلام قبلی افراد زیره 20 سال و بالای 65 سال اجازه خروج از منزل را ندارند.
 • ادارات امور مراجعین را با وقت اینترنتی رسیدگی می کنند.
 • در بسیاری از مراکز توریستی امکان بازدید وجود ندارد و در خیابان های پرتردد با محدودیت اجازه عبور و مرور داده می شود.

برای اطلاع از آخرین آمار مبتلایان در کشورهای مختلف میتوانید از لینک زیر استفاده نمایید.

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

این وبسایت آماری دقیق و آنلاین ارائه می دهد. در بالا به مبحثی به نام کد  HES اشاره کردیم، اگر قصد سفر به کشور ترکیه را دارید و در ترکیه هستید حتما به کد HES نیاز دارید که در ادامه طریقه اخذ آنرا شرح می دهیم.

کد HES چیست ؟

HES بارکدی می باشد که مشخص می کند شما سالم هستید و امکان استفاده از یک فضای عمومی را دارید، این فضا می تواند یک مکان دولتی، مراکز خرید و... باشد که شما با داشتن آن بروی گوشی تلفن همراه خود در هنگام ورود مجوز داخل شدن به محل مورد نظر را پیدا می کنید.

HES مخفف کلمه Hayat Eve Sigar  و در معنای فارسی "زندگی مناسب سازی شده با خانه" است. از خدماتی که توسط این بارکد شامل کاربر می شود می توان به کنترل میزان شیوع بیماری کرونا و نشان دادن مکان های پر ریسک روی نقشه اشاره کرد که کمک شایانی به احتیاط کامل شما می کند. امکان ارسال درخواست ماسک، تحویل ماسک در محل برای زمان های اضطراری، ارسال اخطار در شرایط اضطراری، کنترل فاصله اجتماعی در مجامع عمومی، کنترل وضعیت مبتلایان به کرونا، امکان افزودن اعضای خانواده و دوستان و معرفی وضعیت آنها از دیگر خدمات این بارکد می باشد.

کد HES در ترکیه

نحوه دریافت کد HES

برای دریافت این کد از سه طریق می توان اقدام کرد:

دریافت از طریق اپلیکیشن موبایل

این اپلیکیشن را می توانید از گوگل پلی و اپ استور دانلود و از منوی HES Kodu Işlemleri مراحل ثبت نام را تکمیل کنید تا کد مورد نظر به همراه لینک بارکد برای شما ارسال شود.

دریافت از طریق SMS

ابتدا وارد منوی پیامک خود شوید، اگردارای شماره شناسایی ترک هستید (Yabancı Kimlik Numarası) فرمت پیام کوتاه به صورت زیر میشود:

HES [فاصله] شماره شناسایی [فاصله]  سال تولید [فاصله] مدت اعتبار به روز

اگر توریست هستید باید با پاسپورت خود این کد را اخذ کنید که فرمت آن:

HES [فاصله] ملیت [فاصله] شماره پاسپورت [فاصله] سال تولد [فاصله] نام خانوادگی

سپس آن را به شماره 2023 ارسال کنید، بلافاصله در جواب برای شما دو پیام ارسال می شود.

فرم دریافت کد HES در ترکیه

 • شماره کیملیک یا پاسپورت شما
 • کد ارسالی برای شما
 • تاریخ اتمام کد
 • کد ارسالی برای شما
 • لینک بارکد شما

 دریافت از سیستم e-devlet

برای دریافت کد HES از دولت خدمات الکترونیک ترکیه باید از طریق لینک زیر اقدام و مراتب اداری آن را انجام دهید

https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme

دریافت کد HES از سایت