20 موزه برتر کشور ترکیه

اگر از آن دسته از گردشگرانی هستید که در هنگام سفر به دنباله موزه ها و آثار تاریخی آن کشور هستید حتما ما را دنبال کنید. ترکیه، کشوری که هیتیت‌ها، اورارتین‌ها ، فریگایی‌ها، امپراطوری روم و بیزانس، امپراطوری سلجوقی و عثمانی و بسیاری از تمدن های عمیق ریشه دار در این منطقه زندگی می کردند.

ترکیه با فراوان موزه هایی که در اختیار دارد همه ساله پذیرای گردشگرانی است که علاقمند به تاریخ هستند و حتی کسانی که به این شاخه هم علاقه ای ندارند، مشاهده این آثار را پیشنهاد می کینم که خالی از لطف نیست. چنانچه شما اقامت توریستی این کشور را دارید حتما زمان لازم برای بازدید از این آثار را خواهید داشت ولی اگر به این کشور سفر کرده اید سعی کنید با برنامه ریزی منظم به این لیست سربزنید که گنجینه ای از بهترین ها در کشور ترکیه وجود دارد. در این مقاله 20 موزه که در آنها پراکندگی شهرها (آنکارا، استانبول، ازمیر، آنتالیا و ...) نیز بخوبی مشخص است را به شما معرفی خواهیم نمود.

موزه شهر باستانی افسوس (Ephesus Archaeological Museum)

افسوس، یکی از 12 شهر بزرگ یونان باستان از شهرهای تاریخی کشور ترکیه که در سال 2015 به ثبت یونسکو رسیده قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد مسیح بر می گردد و یکی از قدیمی ترین و بهترین موزه های این کشور را در دل خود جای داده است. این شهر که جزء شهرهای ثروتمند در زمان خود محسوب می شد دارای مدارس فلسفه، کتابخانه، معبد و ... می باشد. در افسانه ها از این شهر چنین آمده است که شهر افسوس توسط جنگجویان زن بنا شده و با سنگ مرمر ساخته شده است. این شهر دارای 2 ورودی و یک تئاتر با گنجایش 1500 نفر می باشد و مورد استقبال بازدید کنندگان زیادی همه ساله است.

موزه ephesus  در ترکیه

موزه صاقب سابانجی (Sakıp Sabancı Museum)

این عمارت که در قدیم به خانواده سابانجی تعلق داشت در منطقه ساحلی ساری یئر واقع شده که در آن منظره تنگه بسفر به خوبی دیده می شود. این موزه میزبان نمایشگاه های هنری استانبول بوده و در آن آثار مهمی همچون پیکاسو، مونه و ... وجود دارد .

موزه صاقب سابانجی

موزه تمدن های آناتولی در آنکارا (Museum of Anatolian Civilizations)

سومین موزه ای که برای شما در نظر گرفتیم در شهر آنکارا قرار داد که در سال 1997 به عنوان موزه سال اروپا انتخاب شد. این موزه تمدن آناتولی را در خود جای داده است و یکی از باشکوه ترین مجموعه ها در میان موزه های کشور ترکیه محسوب می شود.

موزه تمدن آناتولی

موزه آنتالیا

یک موزه بزرگ در مساحت 30هزار متر مربع، دارای 14 سالن نمایشگاهی، گالری های رو باز و سرپوشیده که مجسمه ها و آثار مختلف را به نمایش می گذارد. در پیشینه این موزه باید گفت که این موزه در ابتدا در مسجد علاء الدین و سپس در مسجد ییولی واقع شده بود اما نهایتا در سال 1972 به محل فعلی خود منتقل شد.

موزه آنتالیا

موزه مولانا (Mevlana Museum)

موزه و مزار مولانا، شاعر ایرانی در ترکیه یکی از مقاصد اصلی گردشگران برای سفر به قونیه(Konya) می باشد که در کشور ترکیه قرار داد. این مقبره که با گنبدهای فیروزه ای و آثاری همچون دست نوشته های قدیمی، قرآن خطی و آلات موسیقی دوران رومی و آثاری مربوط به دوران سلجوقی در خود توانسته جایگاه ویژه ای در میان موزه های کشور ترکیه بدست آورد.

موزه مولانا

موزه کی ازمیر (KEY Müzesi)

این موزه که در سومین شهر از ترکیه یعنی ازمیر واقع شده است به خودی خود دارای جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد ولی این موزه بزرگترین موزه خودرو در ترکیه است و در محیطی بالغ بر 7 کیلومتر مربع  بنا نهاده شده است که کلکسیونی از خودروها در آن وجود دارد. در این موزه خودروهایی با قدمت 100 ساله بسیار سالم و تمیز وجود دارند و اکثرا از نقاط مختلف دنیا جمع آوری شده اند.

موزه کی ازمیر

موزه آتاتورک ازمیر (Ataturk Museum)

این موزه که با خروج رومی ها به دولت ترکیه واگذار شد در ابتدا توسط یک تاجر فرش بنا گردیده است.

دولت ترکیه پس از دریافت این بنا آن را به آتاتورک داده تا در زمان حضور خود در ازمیر در آن اقامت داشته باشد. این بنا در دو طبقه و دارای اتاق های متفاوتی است. نکته جالب این است که بسیاری از وسایل آن زمان بخوبی حفظ و در معرض نمایش قرار داده شده است.

موزه آتاتورک

موزه پرا استانبول (Istanbul Pera Museum)

این موزه به عنوان معروف ترین موزه در استانبول که در میدان تکسیم واقع شده شناخته می شود. با بازدید از این موزه علاقمندان به هنر به عمق هنری آثار در این موزه پی می برند و نیاز به توضیح نیست. این موزه در سال 1893 ساخته شد و در اختیار هتل بریستول بود ولی بعدها در سال 2005 بدست یک بنیاد به موزه تبدیل شد. موزه پرا در دو بخش هنری و خصوصی و بصورت دائمی و موقت پذیرای هنردوستان است و در آن آثاری همچون نقاشی های شرق، ترازوهای آناتولیایی و... مشاهده می شود.

موزه پرا

موزه مادام توسو استانبول (Madame Tussauds)

موزه ای که نمونه آنرا در معروفترین شهرهای دنیا می توانید بیابید در شهر استانبول و در خیایان استقلال وجود دارد. با بازدید از موزه می توانید درست کنار تندیس شخصیت هایی مانند برد پیت، اینشتین، رافائل نادال، جانی دپ و … بایستید و عکس یادگاری بگیرید. در موزه مادام توسو، شخصیت های محبوبی از ۶ دنیای موسیقی، فیلم، ورزش، فرهنگ، هنر و تاریخ و سیاست را خواهید دید. از جمله مجسمه های مورد توجه این موزه می توان به مولوی، استیو جابز، داوینچی، براد پیت، جانی دپ، موزارت، لیونل مسی، آتاتورک و … اشاره کرد.

موزه مادام توسو

کاخ، موزه و مسجد ایاصوفیه استانبول (Hagia Sophia)

مسجد ایاصوفیه استانبول، کلیسای حاجیا صوفیا استانبول و موزه ایاصوفیه استانبول (Hagia Sophia Museum) از نام هایی هستند که برای آنها بکار می برند. هنوز مدت زیادی نمیگذرد از زمانی که این کلیسا به مسجد تبدیل شد و و این تبدیل با سر و صدای زیادی در کشور ترکیه همراه بود. «ایا صوفیه» در لغت به معنای کلیسای معرفت الهی است. در آن همه چیز دیدنی است و در آخر باید گفت که ساختمان آن قدمتی 1500 ساله دارد.

 کاخ موزه مسجد ایاصوفیه

موزه فرش استانبول (Carpet museum in Istanbul)

در این موزه فقط فرش های ترک به نمایش گذاشته می شوند. تعداد فرش های موجود در این موزه 448 فرش است ولی تنها 62 فرش بصورت چرخشی در فاصله زمانی مشخص به نمایش گذاشته می شود. این فرش ها گنجینه ای بی نظیر از تاریخ فرش در ترکیه هستند که اکثرا فرش هایی تاریخی و هنری که در قرن ها پیش به مساجد با یک سنت باستانی اهدا شده اند گردآوری و در معرض نمایش گذاشته می شوند.

موزه فرش

موزه چورا (Chora Museum)

این موزه در زمان عثمانی کلیسا بود و سپس در قرن 16 به مسجد تغییر کاربری داد و نهایتا در سال 1948 به موزه تبدیل شد. کاربری این موزه به عنوان کلیسا به دوران بیزانس بر می گردد. این موزه در منطقه فاتیح استانبول قرار دارد.

موزه چورا

موزه موزائیک زوگما (Zeugma Mosaic Museum)

این موزه که در دنیا دارای شهرت بسیاز زیادی است یک مکان منحصر بفرد برای مورخان هنر و باستان شناسان است. موزه موزاییک زوگما، بزرگ ‌ترین موزه موزاییک جهان به شمار می‌رود که ۱۷۰۰ متر مربع موزاییک زیبا و سالم را در خود جای داده است. نمایشگاه‌های این موزه به شهر باستانی زوگما مربوط می‌شود که در سال ۲۰۰۰ به‌ واسطه ‌ی یک پروژه‌ ی سدسازی در معرض خطر سیل قرار گرفت. موزاییک دختر کولی در یک اتاق تاریک از معروف ترین آثار این موزه می باشد و دیگر برای وصف آن جای حرفی باقی نمی گذارد. بازدید از این موزه پیشنهاد ما به شما عزیزان می باشد.

موزه موزاییک زوگما

موزه دمره (Demre)

موزه معروف آنتالیا. زمانیکه حرف از ساحل، آفتاب و یک سفر دلنشین در ترکیه به میان می آید ناخودآگاه حرف از آنتالیا زده می شود ولی این شهر علاوه بر موارد ذکر شده دارای موزه دمره هم هست که برای بازید خالی از لطف نیست.

موزه دمره

موزه زیر آب موغلا (Muğla)

این موزه، موزه باستان شناسی زیر آب موغلا در شهر بودروم است که بزرگترین مجموعه شیشه ای اسلامی جهان را در خود جای داده است. در این موزه اشیای تاریخی که از زیر آب بدست آمده نگهداری می شوند.

موزه زیراب موغلا

موزه باستان شناسی استانبول (Istanbul Archaeological Museums)

این موزه توسط هنرمند نقاش Osman Hamdi Bey در قرن ۱۹ تاسیس شده است. این موزه یکی از با ارزش ترین موزه های تاریخ  بشر و میراث مستقر در ترکیه از حدود ۶۰۰ سال پیش می باشد. یکی از با ارزشترین موزه های ترکیه که در آن مجموعه هایی از دوران برنز، سلطنتی، رومی و بیزانس نگهداری می شود. البته آثار ارزشمندی از دوران عثمانی نیز در آن وجود دارد که باعث شده این موزه جزء 10 موزه برتر دنیا به شمار می رود.

موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی ازمیر (İzmir Archaeological Museum)

بنای این موزه از سال 1984 ثابت و در آن بازدید کنندگان آثاری از یافت شده ها در ازمیر و اطراف دریای اژه را تماشا می کنند. این موزه دارای سه طبقه مختلف است و سالن های زیادی از جمله سالن اشیای تاریخی، سالن عکاسی، سالن کنفرانس و … در آن وجود دارد و به عنوان یکی از مهمترین موزه های ترکیه به شمار می رود.

موزه باستان شناسی ازمیر

موزه کاخ توپکاپی استانبول (Topkapi Palaca)

در این کاخ که آثار ادبی و هنری بسیاری از کشورها وجود دارد به خودی خود کاخی زیبا و حیرت انگیز است. این کاخ قدمتی 500 ساله داشته و در قسمت اروپایی استانبول، منطقه فاتیح در نزدیکی مسجد سلطان احمد قرار دارد.

موزه کاخ توپکاپی

موزه مدرن استانبول (Modern Museum Istanbul)

موزه ای زیبا که در سال 2004 با هدف خلاقیت هنری و اشتراک گذاری فرهنگ ترکیه بنا شده و در سطح ملی و بین المللی فعالیت می کند. این موزه در دو طبقه فعالیت می کند که طبقه اول محل برگزاری موقت موزه ها و در طبقه دوم رستورانها قرار دارند. از این موزه همه روز به غیر از روزهای دوشنبه از ساعت 11 تا 5 عصر می توانید دیدن کنید که دارای مبلغ ورودی نیز می باشد.

موزه مدرن استانبول

موزه راحمی ام کوچ (Rahmi M. Koç)

اسم این موزه از بنیان گذار خود راحمی کوچ گرفته شده است.  این شخص برای راه اندازی موزه خصوصی خود، تا سال ۱۹۹۴ به دنبال بهترین ماشین ها و موتور سیکلت های تاریخی دنیا گشت و توانست تعداد بی نظیری از آن ها را در گردآوری نماید. در نهایت موزه رحمی کوچ استانبول برای بازدید عموم، در تاریخ ۱۳ دسامبر ۱۹۹۴ افتتاح گردید. موزه راحمی کوچ در استانبول، منطقه بی اوغلو، خیابان هاسکوی، محله پیری پاشا واقع شده است. وی یک شخصیت ثروتمند و رییس بازنشسته گروه کوچ بود و علاقه زیادی به این آثار که در موزه گردآوری شده داشت.

موزه راحمی کوچ