خطوط کشتیرانی در استانبول

خطوط کشتیرانی در استانبول
احمدرضا صالحی
29 مهر 1402
0 نظر

استانبول، شهر تاریخی ترکیه و ناگسستنی برای خاطرات خدمه کشتی‌ها و مسافران آن است. شهری بزرگ و ساحلی در بین آسیای غربی و اروپای شرقی، استانبول نقش بسیار مهمی در تجارت جهانی و حمل و نقل بین المللی دارد. به عنوان نقطه ملاقات دریای سیاه و دریای مرمره و همچنین شاه‌راه آبی از طریق بسیاری از کانالها و غرق شده از تاریخ و فرهنگ، استانبول یکی از مقاصد محبوب توریستی در جهان است. در این شهر حمل و نقل دریایی نقش مهمی را داراست بصورتی که بیشتر مردم این نوع حمل و نقل را به سایر روش‌ها ترجیح می‌دهند و می‌توان گفت مقرون بصرفه ترین راه است.

خطوط کشتی‌رانی استانبول عبارتند از شرکتهایی که مسافران را از یک نقطه مبدا به استانبول و بالعکس منتقل می‌کنند. این خطوط به عنوان راحت‌ترین و محبوب‌ترین راه برای سفر به استانبول شناخته می شوند. پیمودن خطوط کشتی رانی استانبول به مسافران امکان می دهد تا از دیدن شهر از درون دریا، تمامیت معماری بزرگ، حمل و نقل کشور و زندگی آبی بهره ببرند.

خطوط کشتی‌رانی به استانبول توسط شرکتهای مختلفی عرضه می شوند که شامل خطوط کشتی‌رانی معروف مانند Princess Cruises، Holland America Line، Celebrity Cruises  و MSC Cruises هستند. این شرکتها جابجای‌هایی را با تعدادی از کشتی های بزرگ و لوکس خود ارائه می دهند که شامل امکانات و طرح‌های شگفت انگیزی است.

با خطوط کشتی رانی استانبول، مسافران می‌توانند در طی سفر خود به استانبول از خدمات و امکانات بی‌نظیر کشتی برخوردار شوند. این کشتی ها به اتاق‌های مجلل و لوکس، رستورانهایی با منوی عالی، استخرهای بزرگ (کشتی‌های مسافربری بین المللی) بارها و سالنهای گسترده، فضاهای بازی، سالن های تئاتر و فروشگاه های مختلف دسترسی داشته باشند.

علاوه بر امکانات ذکر شده، در خطوط کشتی‌رانی استانبول امکاناتی وجود دارد تا برنامه تغذیه و تفریح مسافران را تنظیم کنند. غذاهای لذیذ و گوناگونی در رستورانهای کشتی ارائه می‌شوند و برنامه های تفریحی شامل کنسرت‌ها، نمایشگاه ها، بازی‌ها و فعالیت های ورزشی نیز در آن برگزار می شود.

خطوط کشتی رانی استانبول همچنین امکاناتی را برای بازدید از جاذبه های گردشگری استانبول فراهم می‌کنند. در این بازدیدها متخصصان راهنمایی مسافران را به جاهایی مانند باغ های توپکاپی، مسجد بلو، موزه راشت، موزه ایا صوفیه و کاخ توپکاپی بر عهده دارند. همچنین مسافران پس از سفر با کشتی می‌توانند در بازدید از این جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی به استانبول بپردازند.

استانبول یکی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی بسیار پرطرفدار در جهان است و خطوط کشتی‌رانی استانبول این امکان را فراهم می‌کنند که مسافران از شهر پویایی که همه چیز را در خود جای داده است، لذت ببرند. با آب‌ها و سواحل زیبا، استانبول یک شهر استثنایی برای اکتشاف است و خطوط کشتی‌رانی استانبول بهترین و راحت‌ترین راه برای رسیدن به این شهر فراهم می کنند. به عنوان نقطه تماس دریا، استانبول راهی عالی برای دیدن دیدنی های منحصر به فرد و تماشای  زیبایی های چشم‌گیر آن است که اطلاعات دقیق آنها توسط خطوط کشتی رانی استانبول در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. دیدن شهر از درون آب بخشی از اکتشاف استانبول است که می‌توانید تجربه کنید. خطوط کشتی‌رانی استانبول این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا از به‌ دور از ترافیک و هیاهوی موجود در شهر، از دیدن زیبایی آن بیشتر لذت ببرید.

در استانبول، برای تردد در آب‌های داخلی و سواحل نزدیک، از انواع مدل‌های کشتی مسافربری استفاده می‌شود. بعضی از مشهورترین مدل‌های کشتی مسافربری در استانبول عبارت‌اند از:

 • کشتی‌های فریم ویند: این نوع کشتی‌ها با استفاده از باد و توان پیشروی طبیعی به حرکت می‌پردازند. آن‌ها دارای بال‌های بزرگی هستند که از قدرت باد برای حرکت استفاده می‌کنند و معمولاً دریاهای آرام و ساحل‌نزدیک استانبول استفاده می‌شوند.
 • کشتی‌های سرعتی: این نوع کشتی‌ها برای قوانین سرعت بالا طراحی شده‌اند و معمولاً بین استانبول و سواحل محلی مانند بورگاز و بیورتسکیوی استفاده می‌شوند. آن‌ها دارای موتورهای قوی هستند که به آن‌ها امکان حرکت با سرعت بالا را می‌دهد.
 • کشتی‌های هیدروفویل: این نوع کشتی‌ها با استفاده از قوانین هیدروفویلیک کار می‌کنند. آن‌ها دارای بال‌ها یا فویل‌هایی هستند که هنگام حرکت، از آب بالا می‌آیند و باعث کاهش مقاومت آب و افزایش سرعت می‌شوند.
 • کشتی‌های توریستی: این نوع کشتی‌ها به صورت اختصاصی برای توریست‌ها طراحی شده‌اند و برای دیدن جاذبه‌های گردشگری در استانبول مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها معمولاً دارای ظرفیت بزرگی هستند و خدمات رفاهی مانند رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، سالن‌های تئاتر و استخرها را ارائه می‌دهند.

موارد ذکر شده تنها برخی از نمونه‌های کشتی‌های مسافربری هستند که در استانبول استفاده می‌شوند. همچنین، در مناطق دیگر سواحل ترکیه، مدل‌های دیگری نیز وجود دارند که به استانبول سفر می‌کنند.

کشتی‌های توریستی در استانبول از بندرها و فرودگاه‌هایی مانند بندر خاک‌ریز و فرودگاه بین‌المللی استانبول شروع به حرکت می‌کنند و به مقاصد مختلفی در کشورهای مجاور و دورتر سفر می‌کنند. برخی از کشورهایی که کشتی‌های توریستی از استانبول به آن‌ها سفر می‌کنند، عبارتند از:

 • یونان: برخی از کشتی‌های توریستی از استانبول به جزایر یونانی مانند میکونوس، سانتورینی، رودس، میکونوس، کریت و زاکینتوس سفر می‌کنند. این سفرها معمولاً در طول فصل تابستان و برخی از هتل‌های آنها را هم در بر می‌گیرد.
 • بلغارستان: بعضی از کشتی‌های توریستی به بندرهای ساحلی بلغارستان مانند وارنا و نسبر دریای سیاه سفر می‌کنند.
 • روسیه: برخی از کشتی‌های توریستی از استانبول به بطرسبورگ و مسکو در روسیه سفر می‌کنند.
 • رومانی: برخی از کشتی‌های توریستی به بندرهای ساحلی رومانی مانند مامایا و کنستانتین در دریای سیاه سفر می‌کنند.
 • کرواسی: برخی از کشتی‌های توریستی از استانبول به بندرها و جزایر کرواسی مانند دوبروونیک، سپتینا و زادار سفر می‌کنند.

این موارد تنها برخی از مقاصدی است که کشتی‌های توریستی از استانبول به آن‌ها سفر می‌کنند و مقاصد بیشتری نیز وجود دارند که با کشتی‌های توریستی قابل دسترسی هستند ، برای مثال یکی از پرطرفدار ترین مسیرها که مورد علاقه توریست ها است مسیر تور اروپا به مقاصدی همچون ایتالیا و یا انگلیس است.

کشتی های مسافربری در استانبول جایگاه مهمی در حمل و نقل عمومی دارند و به عنوان یکی از اصلی‌ترین وسایل نقلیه عمومی در این شهر شناخته می‌شوند. این کشتی‌ها به نام "واپسینسا" (Vapur)  شناخته می‌شوند و در دریای مرمره و دریاچه کوچوک استانبول حرکت می‌کنند. جایگاه اصلی کشتی‌های مسافربری واپسینسا در استانبول در چندین بندر مهم و مرکزی قرار دارد:

 • بندر امین‌اونو(Eminonu): این بندر در بخش تاریخی استانبول، پشت کاخ توپ‌کاپی قرار دارد و به عنوان یکی از مهمترین نقاط خروج و ورود واپسینسا در استانبول شناخته می‌شود.
 • بندر اورتاکوی (Ortakoy): این بندر در بخش اروپایی استانبول واقع شده و نقطه قرارگیری مرکزی برای کشتی‌های توقف واپسینسا در این منطقه است.
 • بندر بشیکتاش (Besiktas): این بندر نقطه ورود و خروج کشتی‌های توقف واپسینسا به شهر مدرن استانبول است.

کشتی‌های مسافربری واپسینسا وسیله ای محبوب برای مسافران محلی و گردشگران می‌باشند. آن‌ها قطعات مهمی از حمل و نقل عمومی در استانبول هستند که ارتباط بین مناطق مختلف شهر را برقرار می‌کنند و به مسافران امکان می‌دهند تا به راحتی از یک سوی شهر به سمت دیگر حرکت کنند.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی