در ترکیه چه خبر است؟

در ترکیه چه خبر است؟
احمدرضا صالحی
3 اسفند 1399
0 نظر

در یک نگاه کلی می خواهیم ببینیم چه چیزی باعث شده در این روزها ترکیه مورد توجه گردشگران، سرمایه گذاران و یا مهاجران قرار بگیرد. این بحث خارج از یک مقاله کوتاه است اما با این حال سعی داریم به کلیات به این موضوع بپردازیم. بطور کلی کشور ترکیه یک مکان امن برای سرمایه گذاری و یا یک زندگی ساکت است اما سوال مهم این است که چگونه ترکیه به این جایگاه رسیده است؟!

کشور ترکیه با قرار داشتن در یک منطقه جغرافیایی بکر که از یک طرف به اروپا و از طرفی دیگر به آسیا متصل است همه امکانات لازم را برای اهداف متقاضیان دارد، پس با ما همراه باشید تا از جوانب مختلف به بررسی کشور ترکیه بپردازیم.

خدمات گردشگری در ترکیه

زندگی در ترکیه

با وجود شهرهای بی نظیری همچون استانبول، آنکارا، ازمیر، آنتالیا و اخباری که از این شهرها به گوش ما می رسد دلایل بسیاری باعث شده که این کشور برای زندگی مناسب باشد.

سطح زندگی: زندگی در کشوری با هزینه های متعارف ولی در سطح اروپا که کلیه امکانات لازم را برای یک زندگی زیبا را دارد باعث شده که این کشور انتخابی مهم برای افرادی که قصد مهاجرت دارند باشد. این روزها در شهرهای بزرگی مانند استانبول تعداد قابل توجهی از خارجی ها را می بینید که در این شهر زندگی می کنند و وقتی سوال می شود که از این کشور راضی هستید جوابی جز جواب مثبت نمی شنوید.

واحد پول: لیر ترکیه که می توان گفت در مقایسه با ارز سایر کشورها مناسب است یکی از دلایلی است که شاید باعث شده اروپاییان بیشتری حتی برای مدت کوتاه تصمیم به زندگی در این کشور بگیرند.

شرایط اقامتی: در این کشور به روش های مختلف که هرکدام شرایط خاص خود را دارند می توانید یک اقامت قانونی را اخذ کنید.

اجاره خانه: شما به عنوان یک فرد خارجی می توانید به راحتی در هر نقطه از شهر خانه ای را اجاره کنید و با یک قرارداد رسمی اقامت توریستی یکساله را دریافت کنید که قابل تمدید نیز می باشد. برای  اجاره خانه در ترکیه نیازمند اطلاعاتی می باشید تا یک انتخاب درست داشته باشید، بنابراین قبل از اقدام کلیه اطلاعات لازم را کسب کنید.

خرید خانه: خرید خانه در ترکیه، یکی از اصلی ترین مباحث اقامتی و همینطور دریافت شهروندی است، شرایط زندگی مناسب، بازار کار مفید و ... همگی دست به دست هم داده تا شما یک اقامت امن را تجربه کنید .

تحصیل: برای تحصیل در ترکیه شما با گردآوری مدارک لازم و شرکت در آزمون های مورد نیاز می توانید از امکانات دانشگاهای این کشور استفاده کنید و در آینده نیز از بورسیه های موجود و یا شرایط کاری این کشور بهره مند شوید.

زندگی در کشور ترکیه

سوال مهم دیگری که مطرح می شود این است که وضعیت کسب و کار در این کشور چگونه است؟

باید گفت در سطوح مختلف فعالیت برای شما باز است به شرطی که قانون را رعایت کنید. از کسب و کارهای کوچک گرفته تا سرمایه گذاری های بزرگ که منجر به اخذ شهروندی ترکیه می شود امکان پذیر است. سرمایه گذاری در ترکیه از طرق مختلف صورت می پذیرد و بسیار مورد توجه تجار و بیزینسمن هایی است که با اهداف بلند مدت وارد این کشور می شوند و می توان گفت ریسک سرمایه گذاری در این کشور بسیار پایین است.

حتی در سطح پایین تر نیز راه اندازی کسب و کارهای کم هزینه یا کوچک آنقدر دشوار نیست و با ثبت یک شرکت ساده و رعایت یک سری قوانین به راحتی میت وانید در این کشور مشغول به کار شوید.

کسب و کارهای مرتبط با توریست در شهرهای توریستی بسیار پرطرفدار است و در شاخه های مختلف افراد کسب درآمد می کنند. در کل یک شرکت توریستی در کشور ترکیه کلیه خدمات ترانسفری از فرودگاه جدید استانبول تا هتل، بازید از اماکن دیدنی، تفریحی، هنری، مراکز خرید و... را انجام می دهند. بنابراین چه به عنوان کارفرما و چه به عنوان کارمند فضا برای کار در این زمینه فراهم است.

اخذ شهروندی ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طرق زیر امکانپذیر است :

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مزایای تحصیل در ترکیه و امکاناتی که این کشور برای متقاضیان فراهم شده است امری مشخص است و همانطور که پیش تر در مقالات توضیح داده شد، می توانید از بورسیه های موجود، تحصیل به زبان های دیگر و ... استفاده نمایید و از این طریق نیز اقامت کاری و یا دائم را نیز دریافت نمایید. در شهرهایی نظیر استانبول که دارای دانشگاهای بزرگی مانند دانشگاه بغازیچی و دانشگاه مدنیت هستند، می توان با هزینه های معقول و متعارف  تحصیل در یک دانشگاه سطح بالا و با امکانات را تجربه کرد.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

وجود شرکت های داخلی، بین المللی، وسعت کار و بیزینس های خارجی همگی یک شرایط کاری مناسب را برای نیروهای متخصص در این کشور فراهم کرده اند پس اگر تخصص و مدارک لازم را دارید و قصد دارید در کشوری دیگر به زندگی و کار بپردازید، در مورد کشور ترکیه درنگ نکنید. نرخ بیکاری این کشور 14% بوده که برای افراد جویای کار این عدد بسیار حائز اهمیت است.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

با کاهش مبالغ سرمایه گذاری از سمت دولت ترکیه مسیر بسیاری از سرمایه گذاران به کشور ترکیه تغییر کرد و همانطور که شاهد اخبار آن نیز هستید در بخش های مختلف شاهد حضور بیزینسمن های از اقصی نقاط دنیا هستیم . اغلب این سرمایه گذاران در بخش املاک وارد ترکیه می شوند و باید گفت با بازار گرمی که دارد دارای سود هنگفتی را نصیبشان کرده است. برخی دیگر نیز از طریق خرید اوراق و یا سهام بانک ها اقدام به سرمایه گذاری در این کشور می کنند. البته کارآفرینان و ثبت کنندگان شرکت های خصوصی را نیز نباید فراموش کرد که به خوبی در حال کسب درآمد می باشند.

مهاجرت به ترکیه از طریق توریستی

ساده ترین نوع اقامت در این کشور اقامت توریستی است که شما با اجاره یک خانه می توانید با مدارکی که اداره مهاجرت از شما دریافت می کند اقدامات لازم را انجام دهید. این نوع اقامت دارای دستورالعمل های مختلف برای کشورهای مختلف است ولی بحث بسیار پیچیده ای نیست و حتی خود شخص نیز می تواند اقدام کند. سیستم آن الکترونیکی است و پس از ثبت نام در سامانه آن و آپلود عکس و ورود اطلاعات اولیه شما اقدام اول را انجام داده اید. در ادامه اداره مهاجرت از طریق شماره تلفن و یا ایمیل با شما در ارتباط است و تاریخ مصاحبه حضوری برای شما ارسال می شود. فرآیند اخذ اقامت نسبت به شهری اقدام می کنید متفاوت است اما این پروسه نهایتا 3 ماه زمان می برد که در صورت تکمیل بودن مدارک، اقامت یک ساله و دوساله اعطا می شود.

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

این نوع مهاجرت مختص افرادی می باشد که شرایط پناهندگی را دارا هستند و پس از حضور در این کشور با مراجعه به اداره مهاجرت شهر، درخواست خود را جهت پناهندگی ارائه می دهند. البته باید گفت که شهرهای بزرگ پناهنده پذیر نیستند و برای این کار باید به شهرهایی مراجعه کرد که امکان ثبت نام به پناهندگان می دهند.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنید