حیوانات خانگی در ترکیه

حیوانات خانگی در بسیاری از کشورهای جهان ها به عنوان یکی از اعضای خانواده مشاهده می شود و می توان گفت یکی از لذت بخش ترین تجربیات در زندگی روزمره می تواند سپری کردن وقت با آنها باشد. اگر از آن دسته افرادی هستید که حیوان خانگی دارید و یا تمایل به داشتن آنها دارید در این باره دریغ نکنید اما خوب است بدانید که این حیوانات مسئولیت هایی را به همراه می آورند.

رابطه بین حیوانات خانگی و انسان ها یک رابطه تمام نشدنی و بدون دروغ می باشد بطوریکه هرکسی این رابطه را تجربه کرده باشد یقینا حاضر نیست با هیچ چیز دیگر آن را عوض کند. در کشور ترکیه گربه ها و سگ ها دارای اهمیت بسیاری می باشند و بسیاری از مردم دارای حیوان خانگی هستند بطوریکه در سطح شهر فروشگاهای مخصوص حیوانات و کلینیک های متعددی را مشاهده می کنید. در یک روز عادی چنانچه قدم زنان در کوچه خیابان های هر شهری از ترکیه در حال حرکت باشید، خانه ها و ظروف غذایی را می بینید که اهالی شهر برای سگ ها و گربه ها گذاشته اند و اکثرا مردم محله در هر مواقع از روز به فکر این حیوانات هستند.

حتی در این کشور مرکزی وجود دارد که حیوانات بدون سرپرست را به رایگان در اختیار دوست داران قرار می دهند، از سمت دیگر ناملایمتی با این حیوانات در ترکیه نیز می تواند تبعات سنگینی را برای شخص به همراه داشته باشد.

نگهداری سگ در ترکیه

مدارک لازم برای بردن حیوان خانگی به ترکیه

شناسنامه: برای خروج حیوان خانگی از کشور حتما باید دارای شناسنامه باشد. در برخی از کشورها اگر دارای شناسنامه خارجی باشد ملزم هزینه ای نیز در فرودگاه می شود.

گواهی سلامت: واکسینه شدن حیوان حداقل 14 روز قبل از پرواز ضروری و در غیر این صورت حیوان شما در مقصد 14 روز در قرنطینه خواهد ماند.

میکروچیپ: تراشه ای کوچک که در زیره پوست حیوان تزریق می شود و دارای اطلاعات حیوان و مالک آن است.

باکس: برای همراه بردن حیوان خانگی باید حیوان دارای باکس باشد. برای اینکه در داخل هواپیما برده شود سافت باکس و برای بخش بار باید هارد باکس تهیه شود. بخاطر داشته باشید کلیه استانداردهای لازمه را از شرکت هواپیمایی خود سوال کنید چون این باکس ها باید استاندارد لازم برخوردار باشند. برای مثال حیوان باید بتواند در باکس بایستد، منافذ هوا بخوبی رعایت شوند، محکم باشد، دارای قفل و بدون چرخ باشد.

انتقال حیوان بدون همراه:  این فرایند برای زمانی است که حیوان بدون همراه جا به جا می شود. بدین ترتیب است که حیوان در قسمت باربری مبدا تحویل و سپس در مقصد به شخصی که در بارنامه قید شده تحویل داده می شود.

کد AVIH: این کد در زمان تهیه بلیط برای حیوان صادر می شود که می بایست آن را دریافت کنید. 

کد AVIH برای حیوانات خانگی در ترکیه

حیوانات ممنوعه

براساس یک سری قوانین بین المللی حیوانات ، برخی از آنها با منع پذیرش در فرودگاها مواجه هستند که اکثرا حیوانات امریکایی شامل این قوانین می باشند. برای مثال می توان به اسامی زیر اشاره کرد:

 1. Pitbull
 2. Japanese tosa
 3. dogo argentine
 4. Staffordshire
 5. filla brasileiro

حمل با قفس مشترک

برای حیواناتی که مشکل همزیستی ندارند و وزن آنها از 8 کیلوگرم بیشتر نشوند می توانند در قفس مشترک تا رسیدن به مقصد حمل شوند.

نکاتی که در هنگام پرواز باید رعایت کرد

 • حیوان خانگی به همراه مالک باید جهت امور پذیرش حداقل 3 ساعت زودتر در فرودگاه حضور داشته باشند.
 • حداقل سن برای بچه گربه و سگ باید دوماه باشد و این سن در برخی از کشورها سه ماه نیز می باشد.
 • تعداد مجاز حمل حیوان برای هر مسافر دو قلاده سگ و یا گربه و همینطور 10 عدد پرنده می باشد.
 • قبل از پرواز غذای مناسبی را به حیوان خود بدهید که در طول پرواز دچار مشکلی نشود.
 • آب مورد نیاز در حین پرواز را برای حیوان فراموش نکنید
 • اصولا شرکت های هواپیمایی هیچ مسئولیتی را در قبال حیوانات گران قیمت قبول نمی کنند و کلیه مسئولیت بر عهده مالک حیوان است، این در حالی است که بعضی شرکت های هواپیمایی حمل و نقل حیوان را انجام نمی دهند لذا اگر قصد انتقال حیوان خود را دارید حتما استعلامات لازم را انجام دهید.
 • حیوان مادر به همراه 3 فزرند خود می تواند در یک قفس قرار گیرد که باید شرایط سنی، وزنی و باکس را در نظر بگیرید.
 • در فصل های مختلف سال برای سلامت حیوان خود سعی کنید بهترین زمان را برای پرواز انتخاب کنید.
 • خدمات اضافی مانند، قرنطینه، دامپزشکی، اسکان، تغذیه، ترخیص، بازگشت به مبدأ، جریمه و… همگی بر عهده مالک حیوان است و این نکته را نیز بخاطر داشته باشید که شرکت های هواپیمایی هیچ مسئولیتی در این زمینه قبول نمی کنند.

انتقال حیوان خانگی از طریق پرواز

برخی نکات مهم در مورد حیوانات خانگی در ترکیه

 • در کشور ترکیه بیش از 1100 کلینیک تخصصی حیوانات خانگی وجود دارد.
 • تعداد زیادی اروپاییان، کشور ترکیه را برای درمان حیوانات خود انتخاب می کنند.
 • بیشترین مراجعه در این کشور برای درمان گربه ها و سگ ها است.
 • در ترکیه همه ساله نمایشگاه حیوانات خانگی در شهرهای مختلف برپا می شود که در آن فروش حیوانات ، فروش غذا و ویتامین، اصول درمان و... به عرصه نماش گذاشته می شود.
 • سگ ها در کشور ترکیه دارای گوشواره شهرداری هستند که خدمات نگهداری شهرداری شامل حال آنها می شود.

در "یاردیم" ما سعی داریم هرآنچه که یک فرد به عنوان شخص خارجی برای زندگی در کشور ترکیه نیاز دارد را بیان کنیم، ممکن است یک شخص جهت اقامت خود در ترکیه نیازمند اطلاعاتی در مورد حیوان خانگی خود باشد. خارجی های زیادی هستند که در این کشور از طریق اقامت توریستی یا خرید خانه در ترکیه زندگی می کنند و نیازمند انتقال حیوان خود به این کشور هستند. امیدواریم توانسته باشیم کمکی در این زمینه کرده باشیم.

در شهرهای بزرگ همچون استانبول و آنکارا رشته دامپزشکی در سطح شهر پیشرفت قابل توجهی داشته بطوریکه هر حیوان می تواند پزشک تخصصی خود را داشته باشد، محصولات متنوع غذایی با کیفیت های مطلوب و... نیازهای یک حیوان را در این کشور به خوبی برطرف می کند.