کاپالی چارشی بازار بزرگ استانبول

وقتی حرف از سفر به کشور ترکیه می شود، از میان شهرهای پرطرفدار استانبول در رتبه اول قرار دارد. شهری با وسعت بسیار زیاد و جاذبه های گردشگری متنوع. گوناگونی این جاذبه ها به حدی هست که بتواند نظر اکثریت گردشگران را به خود جلب کند. در این مقاله قصد داریم به معرفی مکانی بپردازیم که چندین عنصر گردشگری را در خود جای داده است.

کاپالی چارشیKapali Carsi یا گرند بازار را می توان از دید مرکزی برای خرید، مکانی تاریخی و یا محلی برای استراحت و لذت یک روزه فوق العاده همراه با صرف غذاهای خوشمزه نگاه کرد. کاپالی چارشی به عنوان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازارهای سرپوشده جهان در منطقه فاتیح در قسمت اروپایی استانبول واقع شده است که در ادامه قرار است بصورت کامل با این بازار آشنا شویم.

آنچه در این مقاله می خوانیم:

  1. مقدمه
  2. تاریخچه کاپالی چارسی
  3. مسیر کاپالی چارشی
  4. خرید در بازار بزرگ استانبول
  5. افتخارات این بازار
  6. مناطق دیدنی نزدیک به کاپالی چارشی

سر در کاپالی چارشی

مقدمه

این بازار قدیمی در منطقه فاتیح در قسمت اروپایی قرار دارد و همه روزه پذیرای تعدا زیادی از گردشگران و بازدیدکنندگان محلی است.  "کاپالی چارشی" به معنای بازار سرپوشیده می باشد و در بالای درب ورودی آن نیز این اسم حکاکی شده است و همه روز  بدون تعطیلی باز می باشد. بازدیدکنندگان پس از دیدار از این بازار می توانند به دیدن مسجد ایا صوفیه و مسجد آبی که در نزدیکی آن می باشد نیز بروند.

تاریخچه کاپالی چارشی

قدمت این بازار به دوران عثمانی بر می گردد زمانی که به دستور سلطان محمد دوم در سال 1453 میلادی با هدف انباری بزرگ برای داد و ستد های روزمره ساخته شد ولی کم کم و به مرور زمان با افزایش مغازه های آن منبعی برای هزینه های ایاصوفیه شد و به شکل بازار امروزی درآمد. در این سالها این بازار روزهای خوبی را سپری نکرده و در این مدت دوبار دچار آتش سوزی شده ولی معماری و ساخت اصلی آن عینا حفظ شده است.

بازار کاپالی چارشی با مساحت بیش از 50 هزار متر مربع بزرگترین بازار سرپوشده با طاق های گنبدی شکل می باشد.

در ابتدا ساختار این بازار دو ساختمان در کنار هم بود که با افزایش مغازه ها به هم وصل شدند و اکنون 61 کوچه متصل به هم دارد که در آنها بیش از 4000 مغازه مختلف جهت خرید و فروش دایر می باشد

کاپالی چارشی دارای 4 درب ورودی می باشد و نور آن از طریق پنجره هایی که در سقف گنبدی آن تعبیه شده است تامین می شود.

آب خوری هایی در آن هنوز وجود دارند که بیانگر معماری دوران عثمانی است و جذابیت خاصی برای گردشگران دارد.

در گذشته در این بازار هیچ مغازه ای اجازه نصب تابلو در سر در مغازه خود را نداشته و قیمت ها نیز از طرف دولت تعیین می شده است.

جالب است بدانید که کاپالی چارشی در گذشته دارای 5 مسجد، 1 مدرسه، 7 آبنما و 10 چاه آب بوده است که از این موارد فقط یک مسجد و وضوخانه باقی مانده و قابل استفاده می باشد.

ظروف سنتی کاپالی چارشی

مسیر کاپالی چارشی

برای رفتن به این بازار به دو طریق می توان اقدام کرد:

  1. اتوبوس : با اتوبوس های شماره ‎61B، ‏‎90B‎، 97
  2. مترو : از ایستگاه تکسیم با خط  ‏F1 ‎‏  به کاباتاش بروید، سپس از مترو خارج شده و با تراموا خط T1 در ایستگاه Beyazit KapaliCarsi پیاده شوید، بازار در چند قدمی شما می باشد.

خرید در بازار بزرگ استانبول

وقتی وارد این بازار می شوید به خوبی تنوع محصولات رنگارنگ به چشم می آید، تقریبا می توان گفت در این بازار همه چیز پیدا می شود ولی بیشترین فروشگاها را فرش فروش ها، مغازه های محصولات سنتی، مغازه های ظروف سرامیکی با قدمت، ظروف سفالی که با رنگ های فیروزه ای نقاشی شده اند، صنایع چرمی، عتیقه فروش ها، صرافی ها و طلافروشی ها تشکیل می دهند.

مغازه های کاپالی چارشی

افتخارات این بازار

این بازار با 61 راهرو و بیش از 4000 مغازه روزانه بین 250000 تا 400000 بازدیدکننده را پذیرا می باشد که همین امر باعث شد در سال 2011 مقام اول را در بین پر بازدیدترین بازارهای جهانی را کسب کند.

مناطق دیدنی نزدیک به کاپالی چارشی

این بازار در نزدیکی دریا می باشد و شما پس از بازدید از این بازار می توانید به بازدید از مسجد ایاصوفیا، مسجد آبی  و مسجد سلطان احمد بروید و در آخر با استفاده از کشتی های توریستی به بازدید از جزایر 9 گانه استانبول نیز بپردازید.

در آخر باید گفت هرآنچه که باید برای این بازار بیان می شد را ما سعی داشتیم بیان کنیم و در صورت تمایل می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت این بازار نیز به آدرس https://www.kapalicarsi.com.tr مراجعه کنید. بازار کاپالی چارشی اگر چه یک بازار نامیده می شود ولی از دیدگاه گردشگران، نمای یک مکان تاریخی دارد و در دسته مراکز خرید در استانبول قرار نمی گیرد.