آرا گولر کیست؟

این هنرمند عکاس که به عنوان یک فوتوژورنالیست بین المللی در جهان شناخته می شد به نقش آفرینی و ارتقا فرهنگ و غنی سازی جایگاه فرهنگی کشور ترکیه در تلاش بود. وی در کشور ترکیه با لقب "چشم استانبول" شناخته می شد و خود را اینگونه معرفی می کرد: خود را خبرنگاری می دانم که علاقمند به تاریخ و فرهنگ از طریق ثبت حضور انسان ها هستم.

آرا گولر در راستای فعالیت هنری و عقاید خود، آثار جاودانه ای  در دهه 1970 با ثبت پرتره هایی از سلبریتی ها، هنرمندان و سیاست مداران همچون آلفرد هیچکاک، ایندیرا گاندی، ماریاکالاس، پابلو پیکاسو، وینستون چرچیل، سالوادور دالی و ... بر جای گذاشت. او در مجموعه آثار خود روابطش را نیز بین افراد مشهور گسترش داد.

آرا در ادامه فعالیت خود در هنر عکاسی با مجله هایی همچون اشترن، پاری ماچ و تایم و آژانس مگنوم فوتوز همکاری می کرد. تنوع موضوعات آثار وی از تاثیرگذارترین عوامل در جذب مخاطب بود و اینگونه بود که از وی بیش از هشتصد هزار اثر هنری ثبت و گردآوری شده است.

زندگی نامه آرا گولر

اما آرا گولر (Ara Güler) که بود؟

او عکاس ارامنه تبار ترکیه ای بود که در 16 اوت 1928 در استانبول متولد و در 17 اکتبر 2018 در سن 90 سالگی در بیمارستان فلورانس نایتینگل استانبول به دلیل نارسایی قلبی در گذشت. آرا اولین گزارش کاری خود را در سال 1952 با موضوع ماهیگیری محله کومکاپی استانبول در یک روزنامه ارمنی زبان آغاز کرد و زندگی درخشانی را برای خود به ثبت رساند.

چند سخن از آرا گولر

  • اگر عکس های من از استانبول نبود، از شهر قدیم استابول دیگر چیزی نمانده بود.
  • عکس هایم از ماهیگیران ارامنه مهمترین و جدی ترین آثارم بوده (که بعد ها کتابی از آنها منتشر کرد).
  • من را عکاس استانبول می خوانند ولی من می گویم ، من یک شهروند و یک عکاس جهانی هستم.

آرا گولر یک مورخ بصری استانبول

در اینکه آرا گولر با ثبت آثار بی نظیر از شهر خود، آثاری پایدار وجان دار، نقش بزرگی در تاریخ این کشور و شهر دارد شکی وجود ندارد زیرا همه آن آثار همچون گنجینه ای ارزشمند به خوبی نگهداری می شوند. از عکس های وی در کشورهای مختلف نمایشگاه هایی برپا می شود که می توان به کشور ایران، تهران نیز اشاره کرد. آرا خود را یک عکاس خبری معرفی می کرد و به همین دلیل به آژانس عکس منگوم پیوست. عکاسی با دوربین لایکا، استفاده از فریم های سیاه و سفید مرسوم در آن زمان با گرایش اجتماعی نکته های است که در عکس های او پدیدار است. از زاویه دوربین آرا گولر آنچه می بینید بناها، اسکله ها، خیابان های شهر به خوبی دیده می شوند ولی آنچه برای آرا اهمیت فراوان داشته، مردم شهر و احساسات آنها بوده است. او سعی داشت با تلاش خستگی ناپذیر خود بخشی از روح این شهر را به تسخیر عکس های خود درآورد. در کنار نمایشگاه ها و بزرگداشت ها، در زمان حیات او فیلمی مستند از زندگی نامه آرا گولر در شهر اسن آلمان با نام "چشم استانبول" به اکران درآمد .در این اکران که مهمانانی نظیر مصطفی کمال باسا (سرکنسولگر ترکیه) حضور داشتند، مستند ذکر شده به کارگردانی عثمان اوکهان بر روی پرده رفت. در سخنرانی که کارگردان این فیلم بر عهده داشت در ابتدا بسیار خوشحال بود که در حضور آرا گولر فیلم وی در حال اکران بود، سپس گفت آرا گولر بعد از 4 ساعت درمان دیالیز در جمع ما حضور پیدا کرده است و در انتها بیان داشت که ساخت این فیلم 3 سال طول کشیده.

در انتها نیز آرا گولر سخنرانی کوتاهی داشت و بیان داشت: من خودم به عنوان عکاس خبری در مجله اشترن آلمان به مدت بیست سال فعالیت داشتم و با سفرهای زیاد خود در آلمان این کشور را بخوبی می شناسم.

آثار آرا گولر

آشنایی با شخصیت های مهمی که آرا گولر با آنها در ارتباط بود

آلفرد هیچکاک

کارگردانی بریتانیایی که بیشتر در امریکا و در ژانر فیلم های معمایی و دلهره آور فعالیت دارد. آلفرد با شهرتی که بیش از بازیگران زمان خود داشت در ادامه زندگی خود در امریکا تابعیت این کشور را پذیرفت. از آثار درخشان این کارگردان می توان به  سرگیجه، پنجره پشتی، شمال از شمال غربی، روانی، بدنام، ربه‌کا، طناب، پرندگان و مرد عوضی  اشاره کرد. اولین کارگردانی او در سال 1915 بود.

ایندیرا گاندی

متولد 1917 یکی از بحث برانگیزترین رهبران هند، شخصی که دستور یورش به معبد طلایی را داد و سپس به دست یکی از محافظان خود که پیرو آیین سیک بود ترور شد.

ماریا کالاس

خواننده یونانی امریکایی که متولد 1923 در نیویورک امریکا است. او تحصیلات خود را در یونان به اتمام رساند و فعالیت خود را در ایتالیا آغاز کرد. ماریا مسلط به زبان های یونانی، انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی بود و جزء خوانندگان مشهور در دوره جنگ جهانی دوم محسوب می شد.

پابلو پیکاسو

هنرمندی که نیاز به معرفی ندارد، وی نقاش، شاعر، طراح صحنه، پیکرتراش، گراورساز و سرامیک کار اسپانیایی و یکی از برترین و تأثیرگذارترین هنرمندان در زمان خود که به همراه ژرژ براک سبک کوبیسم را پدید آورد. پیکاسو بیشتر عمر خود را در فرانسه به سر برد اما متولد 1881 در مالاگا اسپانیا می باشد.

وینستون چرچیل

سیاست مدار، افسر ارتش و نویسنده بریتانیایی که پدری انگلیسی و مادری  امریکایی داشت. چرچیل در یک دورهه نیز نخست وزیر بریتانیا بود. او متولد 1874 بود در جنگ های بسیاری حضور پیدا کرده بود. از چرچیل به عنوان یکی از خبره ترین سیاستمداران تاریخ یاد می شود.

سالوادور دالی

متولد 1904 یک نقاش اسپانیایی که با خلق آثار خیالی خود را به شهرت رساند.

در انتها نیز چندی از آثار آرا گولر را برای شما مخطبان گردآوری کردیم.

عکس های آرا گولر