اقامت توریستی کشور ترکیه

اقامت توریستی کشور ترکیه
احمدرضا صالحی
9 دی 1399
0 نظر

امروزه یکی از مقصد گردشگران و توریست هایی که قصد دارند برای مدت موقت در یک کشور سکونت کنند کشور ترکیه است. در ابتدا باید دید چرا این کشور از نظر این گردشگران انتخاب می شود. بدون شک مزایای زیادی میشه برای کشور ترکیه بیان کرد، موقعیت جغرافیایی در منطقه، آب و هوا، سطح زندگی، امکانات برای زندگی. بطور خلاصه می توان گفت زندگی در سطح یک کشور اروپایی با هزینه های کمتر.

حال می خواهیم به بررسی یکی از روش های مهاجرتی به این کشور بپردازیم که به اقامت توریستی یا اقامت کوتاه مدت شناخته می شود.

همانطور که از اسم این روش پیداست برای توریست هایی که قصد دارند طی یک مدت مشخص در کشور ترکیه بصورت قانونی زندگی کنند اعمال می شود و یکی از راحتترین روش مهاجرت به این کشور است.

اقامت توریستی کشور ترکیه دارای شرایطی می باشد که شما در ابتدا باید یکسری مدارک برای اداره مهاجرت این کشور تهیه و سپس صلاحیت شما جهت حضور در این کشور توسط مامور اداره مهاجرت تشخیص داده می شود که درادامه بطور کامل تشریح می کنیم.

همانطور که می دانید با حضور در کشور ترکیه شما 3 ماه ویزا کشور ترکیه را دارید و در صورتیکه بخواهید در این کشور اقدام به درخواست اقامت توریستی نمایید باید قبل از اتمام این 3 ماه فرآیند درخواست را شروع کرده باشید.

شما به عنوان یک توریست جهت اخذ اقامت توریستی در هر شهر از کشور ترکیه می توانید درخواست اقامت بدهید و هیچگونه محدودیتی وجود ندارد.

مدارکی که شما برای دریافت اقامت توریستی باید در اداره مهاجرت به مامور اداره مهاجرت در روزه مصاحبه ارائه بدهید بشرح زیر است:

 • پرینت فرم راندوو
 • اصل و فتوکپی اجاره نامه منزل (نوترشده)
 • اصل و فتوکپی بیمه نامه درمانی
 • اصل و فتوکپی پاسپورت
 • 4 قطعه عکس پرسنلی
 • اصل و فتوکپی ورگی نومره سی
 • اصل و فتوکپی فیش های واریزی    

بیمه نامه درمانی

اولین قدم در دریافت اقامت توریستی اقدام به خرید یک بیمه درمانی می باشد، شرکت های متعددی در این زمینه فعالیت دارند که هرکدام با پوشش های متفاوت خدماتی را ارائه می دهند. اصولا زمانی که شما در دفاتر بیمه حضور پیدا می کنید براساس جدول سنی به شما قیمت میدهند و شما به راحتی فقط با پاسپورت و یک شماره تلفن  می توانید خرید کنید .

تعدادی از این شرکت های بیمه عبارتند از :

 • Somp japan sigorta
 • Ak sigorta
 • Anadolu sigorta
 • Allianz sigorta
 • Unico sigorta
 • Doga sigorta
 • Ankara sigorta
 • Turknippo sigorta

اما این نکته را بخاطر داشته باشید که اعتبار بیمه شده با اعتبار اقامت یکساله شما رابطه مستقیم دارد پس هرزمان که قصد درخواست اقامت را داشتید اقدام به خرید بکنید.

اجاره نامه منزل

منزلی که شما برای دریافت اقامت توریسیتی اجاره می کنید باید حتما دارای یک قرارداد رسمی از سوی دفاتر املاک یا ما بین شما و صاحب خانه باشد، ولی این قراردادها برای اداره مهاجرت سندیت نداشته و حتما باید نوتر شده باشد.

نوتر همان دفاتر اسناد رسمی خودمان هستند که شما آن قرارداد را به یکی از این دفاتر برده و سپس برای شما قرادادی رسمی تنظیم می کنند.

ورگی نومره سی

کدمالیاتی شما می باشد که با در دست داشتن اصل پاسپورت در یکی از دارات مالیات می توانید دریافت کنید.

فیش های واریزی    

شما هزینه ای تقریبی 600 لیر بایت صدور کارت و حق کارت باید پرداخت کنید که در پست، اداره مالیات و چند مکان دیگر قابل واریز می باشد.

فرم راندوو

راندوو همان وقت ملاقات می باشد که برای دریافت آن ابتدا باید در سایت داره مهاجرت فرایند ثبت نام را تکمیل کنید.

وقتی وارد این وبسایت می شوید به دو زبان ترکی و انگلیسی به شما خدمات می دهد.

لازم بذکر است در صورتی که اطلاعاتی ندارید سعی کنید که توسط شرکت های معتبر این مرحله را انجام دهید چرا که کلیه مراحلی که در این وبسایت طی می شود باید دقیق و درست تکمیل شود و در نتیجه اقامت شما تاثیرگذار می باشد.

اداره مهاجرت در ابتدا از شما شماره ای دریافت می کند که روی آن شماره یک پیامک از طرف این اداره ارسال می شود که با وارد کردن کدی که ارسال شده شما قادر به ادامه مراحل می باشید. این وبسایت به ترتیب فرم هایی را به شما نشان می هد که باید هریک از فیلدهای آن را تکمیل کنید، از اطلاعات شخصی شروع می شود تا آدرس و شماره تلفن شما درایران و در ترکیه، توجه کنید که آدرس شما در ترکیه باید دقیق از منطقه، محله، کوچه و پلاک در فیلد کشویی انتخاب شود و اگر سیستم به شما خطا داد ممکن است آن آدرس قبلا ثبت شده باشد.

بعد از این مراحل آپلود عکس و اطلاعات بیمه دریافت می شود و یکسری اطلاعات منظم و روتین که همگی عمومی هستند.

تعدادی از صفحات آن اختیاری و نیازی به پر کردن آنها نمی باشد و درآخر باید یکی از اداره های مهاجرت نزدیک به محل سکونت خود را انتخاب و نهایتا پس از تمام صفحات سیستم فایل پی دی اف را برای ذخیره و یا پرینت در اختیارتان قرار می دهد.

این اتمام کار نیست و شما باید منتظر پیامکی از جانب اداره مهاجرت ترکیه باشید که در آن تاریخ و ساعت مصاحبه شما در محلی که به عنوان اداره مهاجرت محل سکونت خود انتخاب کرده اید درج شده است. سپس یک ملاقات حضوری برای شما ترتیب داده می شود که می بایست با در دست داشتن اصل مدارک و فتوکپی آنها به اداره مهاجرت مراجعه کنید. پس از اتمام امور اداری حضوری بین 1 ماه تا 3 ماه بعد کارت اقامت توریستی شما به آدرس پستی شما ارسال می شود.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی