دانشگاه ترک-آلمان استانبول

دانشگاه ترک-آلمان استانبول
احمدرضا صالحی
13 فروردین 1400
7 نظر

کشور ترکیه به دلایل متعددی در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است زیرا علاوه بر اینکه در یک کشور پیشرفته تحصیل می کنند با هزینه های کمتری نسبت به کشورهای اروپایی همجوار این کشور روبرو هستند. با یک محاسبه ساده شما می توانید متوجه شوید که تحصیل در کشور ترکیه چقدر می تواند مقرون بصرفه باشد.

از طرف دیگر با اینکه همه مسائل صرفا به هزینه ختم نمی شود باید سطح کیفیت آموزش را هم مورد بررسی قرار دهیم که نتایج، آمار خوبی را برای سطح آموزش نیز نشان می هد.

متقاضیان تحصیل در کشور ترکیه اگر از نظر مالی نیز مشکلی نداشته باشند می توانند در دانشگاهای اروپایی که در این کشور فعالیت مشترک دارند نیز تحصیل کنند. در استانبول دو دانشگاه خارجی با همکاری دولت ترکیه فعالیت دارند، یکی از آلمان و دیگری از ژاپن که با آنها نیز آشنا می شویم.

دانشگاه ترک-آلمان (turk/alman universitesi) دانشگاهی در منطقه بیکوز (beykoz) استانبول است که در سال 2013 تاسیس و مکانی برای دانشجویانی است که با اهداف بزرگ پا به عرصه تحصیل در مقاطع تکمیلی گذاشته اند. این دانشگاه جزء دانشگاهای دولتی ترکیه بوده و با قراردادی که بین ترکیه و آلمان امضا شد، مراحل تاسیس آن عملیاتی شد.  در این دانشگاه تدریس به سه زبان ترکی، آلمانی و انگلیسی انجام می شود. باید گفت در مقطع کارشناسی عمدتا تدریس به زبان آلمانی انجام می پذیرد و در مقاطع بالاتر انتخاب زبان آزادانه تر خواهد بود.

تحصیل در دانشگاه ترک-آلمان

در پذیرش این دانشگاه دانستن زبان آلمانی الزامی نیست اما متقضیان می بایست معادل یکسال تحصیلی پیش نیاز دوره تکمیلی زبان آلمانی را در این دانشگاه طی کنند. همچنین متقاضیانی که مدرک زبان آلمانی دارند با تعیین سطح اولیه پس از قبولی می توانند مستقیما مجوز حضور درآموزش را کسب کنند.

دانشگاه ترک-آلمان دارای 5 دانشکده و 2 انستیتو است که دانشکده های آن به شرح زیر می باشند:

 • دانشکده حقوق
 • دانشکده فنی
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده علوم فرهنگی و اجتماعی
 • دانشکده مهندسی

انیستیتوهای دانشگاه ترک-آلمان نیز به شرح زیر هستند:

 • انستیتو علوم فنی
 • انستیتو علوم اجتماعی

باید گفت که این دانشگاه در سال 2013 به عنوان اولین سال شروع فعالیت آموزشی خود، با بیش از 5000 دانشجو شروعی قابل توجه و چشمگیر داشت.

اگر بخواهیم میزان شهریه در این دانشگاه را مورد بررسی قرا بدهیم بهتر است به این شکل بیان کنیم که از آنجایی که این دانشگاه جزء دانشگاههای دولتی ترکیه محسوب می شود هزینه های بسیاری را شامل نمی شود و اگر از بورس دولتی متقاضیان بهرمند شوید رایگان می باشد.

در این نوع بورس دو شهریه از شهریه های دانشجو پرداخت می شود و باقی مانده با توجه به شرایط و مقررات خاصی از دانشجو دریافت می گردد که به اصطلاح این سهم مشارکت دانشجو را (Katki Payi) می نامند.

Katki Payi  شامل چه دانشجویانی می شود؟

 • دوره کارشناسی دانشجویان نباید بیشتر از 8 ترم شود.
 • دوره کارشناسی ارشد دانشجویان نباید بیشتر از 4 ترم شود.
 • دوره دکترای دانشجویان نباید بیشتر از 8 ترم شود.
 • فرزندان قاضی و شهدا (این بند برای متقاضیان ترک می باشد).

اگر دارای شرایط فوق باشید کلیه هزینه های تحصیل رایگان می باشد، اما هزینه های مشارکت دانشجو  Katki Payiشامل دانشجویان زیر می شود:

اگر در دوره پیش نیاز تکمیل زبان آلمانی و یا ... دانشجویی نتواند حد نصاب نمره قبولی را دریافت کند باید هزینه های مشارکت دانشجویی را پرداخت کند.

مدت زمان اتمام هر دوره تحصیلی مشخص است و هر دانشجویی که نتواند در این بازه مشخص دروس خود را به اتمام برساند باید هزینه ای مشارکت دانشجویی را پرداخت کند.

و باید گفت که هزینه برای دانشجویان بین المللی یک و نیم برابر بیشتر از هزینه دریافتی از دانشجویان بومی خواهد بود.

وبسایت این دانشگاه : http://oidb.tau.edu.tr

شرایط پذیرش در دانشگاه ترک-آلمان

بیشتر بدانید

 • اگر علاقه مند به تحصیل در شاخه های پزشکی در استانبول ترکیه هستید به شما دانشگاه جراح پاشا استانبول را پیشنهاد می کنیم. این دانشگاه پزشکی به عنوان یک دانشگاه خصوصی در رتبه جهانی 5316 قرار دارد که می تواند رتبه قابل توجه در این سطح باشد. اگر علاقه مند به تحصیل در شاخه های پزشکی هستید و قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارید حتما از این دانشگاه دیدن کنید.
 • دانشگاه بغازیچی پیشنهاد دیگر ما به شما برای تحصیل در کشور ترکیه ، این دانشگاه با 6 پردیس و فراهم کردن هرآنچه که یک دانشجو برای رسیدن به اهداف خود نیاز دارد توانسته خود را در رتبه های برتر در جمع دیگر دانشگاها نشان دهد. وجود کادر علمی مجرب، فضای آموزشی مناسب، آزمایشگاهای مدرن، کتابخانه قوی، بورسیه های متفاوت در مقاطع مختلف و ... همگی بستری را فراهم کرده اند تا آنچه از یک دانشگاه انتظار می رود را در خروجی مشاهده کنیم. پذیرا بودن 1100 دانشجو از 70 کشور مختلف در هر سال تحصیلی می تواند دلیل محکمی برای محبوبیت این دانشگاه باشد.
 • دانشگاه مدنیت استانبول که در سال 2010 در استانبول در بخش آسیایی تاسیس و با 11 دانشکده و چشم اندازی ایده آل تاکنون توانسته خود را در رتبه های خوب چه در سطح کشوری و چه در سطح بین المللی نشان دهد. چشم انداز این دانشگاه تبدیل شدن به یک دانشگاه در سطح جهانی می باشد که فرهنگ و تمدن ترکیه را با برقراری صلح و حفظ ارزش های انسانی نمایش داده و با کیفیت علمی خود، مبتکر و کارآفرین تولید کند.

همچنین مطالعه مقالات زیر را به شما عزیزان توصیه می کنیم:

7 نظر ثبت شده

سهیلا
سهیلا
13 فروردین 1400

سلام ممنون جالب بود من در مورده این دانشگاه نشنیده بودم و خوشحالم که فهمیدم همچین دانشگاهی وجود داره مرسییییی زیاد و سپاس از این مقاله خوب

محمدرضا
محمدرضا
13 فروردین 1400

خیلی عالی

حمید
حمید
13 فروردین 1400

سلام عالی

مریم خانی
مریم خانی
13 فروردین 1400

ممنون از مقالتون سایتتون عالیه

محدثه
محدثه
13 فروردین 1400

درود بر شما و خسته نباشییییی

سمانه امانی
سمانه امانی
21 مهر 1400

سلام ببخشید چگونه میشه به دانشگاه آلمانی زبان ترکیه وارد شد؟؟؟؟

مدیر سایت
مدیر سایت

سلام وقتتون بخیر، لطفا مقاله رو مطالعه بفرمایید و در صورت نیاز به سایت دانشگاه به آدرس http://www.tau.edu.tr/ مراجعه فرمایید.

مریم احمدی
مریم احمدی
29 خرداد 1401

پس از چند ترم می‌توان انتقالی از این دانشگاه به دانشگا‌های المان گرفت ؟آیا دانشکده پزشکی هم دارد؟

مدیر سایت
مدیر سایت

برای کسب اطلاعات بیشتر می تونید با همکاران بخش آموزش مشاوره رایگان داشته باشید.

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی