استانبول کارت

استانبول کارت
احمدرضا صالحی
5 مرداد 1400
0 نظر

در کشور ترکیه هر شهر برای استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی دارای کارت شهری مختص به خود می باشد که با استفاده از آنها می توانید صرفه جویی چشمگیری در هزینه های خود داشته باشید. استانبول، شهری پر هیاهو که از صبح تا شب و شب تا صبح شاهد ازدحام جمعیت می باشیم؛ شهری که بسیار بزرگ بوده و بیشترین زمان را در جابجایی ها از دست می دهیم قطعا تردد در آن با هزینه هایی چشم گیر روبرو است. راه هایی برای کاهش این هزینه ها و استفاده از این کارت وجود دارد که به آن خواهیم پرداخت.

شهر استانبول

استانبول به عنوان بزرگترین شهر از کشور ترکیه که در آن مردمی با ملیت های مختلف زندگی می کنند، همه روزه پذیرای توریست هایی از کشورهای آسیایی و اروپاییست که این امر بر جمعیت و ترافیک روزانه آن تاثیرگذار است. اگر در این شهر زندگی می کنید و یا قصد سفر به آن را دارید برای اینکه سفری خاطره انگیز و مقرون بصرفه داشته باشید توصیه می کنیم در اولین گام استانبول کارت را تهیه کنید.

چطور استانبول کارت تهیه کنیم

برای خرید استانبول کارت کافیست در هر یک از ایستگاهای مترو، متروبوس و... به دستگاهایی که تعبیه شده مراجعه کرده و با انتخاب گزینه خرید،  یک کارت را تهیه کنید. در اولین گام با انتخاب و پرداخت مبلغ 3.5 لیر شما یک کارت دریافت می کنید.

نحوه تهیه استانبول کارت

نحوه شارژ استانبول کارت

شارژ کارت مربوطه از سه روش امکانپذیر است که دو روش اول تنها برای توریست ها امکان پذیر است:

روش اول : شارژ با استفاده از دستگاهایی که در هر ایستگاه وجود دارد که کار کردن با آنها حتی اگر زبان ترکی را هم ندانید اصلا سخت نیست. شما با گذاشتن کارت در محل مشخص شده و وارد کردن پول کاغذی از محل معین کارت خود را به راحتی شارژ می کنید. نکته ای که در شارژ با دستگاها وجود دارد این است که شما نمی توانید مبلغی را مشخص کنید و هر مبلغی که به دستگاه بدهید به همان میزان برای شما شارژ انجام می پذیرد و حداقل مبلغ شارژ 5 لیر می باشد.

روش دوم: شارژ با استفاده از باجه های شهر یا ایستگاها که معمولا تعداد آنها کم بوده و نمی توان صد در صد روی این باجه ها برنامه ریزی برای شارژ انجام داد .

روش سوم : شارژ بوسیله کارتهای بانکی که این روش برای ساکنین این کشور امکانپذیر است. بدین ترتیب که با داشتن اپلیکیشن بانک خود مثل ایش بانک ، زراعت بانک و ... و یا حتی پاپارا کارت و با استفاده از سریال روی کارت می توانید به راحتی کارت خود را شارژ کنید.

موارد استفاده از استانبول کارت

با داشتن این کارت می توانید روزانه از هزینه های خود در جابجایی هایی شهری صرفه جویی کنید اما موارد استفاده از آن می تواند به شرح زیر باشد.

  • با این کارت می توانید از مترو، اتوبوس، متروبوس، تراموا و کشتی استفاده کنید.
  • با این کارت می توانید از موزه ها و جاذبه ها نیز دیدن کنید.
  • در مناطق توریستی می توانید در اغلب فضاها مانند تلکابین با این کارت وارد شوید.
  • از برخی فروشگاهای زنجیره ای مانند میگروس می توانید با استفاده از استانبول کارت خرید کنید.

موارد استفاده از استانبول کارت

انقضای استانبول کارت

این کارت دارای اعتبار 2 ساله می باشد و از آنجایی که قیمت آن بسیار ناچیز است می توان گفت پس از اتمام این بازه زمانی مشکلی برای تهیه آن نمی باشد.

انواع استانبول کارت

استانبول کارت دارای چندین مدل مختلف است. مدلی که امروز در این مقاله از وبسایت "یاردیم" مورد بررسی قرار دادیم مدل رایج و عمومی است که اکثرا از آن استفاده می کنند. ولی استانبول کارت در شاخه هایی مثل مدل دانشجویی نیز وجود دارد که با هزینه های کمتری برای دانشجویان محاسبه می شود، کارت برای افراد مسن ، استانبول کارت آبی نیز وجود دارند. این کارت ها اغلب 30 تا 180 روز اعتبار دارند و فقط با پرداخت اولیه به هر میزان قابل استفاه می باشد.

نکاتی در باب استانبول کارت

  • چنانچه به این شهر سفر می کنید حتما در روز های اول این کارت را تهیه کنید، درست است که کارت های یکبار مصرف نیز وجود دارد ولی از لحاظ هزینه تهیه استانبول ارت مقرون بصرفه تر است.
  • امکان استفاده یک کارت برای چند نفر نیز ممکن است.
  • اگر در فاصله زمانی دو ساعت چندین بار از استانبول کارت استفاده کنید شامل تخفیفاتی نیز می شوید.
  • برای کاهش هزینه در مبلغ داخل کارت در مسیرهای طولانی شما پس از خروج با کارت زدن در دستگاهایی کوچکی که تعبیه شده است می توانید هزینه کمتری را نسبت به مسافت طی شده پرداخت کنید.
  • اگر قصد تحصیل در دانشگاهای ترکیه و بخصوص استانبول را دارید با مراجعه به شهرداری محل و کارت دانشجویی می توانید استانبول کارت دانشجویی دریافت کنید.
  • در برخی روزها که تعطیل رسمی در کشور ترکیه می باشد (مانند عید قربان) استفاده از تمامی خدمات حمل و نقل عمومی مانند، اتوبوس، مترو، متروبوس، تراموا، کشتی و تلکابین برای دارندگان استانبول کارت کاملا رایگان می باشد!

همچنین مطالعه مقالات زیر را به شما عزیزان توصیه می کنیم:

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی