مقالات مرتبط با اقامت ترکیه

لیست مقالات

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه
احمدرضا صالحی
19 اسفند 1399
0 نظر

اگر تا به حال به کشور ترکیه سفر کرده و از نزدیک این کشور را دیده باشید آنچه را که قرار است امروز در وبسایت یاردیم مطرح کنیم برای شما تا حدودی ساده تر خواهد بود. این روزها خیلی از افرادی که قصد مهاجرت از یک کشور به کشورهای دیگر را دارند با اهداف مختلف مقاصد را مورد بررسی قرار می دهند ولی یک نکته در همه آنها مشترک است و آن یک " اقامت امن" است.

مهاجرت به معنای واقعی یک انتخاب سخت و پر پیچ و خم است چراکه قرار است در یک کشور جدید، یک زندگی جدید را آغاز کنید. در اولین قدم پس از انتخاب کشور، نوع اقامت مطرح می شود که بسته به هدف شخص باید بصورت قانونی پیش برده شود. در این مقاله سعی داریم بصورت کامل، کاملترین نوع اقامت در کشور ترکیه یعنی شهروندی این کشور را مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

کشور ترکیه، کشوری در دو قاره آسیا و اروپا که در دو جهت در حال حرکت است، اول حفظ اصالت آسیایی خود دوم، حرکت به سوی توسعه و پیشرفت اروپایی. این کشور در سال 1987 رسما درخواست خود را برای قرار گرفتن در اتحادیه اروپا ارئه داد تا اینکه در سال 1999 این درخواست مورد قبول واقع شد. گفتنی ها درباره ترکیه در زمینه های مختلف بسیار است ولی می توان گفت که یک انتخاب درست برای مهاجرت و یک زندگی امن خواهد بود.

کشور ترکیه با توجه به قوانینی که در سال 2018 برای اخذ شهروندی ارائه داد شرایط را بهبود بخشید و می شود گفت بستر را برای علاقمندان به زندگی در این کشور به خوبی فراهم کرد. اگر بخواهیم از جهتی دیگر به ترکیه نگاه کنیم علاقه تجّار و بیزینس من ها به سرمایه گذارای در ترکیه می تواند مهری تأییدی برای آینده ی درخشان در این کشور باشد. در یاردیم ما با مقالات مختلف راه های اخذ اقامت ترکیه را بیان کردیم که چندین روش آن از دسته اقامت های کوتاه مدت محسوب می شوند مانند اقامت توریستی. بعضی روش ها نیز شاید اقامتی کوتاه مدت باشند ولی در ادامه می توانند منجر به اقامت دائم شود مثل مهاجرت از طریق تحصیل یا تحصیل در دانشگاهای ترکیه.

اخذ پاسپورت کشور ترکیه

در این بخش می خواهیم به بررسی 5 راهکار برای دسترسی به پاسپورت ترکیه بپردازیم.

1. اخذ شهروندی با خرید ملک در ترکیه

با خرید خانه در ترکیه به ارزش 250 هزار دلار امریکا متقاضیان شهروندی می توانند درخواست خود را برای اخذ شهروندی ترکیه اعلام کنند. توجه کنید که با خرید این ملک، خریدار، همسر و فرزندان زیر 18 سال می توانند پاسپورت خود را دریافت کنند. ملک خریداری شده می بایست مطابق با همین قیمت و اسناد اکسپرتیز باشد و در ادامه کلیه فرم ها برای ارسال آماده گردد. مدت زمانی که طول می کشد تا پروسه طی شود و خریدار به پاسپورت خود برسد بین 2 الی 3 ماه می باشد.

شرایط ملکی که برای خرید انتخاب می کنید:

 • ملک حتما باید نقدا خریداری شود و مستقیم از بانک به حساب فروشنده واریز شود.
 • شرایط مالکان قبلی ملک را حتما بررسی کنید.
 • ملک مورد نظر بدهی نداشته باشد.
 • سند ملک در ترکیه دارای دو مدل است حتما این تاپو را مورد بررسی قرار دهید.
 • خریدار می تواند چند ملک را خریداری کند که ارزش همگی باهم 250 هزار دلار شود.

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

2. سرمایه گذاری در بانک های ترکیه

در این کشور بانک های متعدد دولتی و خصوصی وجود دارند که شما می توانید برای کسب اطلاعات در این زمینه با مراجعه حضوری به این بانک ها مثل ایش بانک و یا دنیز بانک هرگونه اطلاعاتی که نیاز است را بدست آورید. سرمایه گذاری در ترکیه یک مسیر بزرگ برای تجارت و همینطور اخذ شهروندی است که ما قبلا در مقالات خود به آن پرداخته ایم. دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه در این روش به حالات زیر امکان پذیر است:

سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی

سپرده بانکی با حداقل مبلغ 500 هزار دلار در یکی از بانک های ترکیه به مدت 3 سال باشد. در سال های گذشته این مبلغ 3 میلیون دلار امریکا بود که به 500 هزار دلار کاهش یافت.

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام

شما می توانید با خریداری سهام نیز به تابعیت کشور ترکیه دست پیدا کنید. خرید سهام به مبلغ 500 هزار دلار امریکا که در مقایسه با مبلغ سابق که دو میلیون دلار امریکا بود بسیار مبلغ مناسبی می باشد. البته سهامی که شما خریداری می کنید باید توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه تایید شود.

سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

این اوراق خریداری شده را به مدت سه سال نباید فروخت و باید توسط وزارت خرانه داری و دارایی ترکیه تایید شود .

سرمایه گذاری در کشور ترکیه

3. ثبت شرکت در ترکیه

متقاضی به عنوان یک کارفرمای خارجی می تواند اقدام به تاسیس یک شرکت با رعایت تمامی ضوابط و قوانین کند که در این حالت می توان گفت که یکی از کم هزینه ترین روش های کسب شهروندی ترکیه است. در این روش متقاضی با پرداخت حق بیمه درمانی در ترکیه (SGK) به مدت 5 سال می تواند درخواست خود را برای شهروندی ارائه دهد.

ثبت شرکت در ترکیه

4. کار در ترکیه

اگر در این کشور به مدت 5 سال به عنوان یک کارمند و نیروی مفید با اجازه کار مشغول باشید و از سوی مدیر خود بیمه شده و پرداخت مالیات های شما به موقع باشد، می توانید برای شهروندی اقدامات لازمه را بعمل آورید.

کار در ترکیه

5. دریافت پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

اگر متقاضی با یک شهروند ترک ازدواجی داشته باشد که از تاریخ آن 3 سال می گذرد، می تواند درخواست شهروندی بدهد ولی رعایت شرایط زیر الزامی می باشد:

این ازدواج باید واقعی باشد و در صورتی که صوری بودن آن صدق پیدا کند حتی می تواند مجازات زندان را در پی داشته باشد.

شهروند ترک نباید سوء پیشینه داشته باشد.

ازدواج در ترکیه

مدارک لازم برای اخذ شهروندی ترکیه

 • پاسپورت متقاضی با اعتبار بیش از یکسال
 • فتوکپی از مهر ورود و خروج صفحه پاسپورت
 • اصل شناسنامه/ اگر اقامت در ترکیه دارید کارت اقامت
 • تایید درآمد و حساب بانکی
 • چهار قطعه عکس

راهنمای اقامت و زندگی در کشور ترکیه

تغییر در زندگی روزمره آن هم برای مهاجرت از کشور خود به یک کشور جدید همواره می تواند یکی از پر چالش ترین روزهای دوران زندگی شما باشد، اما نکته ای که وجود دارد این است که شما در این نبرد تن به تن تنها در صورتی می توانید پیروز باشید که اطلاعات کافی مرتبط با امور روزمره خود در کشور مقصد را داشته باشید. این اطلاعات می تواند از محل اقامت، اخذ اقامت، خرید روزانه و... باشد تا بدست آوردن شغل مناسب و قرار گرفتن در چرخه زندگی نکته قابل تامل در این راه این است که حتما باید قبل از ورود به مقصد این اطلاعات را کسب کنید چراکه در محل دیگر زمان بدست آوردن اطلاعات نیست.

زبان ترکی

اولین لازمه برای زندگی در کشور ترکیه، زبان ترکی است، اصلا این اشتباه را نکنید که در محیط زبان را فرا میگیریم و یا زبان انگلیسی ما خوب است و از این طریق مشکلات روزمره را حل میکینم. زبان اول و رسمی این کشور زبان ترکی استانبولی است و بیاد داشته باشید بیش از آنکه فکر کنید در شروع نیازمند زبان هستید. در اولین گام پس از ورود به کشور ترکیه شما نیازمند اجاره ملک هستید و شما بعنوان مشتری باید توانایی صحبت برای اجاره خانه مورد نظر را داشته باشید ، پس حداقل زبان را فراگرفته باشید.

شرایط اجاره خانه ترکیه

شما به عنوان یک توریست که قصد اجاره خانه در کشور ترکیه را دارید، قانونا میتوانید اقدام به اجاره بکنید ولی نکاتی کلیدی در این امر وجود دارد که عبارتند از:

 • اجاره نامه ها اصولا یکساله نوشته میشود و در این برگه ها میزان اجاره بها، مبلغ پیش، میزان شارژ ماهیانه، وسایل موجود در خانه، شرایط پرداخت و ... قید می شود.
 • تعدادی از مالکین از مستاجر درخواست کیملیک دارند که میتوانید با صحبت متقائدکنید که این امکان بعد از اجاره ملک امکانپذیر میشود که اصولا قبول میکنند.
 • برخی از خانه ها  فاکتور داخل می باشد، این بدان معناست  که مستاجر مبلغی بعنوان آب و برق و گاز پرداخت نمیکند.
 • بیاد داشته باشید در کشور ترکیه کلیه قبوض باید بنام مستاجر شود و لازمه اینکار داشتن کیملیک می باشد.
 • در این کشور در بیشتر مواقع هنگام قرارداد شخصی بعنوان صاحب خانه وجود ندارد و تحویل و مبالغ همه برعهده دفتر املاک می باشد.
 • قرارداد خانه دوبرگ رسمی رایج می باشد و چیزی بعنوان دفتر خانه و ... وجود ندارد.
 • نوتر و یا دفترخانه بعد از اتمام قرارداد در دفاتر املاک جهت اقامت لازم می باشد.

خرید مایحتاج زندگی

برای خرید لوازم خانه در هر محله از شهر فروشگاهایی بعنوان دست دوم فروش هستند که در بیشتر مواقع میشود خریدای بهینه ای در آنها انجام داد. خرید خورداخوراک نیز میتوانید از فروشگاهای زنجیره ای در ترکیه تهیه کنید و اختلاف قیمت در آنها بخوبی دیده میشود.

نحوه اخذ اقامت در کشور ترکیه

اقامت ترکیه در ظاهر با هر کسی که در این کشور زندگی میکند و یا اطلاعاتی داره براحتی اخذ می شود ولی نکاتی دارد که در صورتی که رعایت نشود منجر به اتفاقات بدی در مسیر مهاجرتی میشود. برای اخذ این اقامت که رایج ترین اقامت توریستی می باشد در چند قدم به شکل ساده میتوان این شکل بیان کرد:

 • در اولین قدم باید یک خانه را اجاره کنید و قراداد خانه را داشته باشید.
 • سپس مدارک زیر را تهیه کنید
 • قرارداد خانه را نوتر کنید.
 • بیمه نامه تهیه کنید.
 • کپی پاسپورت و صفحه مهر ورود به کشور ترکیه
 • عکس پرسنلی
 • فیش های واریزی و..

هنگامی که راندوو شما ثبت گردد در نهایت از طریق پیامکی از اداره مهاجرت زمان مصاحبه اعلام میگردد.

خرید خانه در ترکیه

 با خرید خانه در ترکیه شما می توانید، یک اقامت قابل تمدید داشته باشید. ولی در صورتی که خرید شما بالای 250 هزار دلار امریکا باشد این خرید منجر به دریافت شهروندی کشور ترکیه می شود که طی یک مقاله ای دیگر کامل تشریح شده است.

اشتغال

اگر زبان ترکی شما در حد مناسبی باشد بدون شک در حرفه خود می توانید شغل مناسب را پیدا کنید، در این کشور حتما اجازه کار داشته باشید و بدون چالیشما کار کردن ممکن است اقامت شما در این کشور به خطر بیفتد.

نیازمندی های روزمرگی

سیم کارت : برای تهیه سیم کارت شما میتوانید از هر یک از شرکت های مخابراتی در این کشور سیم کارت مورد نظر خود را تهیه کنید.

حساب بانکی: برای افتتاح حساب در این کشور قوانین برای کشورهای مختلف متفاوت است و ممکن است با سختگیری هایی روبرو شوید در این کشور بانک هایی نظیر زراعت بانک، ایش بانک و ... فعالیت دارند که خدمات متنوعی را ارائه میدهند.

زندگی در ترکیه قطعا با مسائلی همچون سرمایه گذاری(در این کشور از طریق طرق مختلف میتوان در بخش سرمایه گذاری فعالیت کرد و از مزایای آن بهره برد این مزایا می تواند شامل پاسپورت ترکیه نیز شود. سرمایه گذاری میتواند در بخش املاک، سهام و ... باشد.)، هتلداری(یک شغل مناسب و دشوار، در یاردیم تحت مقاله ای ما بیان داشتیم که هتلداری بخصوص برای اشخاصی که سابقه کای و مدیریتی دارند با وجود اینکه این کشور، توریستی هست میتواند بهترین فعالیت باشد.)، پانسیون(اقامتگاهای کوتاه مدت که در سرتاسر کشور ترکیه بخصوص در شهرهای بزرگ مثل استانبول دیده می شود)، اداره جات مثل اداره نفوس در ترکیه(نفوس، اداره ای که باید محل اقامت خود را بثب برسانید)، دانشگاهای برتر ترکیه(تحصیل در این کشور می تواند آینده ای خوبی را بهمراه داشته باشه ، هزینه ها پایین، مدارک بین المللی)، خرید پوشاک در ترکیه، بیمه درمانی در ترکیه(با یک اقامت توریستی فرد بیمه ای معمولی را دارا می باشد که پوشش آنچنانی را بهمراه ندارد ولی اگر نیازمند بیمه ای تکمیل شده هستید مقاله ما در این زمینه را مطالعه کنید.)، خرید خودرو در ترکیه(خرید خودرو برای یک فرد خارجی در این کشور دارای مزایایی می باشد که اغلب مهاجرین را راغب به خرید میکند. بیاد داشته باشید گواهینامه خود را تبدیل کنید تا خدای ناکرده جریمه نشوید. )، فرودگاه جدید استانبول(این فرودگاه یکی از بزرگترین فرودگاهای جهان می باشد که رزوانه نقش بسزایی در جابجایی مسافران در اقسانقاط  دنیا را دارد ، اگر قصد مراجعه به آن را دارید در زمانبندی دقت کنید.)،

تغیرات روند اخذ اقامت توریستی در سال 2022

اگر از همراهان وبسایت ما باشید ما قدم به قدم روند اخذ اقامت تورسیتی و مدارکی را که مورد نیاز هست را بطور کامل شرح دادیم ولی همه ساله این روند دست خوش تغییراتی از اداره مهاجرت می شود که عدم اطلاعات از آن باعث می شود در نهایت دریافت یا تمدید اقامت به مشکل بخورد.
در انتهای سال 2021 بود که اداره مهاجرت کشور ترکیه اعلام کرد از این پس علاوه بر مدارک قبلی باید از شهرداری محل سکونت برگه ای با عنوان نومارا تاژ دریافت کنید و پیوست سایر مدارک تحویل داده شود ولی این مدرک دارای مشکلات فراوانی بود:

 • حتما باید در زمان اخذ این مدرک قراداد خانه به همراه سند را همراه داشته باشید.
 • پاسپورت را به همراه فتوکپی همراه داشته باشید.
 • در بعضی از شهرداری ها حضور صاحب خانه الزامی می باشد.

اما چیزی از صدور این قانون نگذشته بود که دولت ترکیه اخذ نومارا تاژ را منتفی و در سال 2022 قانون جدیدی را اتخاذ نمود. در پیرو این قانون ، فرد متقاضی پس از اجاره خانه در ترکیه، باید به همراه صاحب خانه به یکی از دفاتر رسمی نوتر مراجعه و در آنجا قرارداد خانه را بصورت رسمی ثبت نمایند.
البته که این اقدام علاوه بر هزینه های بیشتر، نیازمند ترجمه پاسپورت اعضای خانواده و حضور مترجم رسمی این کشور می باشد.
نکته : حتما دقت کنید که اطلاعات درج شده در قرارداد با اطلاعات ثبتی شهرداری یکسان باشد چرا که با کوچکترین اشتباه، نوتر شما دومرتبه از صفر انجام می شود و مجددا هزینه های آن باید پرداخت شود.

اخذ اقامت ترکیه در سال 2022

کشور ترکیه همچون معدود کشورهای دیگر دارای یک نوع اقامت موقت با نام اقامت توریستی یا اقامت کوتاه مدت می باشد که مورد توجه بسیاری از توریست ها و مهاجران در سالیان گذشته بوده و همواره مورد استقبال قرار می گیرد. اما این کشور همه ساله قوانین این نوع اقامت را دست خوش تغییراتی قرار می دهد که خوشحال کننده نیست و در قوانین مربوط به سال 2022 سختگیری های زیادی مشاهده می شود. هرچند به گفته مسئولان این قوانین موقت بوده و حرفی برای تداوم وجود ندارد ولی نسبت به گذشته سختگیری ها قابل تحمل نیست.

اقامت توریستی

در کشور ترکیه، به چندین روش میتوان اقامتی قانونی جهت زندگی در این کشور را درا بود که یکی از آن ها اقامت توریستی می باشد. همانطور که از نام آن پیداست این نوع اقامت برای توریست ها به مدت زمان معین صادر می گردد که در سالهای گذشته اخذ این نوع اقامت راحت بود و با صرف چند روز زمان و یک مصاحبه ساده می توانستید به مدت 1 سال و یا دوسال آن را بدست آورید.

چنانچه از دنبال کنندگان وبسایت یاردیم باشید در سلسله مقالات قبلی ما در مورد این اقامت مفصل صحبت کردیم که شما به عنوان یک مراجعه کننده می بایست مدارک زیر را در اختیار داشته باشید :

 • پرینت فرم راندوو
 • اصل و فتوکپی اجاره نامه منزل (نوترشده)
 • اصل و فتوکپی بیمه نامه درمانی
 • اصل و فتوکپی پاسپورت
 • 4 قطعه عکس پرسنلی
 • اصل و فتوکپی ورگی نومره سی
 • اصل و فتوکپی فیش های واریزی

تا پایان سال 2018 شما با در دست داشتن این مدارک می توانستید با حضور در اداره مهاجرت ترکیه (Göç idaresi) و تحویل مدارک، اقامت خود را دریافت کنید تا اینکه در سال 2019 قانونی سخت تر به تصویب رسید که پیرو آن شخص مراجعه کننده باید برگه ای تحت نام نومره تاژ را نیز به مدارک خود اضافه کند.

البته که ناگفته نماند طبق قانونی که در سال 2019 تصویب شد، بیان شده بود که اقامت توریستی به هر فرد فقط یک بار داده می شود و دیگر قابل تمدید نمی باشد که پس از چند ماه از عملی شدن این قانون به دلیل کرونا ویروس تا اطلاع ثانوی لغو گردید. اما در ابتدای سال 2022 این قانون از سر گرفته شد و اخذ این نوع اقامت نیز دستخوش تغیراتی شد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

متقاضی پس از اجاره خانه در ترکیه با در دست داشتن قرارداد خانه ای که در املاک ثبت شده است به همراه مالک خانه به یکی از دفاتر نوتر مراجعه و قراردادی رسمی ثبت و این قرارداد را در مدارک تحویلی خود قرار می دهد.

توجه کنید که برای اینکار از قبل پاسپورت ها باید ترجمه شده باشند، در بیشتر مواقع مترجم قانونی الزامیست. در این اقدام هزینها متقابلا بیشتر خواهد بود و مبلغی بیش از 1200 لیر برای آن باید در نظر گرفت و به ازای هر یک از افراد موجود در قرارداد نیز مبلغی اضافه تر دریافت می شود.

در روز های اخیر میزان ریجکتی ها بسیار زیاد شده تا حدی که طبق آمار اعلامی فقط 5% از متقاضیان موفق به دریافت می شوند و این حاکی از این است که سختگیری در این نوع اقامت بسیار زیاد شده است.

در بعضی مواقع دیده شده که اداره مهاجرت از افراد، درخواست تمکن مالی داشته تا مطمئن شود شخص از نظر مالی مشکلی ندارد.

چنانچه مدارک خود را تحویل داده و خبری از قبولی شما در بازه مشخص نشد حتما از طریق سایت اداره مهاجرت اقدام کنید و از روند پرونده خود جویا شوید.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنید