سرمایه گذاری در کشور ترکیه

سرمایه گذاری در کشور ترکیه
احمدرضا صالحی
4 بهمن 1399
0 نظر

چرا سرمایه گذاری در کشور ترکیه؟ پاسخ به این سوال می تواند کمک بزرگی به همه افرادی کند که قصد سرمایه گذاری در یک کشور به غیر ار کشور خود را دارند. کشور ترکیه با پتانسیلی که در سال های اخیر از خود نشان داده است مقصد خیلی از سرمایه گذاران خارجی نه تنها سرمایه گذاران همسایه بلکه بیزنس من های اروپایی و امریکایی نیز شده است.

در جواب سوالی که در ابتدا مطرح شد باید گفت که به دلایل زیر سرمایه گذاری در کشور ترکیه انتخاب هوشمندانه ای است:

  • مراحل اخذ پاسپورت و تابعیت در کشور ترکیه بین 3 تا 6 ماه زمان می برد.
  • پاسپورت ترکیه در جزء 40 پاسپورت با ارزش دنیا بوده، مدت اعتبار آن 10 ساله و قابل تمدید بصورت مادام العمر می باشد.
  • با پاسپورت ترکیه بدون ویزا امکان سفر به 148 کشور و 26 کشور منطقه شنگن را خواهید داشت.
  • حضور فرد سرمایه گذار در کشور ترکیه الزامی نیست.
  • می توانید از بسیاری از خدمات مانند خدمات درمانی، تحصیل در ترکیه و... بصورت رایگان بهره مند شوید.
  • شما با حفظ تابیعیت خود می توانید تابعیت ترکیه را نیز بدست آورید.
  • تابعیت برای افراد خارجی، شرکت در دوره سربازی را غیرالزامی می کند.

روش های مختلف سرمایه گذاری در کشور ترکیه

استقبال برای سرمایه گذاری در این کشور بسیار بالا می باشد. البته باید گفت در گذشته مبالغی که باید سرمایه گذاران وارد این کشور می کردند مبلغی بین 1 تا 3 میلیون دلار امریکا بود ولی از سال 2019 این مبلغ توسط دولت ترکیه کاهش یافت و در بازه 250 هزار تا 500 هزار دلار امریکا قرار گرفت که این کاهش مبلغ ارزی باعث شد سرمایه گذاران بیشتری بر روی این کشور تمرکز کنند.

برای اخد شهروندی خود و خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال، باید یکی از روش های سرمایه گذاری را به دولت ترکیه معرفی و پس از انجام روند اداری آن شما در بازه 3 تا 6 ماه شهروندی خود را دریافت کنید.

بررسی 6 روش سرمایه گذاری در کشور ترکیه

حال به بررسی مهمترین روش های سرمایه گذاری در این کشور خوش آب و هوا و محبوب می پردازیم.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

یکی از ساده ترین روش های سرمایه گذاری در کشور ترکیه خرید ملک در ترکیه است. در این روش قبلا حداقل سرمایه 1 میلیون دلاری لازم بود اما همانطور که پیش تر توضیح داده شد از سال 2019 این مبلغ به 250 هزار دلار کاهش پیدا کرد. البته توجه کنید ملکی که شما به عنوان سرمایه گذاری در این کشور را خریداری می کنید به مدت 3 سال حق فروش آن را نخواهید داشت.

سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت

شما می توانید با ثبت یک شرکت در کشور ترکیه به عنوان کارفرمای خارجی مراحل اخد شهروندی را آغاز کنید اما در این روش یک نکته بسیار مهم وجود دارد. در گذشته شما می بایستی 100 نیرو ترک را  استخدام و سپس اقدام به این کار می کردید ولی طبق قانون جدید با 50 کارمند ترک شما می توانید مراحل اخذ شهروندی را شروع کنید.

سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی

سپرده بانکی با حداقل مبلغ 500 هزار دلار در یکی از بانک های ترکیه بمدت 3 سال. در سال های گذشته این مبلغ 3 میلیون دلار امریکا بود که به این مبلغ نیز کاهش یافت.

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام

شما می توانید با خریداری سهام نیز به تابعیت کشور ترکیه دست پیدا کنید. خرید سهام به مبلغ 500 هزار دلار امریکا که در مقایسه با مبلغ سابق که دو میلیون دلار امریکا بود به مبلغ بسیار مناسبی در این روزها تبدیل شده است. البته سهامی که شما خریداری می کنید باید توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه تایید شود.

سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

این اوراق خریداری شده را بمدت سه سال نباید فروخت و باید توسط وزارت خرانه داری و دارایی ترکیه تایید شود .

سرمایه گذاری از طریق سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک

مبلغ 500 هزار دلار امریکا را می توانید در یکی از شرکت های فعال در زمینه املاک و مستغلات سرمایه گذاری کنید و علاوه بر کسب درآمد، شهروندی ترکیه را نیز دریافت کنید.

شاخص های اقتصادی کشور ترکیه

در سرمایه گذاری از طریق خرید ملک و یا سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک بد نیست که یکم دقیق تر بررسی کنیم. اگر کشور ترکیه را با کشورهایی مثل دانمارک، سوئد، اتریش ، آلمان و ... مقایسه کنیم به این نکته می رسیم که نمی توانیم این کشور را با نرخ تورمی مناسب دانست ولی در آن نرخ تورم ثابت بوده و در مقایسه با سایر کشورهای دیگر می تواند خوب باشد. برای مثال ما نرخ تورم از سال 2015 تا 2020 را در یک جدول ترسیم کرده ایم که به شرح ذیل است:

سال نرخ تورم در ترکیه
2015 7.6 درصد
2016 7.7 درصد
2017 11.1 درصد
2018 16.3 درصد
2019 12.1 درصد
2020 12.6 درصد

این در حالی است که در کشور دانمارک نرخ تورم %1 بوده (2020-2021). متوسط قیمت مالک در ترکیه را بصورت تخمینی می توانیم به این شکل بیان کنیم:

معیار ملک قیمت به لیر تخمینی
1 متر مربع آپارتمان در شهرهای بزرگ 5000 لیر
1 متر مربع آپارتمان در شهرهای کوچک 3000 هزار

پس از تشریح روش های سرمایه گذاری می توان به صورت خلاصه در جدویل زیر ببینیم که:

روش های سرمایه گذاری هزینه به دلار آمریکا
سرمایه گذاری در خرید ملک حداقل 250 هزار دلار
سرمایه گذاری با کار آفرینی یا ثبت شرکت استخدام 50 نفر
سپرده بانکی حداقل 500 هزار دلار
خرید سهام و اوراق بهادار حداقل 500 هزار دلار

شاخص های اقتصادی  سرمایه گذاری در ترکیه

بدون شک وقتی فکر سرمایه گذاری در یک کشور خارجی را داشته باشید در کنار مسئله تابعیت باید به مسائل اقتصادی در سرمایه گذاری نیز فکر کرد . یک سرمایه گذار با هدف درآمدی چشم گیر دست به هزینه در یک کشور خارجی می زند که در این زمان دو فاکتور مهم باید مورد بررسی قرار بگیرد.

فاکتور اول تولید ناخالص داخلی آن کشور است. میزان سرانه تولید داخلی و امکان سودآوری کشور ترکیه در سال های اخیر عدد مطلوبی برحسب دلار بوده که در مقایسه با کشورهایی مثل آلمان، اتریش، اسپانیا و... نرخ متوسطی محسوب می شود.

فاکتور دوم مالیات می باشد که مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران است، هرچقدر میزان مالیات بالا باشد میزان سود برای سرمایه گذار پایین تر خواهد بود. نرخ مالیات در کشور ترکیه حدود 17% بوده که نرخ مطلوبی محسوب می شود.

با مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه در این بخش آشنا شدید و ما سعی داشتیم در ساده ترین حالت تمام ابعاد این روش مهاجرتی را برای شما بررسی کنیم . در مقاله های دیگر ما 3 روش دیگر مهاجرت به کشور ترکیه را تحت عنوان های زیر را مورد بررسی قرار داده ایم که خواندن این مطالب را به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی