انواع سند ملک در ترکیه

انواع سند ملک در ترکیه
احمدرضا صالحی
9 اسفند 1399
0 نظر

هر کشوری در نظام مسکن خود دارای قوانین و اصولی است که کشور ترکیه نیز از این قائده مستثنی نیست، پس با مطالعه و کسب اطلاعات کافی بهترین عملکرد را در خرید خانه از خود نشان دهید. امروزه به دلیل موقعیت خوب کشور ترکیه بازار مسکن بسیار پر رونق شده است. وقتی بحث از خرید خانه می شود خارجی ها خود را در سکوهای اول نشان می دهند که این افراد هم شامل سرمایه گذاران در کشور ترکیه می شوند و هم کسانی که به عنوان یک فرد خارجی قصد زندگی در این کشور را دارند.

آشنایی با سندهای مالکیت

سند های مالکیت در کشور ترکیه با نام تاپو (Tapu) شناخته می شوند و وقتی حرف از اداره تاپو می شود منظور همان اداره مسکن می باشد. تاپوهای جدید به دلیل کلاهبرداری های که در این زمینه انجام می شد همگی دارای کدهای (QR) هستند که با این کد کلیه اطلاعات ملک مورد نظر قابل مشاهده است. در کشور ترکیه بطور کلی سه دسته تاپو در دو رنگ داریم:

تاپو آبی رنگ

برای زمین هایی صادر می شود که در این زمین ها امکان ساخت و ساز نیست، یعنی در واقع مجوزات لازمه برای ساخت را هنوز ندارند.

تاپو قرمز رنگ

برای خانه ها و یا در کل برای کلیه اراضی قابل ساخت صادر می شود. تاپوی قرمز رنگ دارای فیلدهای متعددی است که برای شما همگی را بیان خواهیم کرد، ولی این نکته را مد نظر داشته باشید که برای خرید خانه در ترکیه حتما باید ملک مورد نظر تاپوی قرمز داشته باشد.

سند قرمز ملک در ترکیه

 1. استان ملک مورد نظر
 2. شهر ملک مورد نظر
 3. منطقه ملک مورد نظر
 4. روستای ملک مورد نظر
 5. خیابان ملک
 6. موقعیت ملک
 7. شماره بلوک
 8. نوع ملک و مستغلات
 9. مساحت کل ملک
 10. مرز بندی ها
 11. نوع مالکیت
 12. ارزش ملک
 13. نوع کاربری ملک
 14. سهم بانک
 15. بلوک
 16. طبقه
 17. تعداد آپارتمان
 18. علت فروش و نام مالک قبلی و توضیحات انتقال
 19. مشخصات صاحب یا صاحبان ملک
 20. تاریخ انتقال: این شماره به املاک با کاربری زراعی مربوط می شود  .
 21. امضای رئیس دفتر تاپو: این سند قرمز دارای سه قسمت مهم می باشد که حتما باید توجه کرد.

KAT Mülkiyeti: اگر ملک خریداری شده کلیه مجوزات ساخت، پایان کار و پرداخت عوارض شهرداری را طی کرده باشد این گزینه با ضربدر مشخص شده است و در واقع ملک خریداری شده بدون نقص می باشد.

kat irtifakı: اگر با علامت ضربدر مشخص شده باشد یعنی اینکه مجوزات لازم برای ساخت و ساز را ندارد.

Devremülk: مالکیت تا تاریخ مشخصی که در سند قید می شود به خریدار داده می شود.

حتما به خاطر داشته باشید اگر قصد خریدار از خرید ملک در کشور ترکیه داشتن یک اقامت بر اساس ملک است باید سند خریدار قرمز و گزینه KAT Mülkiyeti ضربدر خورده باشد.

سیستم تاپوتاکاس (TapuTakas) چیست؟

یک سیستم واسط بین فروشنده و خریدار ملک در کشور ترکیه با همکاری بانک های ترکیه و دفاتر اسناد رسمی این کشور می باشد. به زبان ساده می توان گفت که تاپوتاکاس یک صندوق امانات امن برای خریدار محسوب می شود، بدین ترتیب که خریدار پول خود را در این صندوق می گذارد و وقتی انتقال سند انجام شد پول به حساب فروشنده واریز می شود این عمل در اصل برای جلوگیری از کلاهبرداری بنا شده و برای خارجی ها بسیار کاربردی می باشد.

اکسپرت (Ekspertiz) چیست؟

زمانی که یک فرد اقدام به خرید خانه در ترکیه می کند نیازمند یک گزارش از شهرداری است. قیمت گذاری توسط کارشناس شهرداری را اصطلاحا اکسپرت می گویند و جزء مدارکی می باشد که باید در زمان انتقال سند ارائه داد. اصولا این کار دو الی سه روز زمان می برد و بازرس حدود نیم ساعت در محل حضور پیدا می کند.

بیمه داسک (Dask Sigorta) چیست؟

این بیمه مربوط به منزل مسکونی در برابر زلزله و حوادث می باشد، این بیمه برای املاک در کشور ترکیه اجباری و قیمت آنها در شرکت های مختلف بنا بر متراژ محاسبه می شود. بصورت تخمینی می توان گفت هزینه این بیمه بین 150 تا 250 لیر می باشد.

خرید خانه در ترکیه

نحوه محاسبه مالیات ملک (Emlak Vergisi) به چه صورت است؟

مالیات املاک و مستغلات در کشور ترکیه که بصورت سالانه می باشد بدین صورت محاسبه می شود که شهرداری ها در مناطق شهری 0.2 درصد و در مناطق غیر شهری 0.1 درصد محاسبه می کنند همچنین برای واحد های تجاری در شهر 0.4 درصد و در مناقط غیر شهری 0.2 درصد محاسبه می گردد.

هزینه انتقال سند در کشور ترکیه چقدر است؟

در هنگام انتقال سند حضور خریدار و فروشنده (یا وکلای آنها) الزامی می باشد. پس از انجام امور اداری 3 درصد از ارزش اعلام شده ملک از طرف خریدار باید برای انتقال سند پرداخت شود.

و در آخر چنانچه خواهان خرید خانه در کشور ترکیه هستید، از شرکت های املاک مجاز درخواست خانه را انجام بدهید و پس از انتخاب خانه، خریدار می تواند با تنها یک فتوکپی از سند و حضور در شهرداری مربوطه کلیه استعلامات مورد نیاز را بگیرد تا خدای ناکرده در آینده مشکلی پیش نیاید. خریدار با حضور در شهرداری و سوالات مربوطه به اطلاح ترک ها باید خانه ای را خرید کند که سندش پاک باشد یعنی بدهی و وام بانکی نداشته باشد. مشکلات از این قیبل بیشتر در شهرهای بزرگ و توریستی مثل استانبول، آنکارا و ازمیر و... بیشتر دیده می شوند که با کمی تامل و تحقیق می توان خریدی امن و مطمئن داشت.

همچنین بخوانید:

سرمایه گذاری در کشور ترکیه

اقامت توریستی کشور ترکیه

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی