بیمه نامه خودرو در کشور ترکیه

بیمه نامه خودرو در کشور ترکیه
احمدرضا صالحی
12 اسفند 1401
0 نظر

در کشور ترکیه همانند سایر کشورها، شما پس از خرید خودرو در این کشور الزاما باید اقدام به خرید بیمه نامه کنید. تا قبل از سال 2022 به قطعیت می توان گفت خرید خودرو در ترکیه خیلی مقرون بصرفه تر از ایران بود ولی در وضعیت کنونی می توان گفت به علت افزایش قیمت دلار در این کشور علاوه بر افزایش قیمتها، با افزایش قیمت بنزین نیز رو به رو هستیم که بر روی بازار خودرو تاثیر بسزایی داشته است. در کشور ترکیه و علی الخصوص در شهرهای بزرگ همانند استانبول به علت پراکندگی نقاط، وسیله نقلیه بسیار لازم و ضروری است ولی با این شرایطی که بیان داشتیم مردم سعی بر آن دارند تا حد ممکن از حمل و نقل عمومی کارهای روزمره خود را به سرانجام برسانند.

در کشور ترکیه هر وسیله ای که ثبت شده باشد و یا در این کشور حضور داشته باشد باید بیمه شود. حتی شما اگر خودرویی داشه باشید که مورد استفاده قرار نگیرد نیز ملزم به بیمه کردن آن می باشید. حداقل بیمه در ترکیه ، بیمه شخص ثالث است که شامل صدماتی که به خودرو و سرنشینان خودروی مقابل می باشد (خسارات وارده به مقصر و سرنشینان شامل این بیمه نمی شود).

در صورتی که خودروی شما بیمه نباشد و توسط مامور راهنمایی و رانندگی مورد بررسی قرار بگیرد علاوه بر توقیف و هدایت خودرو به پارکینگ، در صورتی که این بررسی در هنگام حادثه باشد جریمه بزرگی برای دارنده خودرو در بر خواهد شد.

در ادامه می خواهیم به بررسی انواع بیمه نامه خودرو در کشور ترکیه بپردازیم که به شرح زیر می باشد:

بیمه محدود به وسایل نقلیه (DAR KASKO)

کاملترین نوع بیمه و بیمه استاندارد در کشور ترکیه این نوع بیمه می باشد که علاوه بر خسارات وارده به وسیله نقلیه شما و شخص ثالث، وسیله نقلیه شما در مقابل دزدی، آتش سوزی و ... نیز بیمه می باشد.

بیمه واسط (Genişletilmiş Kasko)

اگر خودروی شما بیمه باشد و در صورتی که نیاز به خروج از ترکیه را داشته باشید با استفاده از این بیمه می توانید بندهایی به بیمه نامه خود اضافه کنید.

بیمه کامل وسیله نقلیه (Tam Kasko)

همانند بیمه محدود به وسایل نقلیه می باشد با پوششی کاملتر که شامل دریافت هزینه ناشی از حوادث غیرمتقربه، حوادث طبیعی، حوادث ناشی از حیوانات، حملات تروریستی و ... است.

بیمه اجباری (Zorunlu Trafik Sigortası)

از الزامات قانون اساسی کشور ترکیه منشا گرفته و در آن چیزی بیشتر و کمتر دیده نمی شود.

تصادق خودرو

و اما اگر شما دارای خودرویی باشید که در خارج از ترکیه ثبت شده باشد، امکان بیمه کردن آن در کشور ترکیه وجود ندارد و باید از کشور خود اقدام به بیمه آن کنید. این نوع بیمه دارای یک گواهی بوده که حکم کارت سبز برای استفاده در کشور ترکیه را دارد (به چند زبان این گواهی صادر میگردد و در 45 کشور مورد استفاده قرار میگیرد).

مبالغ بیمه ها

در این باره باید گفت شرکت های مختلفی در این زمینه با قیمت هایی متفاوت و نزدیک به هم در حال فعالیت هستند که قیمت بیمه نامه بر حسب خودرو ... مشخص می شود. ولی همانند ایران اگر شما تصادفی را نداشته باشید در سالهای بعد شامل تخفیفاتی نیز می شوید ولی چنانچه در این بازه اتفاقی برای شما بیفتد در سالهای بعد هزینه ای که برای شما محاسبه می شود نیز بیشتر است.

در مقاله ای مجزا ما در مورد خرید خودرو در ترکیه مفصل صحبت کردیم و امروز نیز در مورد اصول بیمه مطالبی را بیان داشتیم ولی به نکته زیر حتما دقت کنید :

در کشور ترکیه بیمه نامه خودرو همانند ایران نیست ، این بدان معناست که برای مثال شما خودرویی را خریداری می کنید و بیمه نامه آن را تهیه می کنید، سپس بعد از 4 ماه خودرو خود را بفروش میرسانید.

شما با مراجعه به دفاتر بیمه می توانید 8 ماه باقیمانده بیمه خودرو خود را از بیمه پس بگیرید چراکه بیمه به نام شخص صادر می گردد و هرکس با اطلاعات شخصی خود بیمه برای خودرو خود خریداری می کند و امکان انتقال بیمه نامه از یک خودرو به خودرو دیگر (یا مالک جدید) وجود ندارد.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی