کسب و کارهای کم هزینه در ترکیه

کسب و کارهای کم هزینه در ترکیه
احمدرضا صالحی
28 بهمن 1399
0 نظر

کشور ترکیه به دلیل حجم بالای عرضه و تقاضا می تواند یک کشور امن برای سرمایه گذاری از طریق ایجاد یک کسب و کار باشد ولی اگر سرمایه ما به اندازه کافی زیاد نبود چه کاری میتوانیم انجام دهیم؟ در ترکیه و بخصوص شهرهای بزرگ آنقدر وسعت کار وسیع است که هر چقدر یک شغل به فراوانی وجود داشته باشد بازهم امکان راه اندازی نمونه مشابه آن وجود دارد اما هدف این مقاله معرفی کسب و کارهایی است که با حداقل هزینه می توان آنها را پیاده سازی کرد.

در این مقاله قصد داریم چهار کسب و کار کم هزینه و بدون هزینه را برای راه اندازی را معرفی کنیم که شاید مناسب برای شما باشد. در ابتدا باید گفت شما به غیر از هزینه هایی که در ادامه برای این مشاغل بیان می کنیم، نیازمند یکسری پیش نیاز هستید که رعایت آنها الزامی می باشد.

پس از حضور در کشور ترکیه و انتخاب شغلی که قرار است راه اندازی کنید مراحل اداری و قانونی را به درستی طی کنید تا روند پرونده شما به عنوان شخصی که قرار است اقامت از طریق کار را بدست آورد انجام شود و هیچگونه مشکلی برای زندگی کشور ترکیه را نداشته باشید.

نوبت به معرفی کسب و کارها میرسد که در این بخش میخواهیم به شغل هایی نظیر فروش آب آشامیدنی، مشاور املاک، آنلاین شاپ و تولید محتوا بپردازیم.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه

فروش آب آشامیدنی

اکثر شهرهای ترکیه فاقد آب لوله کشی تسویه شده می باشند و فروش آب از نرخ بالایی در این کشور برخوردار است. شما به عنوان یک پخش کننده آب می توانید در این زمینه فعالیت کنید. در کشور ترکیه بیش از 180 شرکت تولید کننده آب آشامیدنی و آب معدنی وجود دارند که با ارتباط با آنها و آشنایی با نحوه اخذ نمایندگی می توانید کار را آغاز کنید. برای شروع هزینه ای بالغ بر 35000 لیر باید در نظر گرفته شود و سپس طی چند ماه کار هزینه ها پوشش داده می شود. حجم این آبها متفاوت و برای مثال مصارف خانگی 18 لیتری می باشند.

برای این کار شما باید به شرکت مربوطه، یک محله از یک منطقه از شهر را پیشنهاد دهید و در صورتی که امکان همکاری وجود داشته باشد کار با شما آغاز می شود. شما نیازمند حداقل 2 نفر نیرو در محیط کار هستید، یک نفر برای پاسخگویی به مشتریان تلفنی و یا سیستمی و یک نفر نیز برای توزیع.

نکات این کسب و کار

  • در فروش آب آشامیدنی علاوه بر اینکه شرکت شما را به مشتریان آن منطقه معرفی کند شما جهت افزایش فروش باید تبلیغات نیز انجام دهید.
  • پخش آب آشامیدنی اغلب بصورت پیک های موتور سوار انجام می شوند.
  • حقوق نیروهای کاری بر اساس درصدی از فروش و تحویل محاسبه می شود.
  • مبلغ فروش شرکت در حدود 55% از قیمت فروش شما به مشتری می باشد.
  • آفرهای ویژه ای از طرف شرکت نیز اعطا می شود که در درآمد ماهیانه شما تاثیرگذار است.
  • درآمد شما روزانه است.

همانطور که پیشتر اشاره شد حداقل 35000 لیر برای راه اندازی این کسب و کار نیاز است و متناسب با شرکت تأمین کننده و موقعیت شما ممکن است این مبلغ به مقدار کمی بیشتر یا کمتر شود.

فروش آب معدنی در ترکیه

مشاور املاک

کسب و کاری که می توان گفت با هیچ سرمایه ای می توان راه اندازی کرد. شما می توانید بصورت آنلاین در ترکیه به کار مشاور املاک مشغول شوید، یک میز از یک شرکت را اجاره و یا دفتر خود را با تاسیس کنید. در زمینه مشاور املاک شما در اصل راهنمای مشتریانی هستید که قصد خرید خانه در ترکیه و یا اجاره خانه در ترکیه را دارند.

در ترکیه اصولا خانه ها به دو دسته سیته و نرمال آپارتمان تقسیم می شوند. مجموعه های سیته کلیه امکانات رفاهی شامل باشگاه ورزشی، استخر، سونا، حمام ترکی، اتاق بازی کودکان و نگهبانی 24 ساعته و ... را دارا می باشند و این مجموعه ها اصولا از شارژ ماهیانه نسبتا بالایی نیز برخوردار هستند که به آن اصطلاحا "آیدات" گفته می شود اما نرمال آپارتمان ها اصولا مجموعه های نهایتا 10 طبقه ای هستند که امکانات یک سیته را ندارند و با هزینه های کمتری اداره می شوند.

با فروش خانه در بازار پررونق ترکیه سود قابل توجهی نصیب شما می شود اما این نکته را به خاطر داشته باشید که فروش خانه اصلا کار راحتی نیست و ممکن است ماه ها وقت صرف آن کنید.

در اجاره خانه باید گفت که مشتری بیشتری وجود دارد و از آنجایی که این کشور پذیرای گردشگران خارجی بسیاری است، همگی در اولین گام نیازمند منزلی برای سکونت خود هستند که اگر در این زمینه قوی ظاهر شوید می توانید در ماه  یا در هر مورد اجاره مبلغ چشمگیری را کسب نمایید.

در کنار این مباحث شما در کشور ترکیه می توانید در زمینه فروش و اجاره املاک تجاری و اداری و یا خانه های روزانه و ماهانه نیز فعالیت کنید که این مورد نیز فیلد کاری خوبی در این زمینه می باشد.

فروش و اجاره ملک در ترکیه

آنلاین شاپ

کسب و کاری که در واقع هیچ هزینه ای را برای راه اندازی آن پرداخت نمی کنید و می توان گفت یک کار کوچک از زیرشاخه های صادرات محسوب می شود چرا که شما فقط با داشتن یک اینترنت خوب و سررشته ای مختصر در این زمینه می توانید اقدام به جذب مشتری به فروش کنید.

نکته مهم: همانطور که شما هزینه ای برای راه اندازی این نوع بیزینس انجام نداده اید، انتظار نداشته باشید که از همان ماه اول درآمدی چشمگیری داشته باشید! البته بعید نیست که از ابتدا قوی ظاهر شود اما لازم است بدانید این نوع کارها نیازمند زمانی است تا شما را بشناسند و فروشی مطمئن را داشته باشید.

الزامات داشتن یک آنلاین شاپ قوی

ابتدا باید اعتماد سازی کنید. مشتری را متقائد کنید که هم از لحاظ محصول و هم از لحاظ پرداخت یک معامله امن در حال انجام است.

معرفی محصول به بهترین شکل را فراموش نکنید، هرچقدر خلاقیت در معرفی محصول داشته باشید به فروش شما کمک می کند.

نحوه دریافت پول را مشخص کنید و جای نگرانی برای مشتری نگذارید.

زمان بندی دقیقی در ارسال کالا و یا مکان مشخصی برای مرجوع کالا معرفی کنید.

ترکیبی کار کنید، یعنی به سایت و یا پیج خود در اینستاگرام بسنده نکنید و در سایت های مختلف عضو شوید و اقدام به فروش کنید.

شبکه فروش خود را گسترش دهید. می توانید با سایت ها و یا اپلیکیشن های معروف مثل ترندیول ترکیه شروع به همکاری کنید و از این طریق نیز فروش انجام دهید.

اگر وسیع فکر می کنید شما این امکان را دارید که در کشور ترکیه از طریق آمازون نیز فروش کنید. در این شرایط شما باید به فکر کالاهایی باشید که در تبدیل ارز، مبلغی ناچیز شود و در عین حال نیاز مشتریان باشد. در اینجاست که شما دریافتی به دلار و یا یورو دارید ولی در ترکیه به لیر هزینه می کیند.

در این کار دست شما برای ارائه محصولات باز است پس نه آنقدر فراوانی محصول داشته باشید که مشتری در انتخاب شک کند و نه آنقدر کم محصول باشید که نیاز مشتری برآورد نشود.

راه اندازی آنلاین شاپ در ترکیه

تولید محتوا

امروزه دنیا به سمتی حرکت می کند که بیشتر کسب و کارها از راه دور در حال انجام شدن است و اگر تمایل در منزل و یا در یک کافه در هنگام خوردن کافی خود مشغول بکار شوید، تولید محتوا می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

تولید کننده محتوا کیست؟

در کل تولید کننده محتوا شخصی است که برای یک کسب و کار محتوایی اصولی، با کیفیت و ارزشمند تهیه می کند که به جرأت می توان گفت همه مشاغل نیازمند آن هستند. در ساده ترین حالت نوشتن محتوا را داریم که برای کسانی که علاقه به نویسندگی دارند بسیار مناسب است. تولید محتوا بازار کار بسیار خوبی دارد و نسبت به کاری که انجام می دهید می توانید حقوق خوبی دریافت نمایید.

بازار کار این حرفه بسیار وسیع بوده و شما برای هر فعالیت اینترنتی می توانید آن را انجام دهید زیرا همه بیزینس های آنلاین برای توسعه خود و رقابت با رقیبان خود به این امر نیاز دارند.

محتوا که اصولا بر پایه 4 اصل شناخته می شود می تواند بصورت متن، عکس، پادکست و ویدئو باشد که ساده ترین آن تهیه متن است. باید گفت شاید در ظاهر ساده ترین آن متن هست اما با کمی تامل به این نکته می رسید که اگر علاقمند به نویسندگی و خلق آثار جدید نباشید و اصول کار را ندانید حتی نوشتن خط اول نیز دشوار خواهد بود!

کسب درآمد از طریق تولید محتوا

در "یاردیم" آنچه را که در رابطه با محتوای این مقاله است پیشتر توضیح داده ایم، برای مثال پیشنهاد می کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه فرمایید:

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

استخدام و کاریابی

سرمایه گذاری در ترکیه

امیدواریم این مقالات در اتخاذ تصمیمی مناسب کمک حال شما عزیزان باشند.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنید