قوانین مهاجرت به ترکیه در نیمه دوم سال 2023

قوانین مهاجرت به ترکیه در نیمه دوم سال 2023
احمدرضا صالحی
3 مرداد 1402
0 نظر

پس از انتخاب مجدد آقای اردوغان به‌ عنوان رئیس جمهور ترکیه، کابینه وی دستخوش تغیراتی اساسی شد. جابجاهایی که کمتر کسی فکر میکرد آقای اردوغان برای کابینه خود لحاظ کند. این تغییرات بیش از هر چیز برای خارجی ها می‌تواند روند جدیدی را در زندگی آنها در این کشور داشته باشد، حال که چند ماهی از انتخابات می‌گذرد خبرهایی برای مهاجرین به گوش میرسد که آنچنان خوشایند نیست. البته که همیشه این تغییر در قوانین بد هم نیست ولی خوب زندگی در این کشور به عنوان مهاجر را قطعا سخت‌تر خواهد کرد.

محدودیت مناطق در شهرهای بزرگ مثل استانبول از سال 2021 آغاز شد و بدین صورت بود که در مناطقی که بیش از 20 درصد خارجی ساکن هستند به عنوان منطقه بسته اعلام می گردد و دیگر در این مناطق اقامتی داده نمی‌شود. در سال بعد نیز این مناطق بیشتر شد و در نمیمه دوم سال 2023 این لیست تکمیل تر و ادامه اخذ اقامت همچنان سخت‌ و سخت‌تر می‌شود. ولی در 16 جولای 2023 خبرهایی در رسانه های اجتماعی پیچیده شد که در رابطه اخذ اقامت در کشور ترکیه چندین تغییر را بیان می‌کرد.

اداره مهاجرت استانبول به عنوان یک سازمان دولتی وظیفه مدیریت و کنترل مسائل مربوط به مهاجرت در استانبول را دارد. این سازمان مسئول بررسی و صدور مجوزهای ورود، اقامت و تابعیت برای افرادی است که تمایل به اقامت و سکونت در استانبول دارند. در ادامه به برخی از وظایف و فعالیت های اداره مهاجرت استانبول اشاره خواهیم کرد.

یکی از وظایف اصلی اداره مهاجرت استانبول، صدور و بررسی مجوزهای فرآیند ورود به کشور است. آنها بررسی و ارزیابی مستندات و مدارک مورد نیاز برای ورود به ترکیه را انجام می دهند و پس از صدور مجوز، فرد می‌تواند در این کشور اقامت قانونی داشته باشد.

اداره مهاجرت استانبول همچنین مسئول بررسی و صدور مجوزهای اقامت در استانبول است. در حالت عادی، مجوز اقامت در ترکیه به صورت سالیانه صادر می شود و اداره مهاجرت استانبول مسئول بررسی و تصدیق مدارک و پرونده ها برای صدور مجوزهای اقامت در استانبول است.علاوه بر آن، این سازمان مسئول مسائل مربوط به ویزاهای ورودی و خروجی ترکیه است. مثلاً اگر شخصی نیاز به تمدید ویزای خود دارد یا دارای بلیت خروجی نیست، اداره مهاجرت استانبول می‌تواند این مسائل را بررسی و راهنمایی لازم را ارائه کند.همچنین، این سازمان مسئول امور مهاجرتی مثل درخواست تغییر نوع ویزا یا تبدیل آن به مجوز اقامت است.

برخلاف ویزاهای ورودی، مجوز اقامت به شما اجازه می دهد برای مدت طولانی تر در استانبول باقی بمانید. در نهایت، اداره مهاجرت استانبول می تواند شما را راهنمایی کند و اطلاعات لازم را در مورد مسائل تابعیت ترکیه ارائه دهد. اگر شما مایل به تبدیل ویزای خود به تابعیت ترکیه هستید، اداره مهاجرت استانبول می تواند به شما کمک کند و ضرورت ها و مراحل مورد نیاز را توضیح دهد. به طور کلی، اداره مهاجرت استانبول نقش مهمی در مدیریت مسائل مربوط به مهاجرت و اقامت در استانبول ایفا می کند. از ارائه مجوزهای ورود و اقامت تا راهنمایی در مسائل تابعیت و ویزا، این سازمان مسئولیت بسیاری را برعهده دارد و تلاش می‌کند تا پروسه مهاجرت را برای افرادی که علاقه مند به اقامت در استانبول هستند، آسانتر کند.

از حدود یک ماه قبل عملیات وسیعی برای شناسایی افرادی که بدون اقامت قانونی در این کشور وجود دارند شروع و تعداد زیادی به کشورهای خود برگرداننده شدند، البته عده ای دلیل این همه سختگیری را حتی برای دارندگان کارت اقامت اینطور بیان می‌کنند که ترکیه در حال پیوستن به اتحادیه اروپاست و نیازمند این است زیرساخت های مهاجرین را دستخوش تغییرات مثبت کند.

در این خبرها بیان شده بود که دیگر به هیچ عنوان اقامت به فرد جدیدی در این کشور داده نمی شود و این اقامت حتی می‌تواند شامل خرید ملک باشد(مربوط به شهروندی نمی باشد).

حتی تمدید برای کسانی که در سالهای قبل نیز در این کشور حضور داشتند با سختگیری های زیادی روبروست:

  • برای تمدیدی ها داشتن برگه نفوس لازم و ضروری هست.
  • برای بار اولی ها داشتن قرارداد نوتری شده ضروریست .

برای اخذ اقامت دانشجویی برگه نوتر شده به همراه مدارک دانشگاهی نیازمند است (یکی از روش های معمول اقامت در ترکیه برای افرادی است که علاقه مند به تحصیل در این کشور هستند، اقامت دانشجویی است). ترکیه دارای دانشگاه های برتر جهان است و دارای برنامه های تحصیلی متنوعی می‌باشد که به افرادی که مایل به دریافت مدارک تحصیلی در دسته های تخصصی خاصی هستند، این امکان را می دهد که به راحتی به این برنامه ها بپیوندند و در ترکیه تحصیل کنند.

دیگر روش های معمول اقامت در ترکیه شامل اقامت کاری و تجاری است. افرادی که می خواهند تجارتی راه اندازی کنند یا به صورت حرفه ای در ترکیه کار کنند، می توانند اقامت کاری در ترکیه را اخذ کنند. همچنین افرادی که نیازمند اقامت تجاری هستند و به منظور مذاکره با شرکت ها و افراد ترکیه اقامت می خواهند، نیز می توانند از اقامت تجاری استفاده کنند.

در نهایت، برخی از مردم ترکیه راهی دیگر برای اقامت در این کشور را انتخاب می کنند و آن استقرار و استخدام در ترکیه است. اگر شما توانایی های خاصی دارید و می‌توانید در یک شرکت یا سازمان خاص در ترکیه کار کنید، می توانید از این روش برای اقامت در این کشور استفاده کنید. به این روش که همان اقامت کاری هست چالیشما ایزین می‌گویند، یعنی شما با اجازه کار در این کشور حضور دارید. به طور کلی، اقامت در ترکیه می‌تواند تجربه ای بسیار جالب و دلپذیر باشد. امکانات بسیاری برای اقامت موقت و دائم در این کشور وجود دارد و با استفاده از روش های مناسب می توانید به راحتی در ترکیه اقامت کنید و از فرهنگ و زبان این کشور لذت ببرید.

برای اخذ اقامت برای دارندگان ملک حتما باید قیمت درج شده در سند بیش از 75000 دلار باشد و با سایر مدارک مورد نیاز که قبلا بیان کردیم اقدام کنند. البته این روش مهاجرتی ممکن است دستخوش تغییراتی شود و از جمله مواردی است که در خبرهای جدید به گوش می‌رسد. این نکته را فراموش نکنید قطعا قوانین جدید شامل دارندگان قبلی نمی‌شود.

در اقامت ملکی نمونه های نادری دیده شده که حتی برای زن و شوهر یه یکی از آنها اقامت تعلق نگرفته است و یا حتی اگر درخواست شما بدرستی ثبت نشود ممکن است چندین ماه بیشتر برای شما کیملیک صادر نشود.

در مناطق قید شده بسته (ممنوع) خانه اجاره نکنید چرا که به چندین مشکل پشت سر هم برخورد می‌کنید:

  • اقامت شما به مشکل می‌خورد.
  • برای به‌نام زدن قبوض به مشکل می‌خورید.
  • در قبوض حتما برای باز کردن برق نیازمند قرارداد نوتر شده و نفوس هستید که این مورد می‌تواند بزرگترین مشکل شما باشد.

اگر شما نیز تجربه زندگی در این کشور را دارید با ما در میان بگذارید.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی