کافه داری در ترکیه

کافه داری در ترکیه
احمدرضا صالحی
25 بهمن 1399
0 نظر

برخی فرصت ها آنقدر خاطرات زیبایی را در زندگی ما رقم می زنند که هیچ چیز جای آنها را نمی تواند بگیرد. تصور کنید چند دقیقه ای را با بهترین های خود در زندگی و یا در خلوت خود در فضایی که به آن علاقه مند هستید را سپری می کنید. حتما برای شما نیز اتفاق افتاده است که وقتی از یک خیابانی عبور می کنید به کافه ای برخورید که نظر شما را جلب کرده باشد.

حال این کافه می تواند یک کافه مدرن و امروزی با دکوراسیون جدید باشه و یا یک کافه قدیمی و زیبا که در هر دو حال برای شما جالب و با سلایق شما سازگار است.

در این مقاله "یاردیم" می خواهیم در مورد کافه داری در کشور ترکیه صحبت کنیم و ببینیم آیا شغل مناسبی در این کشور هست یا نه؟ چه برندهایی در حال کار هستند؟ نحوه راه اندازی یک کافه در ترکیه چگونه است؟

در ابتدا باید گفت در یک تقسیم بندی ساده کافه یک پله از کافی شاپ پایین تر است ولی این امر یک موضوع بر روی کاغذ است و در ظاهر آنچه را که در بیشتر کافه های سطح شهر می بینید در کافی شاپ ها نیز یافت می شود.

ترکیه کشوری است که دارای مختصات منحصر بفرد خود است. همانطور که در بسیاری از امور مکانی مناسبی برای سرمایه گذاری است در بحث خوراکی نیز می تواند انتخاب خوبی باشد. در شهرهای بزرگ کشور ترکیه مثل استانبول، آنکارا، ازمیر، آنتالیا و ... که در بیشتر فصول سال گردشگران زیادی را پذیرا هستند کافه داری می تواند یک کسب و کار مناسب برای شما باشد.

اگر قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید و می خواهید مهاجرت از طریق کار را اخذ کنید، تاسیس یک کافه می تواند علاوه کسب اقامت کاری یک شغل مناسب و پول ساز نیز برای شما باشد.

کافه داری در ترکیه

مراحل تأسیس یک کافه

بطور کلی دو روش برای کافه داری در کشور ترکیه وجود دارد که به شرح هر یک از آنها می پردازیم:

راه اندازی از صفر

در این روش هدف شما راه اندازی یک کافه با مشخصاتی است که در ذهن خود دارید. این روش با ریسک بالاتر و هزینه های بیشتری ممکن است برای شما اتفاق بیفتد که لازم است نکات زیر را مد نظر داشته باشد:

انتخاب مکان مناسب: مکانی که برای تاسیس کافه انتخاب می کنید مهمترین بخش در راه اندازی است چون نقس بسزایی در درآمد شما خواهد داشت. تصور کنید چقدر تفاوت در درآمد شما خواهد بود اگر کافه شما در یک خیایان اصلی باشد که روزانه عبور و مرور زیادی در آن انجام می شود یا این کافه در کنار مراکز خرید در یک نقطه خوب از شهر قرار داشته باشد؟ پس هر یک از مثال ها ذکر شده علاوه بر اینکه در میزان درآمد شما تاثیر مستقیم دارد، ممکن است تغییراتی را نیز در منوی کافه شما ایجاد کند.

تهیه وسایل: در این قسمت شما باید یک دکوراسیون مناسب برای کافه خود در نظر بگیرید و پس از آن وسایلی مانند میز، صندلی، ظروف و... را تهیه کنید که هریک از آنها نسبت به انتخاب و سلیقه شما خیلی می تواند در هزینه ها مبلغی متفاوت را رقم بزند.

جذب نیرو: شما به عنوان یک کارفرمایی خارجی بسته به محیط کافه خود قطعا نیازمند نیروی ترک زبان هستید چون با توجه به قوانین و همینطور شرایط محیطی به این نیرو مبرم خواهید داشت.

منو: سعی کنید یک منوی کامل و خوب را تنظیم کنید تا بتوانید نیازها و علایق همه اقشار را پوشش دهید. این منو شما می تواند شامل انواع نوشیدنی ها، چایی، قهوه ترک، صبحانه، میان وعده و فست فود باشد. همچنین سرویس دهی منظم و رضایت بخش نیز تأثیر بسزایی در جذب مشتری خواهد داشت.

ثبت شرکت: باید کلیه اموراداری مربوط به ثبت کافه خود را انجام دهید و مجوزات لازمه را اخذ کنید.

راه اندازی کافه در ترکیه

خرید امتیاز

موضوع داغی که در این زمینه در کسب و کارهای ترکیه همیشه وجود  داشته، خرید و فروش کسب و کارهای فعال در زمینه های مختلف است که کافه نیز از این قائده مستثناء نیست. این امر بدان معناست که اگر شما قصد راه اندازی یک کافه را داشته باشید می توانید یک کافه در حال کار را خریداری کرده و یکشبه صاحب صندوق آن شوید. البته باید همه جوانب را در این روش در نظر بگیرید و خوب تحقیق کنید.

اولین سوالی که برای شما پیش می آید این است که چه دلیلی دارد اگر یک کافه فروشش خوب است مالک آن را واگذار کند؟ باید گفت ممکن است دلایل بسیاری برای این امر وجود دارد ولی شما به عنوان خریدار باید با تحقیق کامل به این تصمیم برسید.

در خرید امتیاز ما 3 گام اصلی را پیشنهاد می کنیم :

گام اول: بررسی و مشاوره

سعی کنید با حضور در محل و بررسی کامل امکانات کافه، منو و هزینه های خدماتش، پرسنل، میزان مشتریان، صحبت با مدیریت در مورد درآمد ماهیانه و سود حاصل از آن، هزینه ها و... به یک جمع بندی نهایی برسید.

گام دوم: امور حقوقی و مالی

هماهنگی های لازمه را با مالک برای انتقال امور شرکت ثبت شده، رخصت شهرداری و امور مربوط یه چالیشماایزین خود و اجازه کار را انجام دهید و از تایید همه مراحل آن مطمئن شوید.

گام سوم: بهره برداری

پس از تحویل گرفتن شما از دیدگاه خودتان نقاط مثبت و منفی را ارزیابی کنید و سعی کنید در جهت هرچه بهتر پیش بردن انرژی گذاشته و با راهکارهایی مثل تبلیغات، آموزش و یا اضافه کردن محصولات جدیدتر حال و هوای تازه ای را به کافه خود بدهید.

شما با خرید یک بیزینس در حال کار در واقعیت 6 قدم اساسی را خرید کرده اید:

  • خرید شرکت
  • خرید مجوزها
  • خرید مشتری ها
  • خرید تجهیزات
  • خرید دکوراسیون
  • تعمیرات و تعدیلات

مزایای خرید امتیاز چیست؟

شما یک پیش بینی از درآمد روزانه ، هفتگی و ماهایانه کافه خواهید داشت که طبق آن می توانید برنامه ریزی لازم را انجام دهید.

این کافه در هر صورت تعدادی مشتری دارد و کمی راه را مالک قبلی برای شما پیموده است.

مشکلات آن نمایان است که شما ممکن است به راحتی بتوانید آنها را حل کنید.

و در آخر شما در با ارزش ترین موضوع یعنی زمان صرفه جویی کرده اید.

معایب خرید امتیاز چیست؟

تنها موردی که می توان به عنوان معایب گفت این است که شاید درآمد حاصل آن چیزی نباشه که تصور می کردید و یا درآمد این کافه کلا کم باشد.

بهترین راهکار چیست؟ شما به عنوان کسی که قصد دارد در این حرفه وارد شود قطعا می توانید تا حدودی اشکالات کار را بفهمید و با کمی تغیرات آن را احیا کنید و به درآمد خوبی برسید.

خرید کافه در ترکیه

معروف ترین کافه های استانبول

 حال به معرفی چند کافه معروف در شهر استانبول می پردازیم:

çorlulu ali paşa

در سال 1709 تاسیس شده است که ساختمان آن در قدیم مدرسه بوده و در مجاورت یک مسجد می باشد. این کافه ی با قدمت، محیطی آرام و بدون سرو صدا را دارد و مکان مناسبی را برای اهالی ترک و حتی توریست ها فراهم کرده است و چای و قلیان آن زبانزد خاص و عام است. این کافه از ساعت 7 صبح تا نیمه های شب باز بوده و مدام در حال سرویس دهی به مشتریان خود می باشد.

کافه çorlulu ali paşa

Susam Café

یک کافه گرم و دلنشین در یک فضای دوستانه که تزیین خاصی را دنبال می کند و پذیرای شما در منطقه بی اغل، محله جهانگیر است. این کافه به دلیل موقعیت مکانی خود اغلب پذیرای توریست ها می باشد و یکی از بهترین لوکیشن های این کافه تراس رو به خیابان است که دارد.

Susam Café

Cuma

اگر در مسیر خیابان استقلال در استانبول باشید، در اواسط آن به "فیروزآقا محله سی" می رسید که این کافه در آنجا قرار دارد.  کافه ای که در طبقه آخر یک آپارتمان قدیمی دایر شده و با یک منوی ترک و مواد اورگانیک پذیرای شما خواهد بود. البته در کوچه مقابل ورودی ساختمان نیز میز و صندلی برای مشتریانی که تمایل دارند در محیط باز باشند نیز وجود دارد.

کافه Cuma در ترکیه

Dem karakoy

این کافه در منطقه کاراکوی می باشد و بصورت تخصصی بر روی چایی تمرکز دارد. اگر به این کافه مراجعه کنید بیش از 60 نوع چای و دمنوش برای نوشیدن مشاهده می کنید که می توانید با بوئیدن نمونه های خشک آن هر کدام را که خواستید سفارش دهید. البته در کنار این نوشیدنی ها انواع کیک و سیمت وجود دارد.

کافه Dem karakoy

Filbooks

این کافه در منطقه بی اغلو بوده و یک کافه متفاوت و پر از کتاب می باشد. از آنجایی که مدیریت این کافه را یک استاد دانشگاه در زمینه عکاسی برعهده دارد کلیه کتابها، کتاب های عکس، ژورنال و موارد مشابه آن هستند. بیشترین مشتریان این کافه نیز هنرمندانی هستند که در این زمینه فعالیت می کنند.

کافه Filbooks

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنید