بانوان و کار در ترکیه

بانوان و کار در ترکیه
احمدرضا صالحی
7 اسفند 1399
0 نظر

کار در ترکیه، مقوله ای است که بسیاری از جوانان به عنوان روشی برای مهاجرت به کشور ترکیه انتخاب می کنند و می توان گفت انتخاب هوشمندانه ای بعد از اقامت از طریق تحصیل می باشد. در کشور ترکیه با وجود اینکه پتانسیل کاری بالایی وجود دارد به یاد داشته باشید رقابت در استخدام نیز بسیار شدید می باشد زیرا علاوه بر رقبای داخلی، نیروی کار خارجی نیز در این کشور بسیار زیاد است.

ترکیه به علت موقعیت مناسب جغرافیایی و شرایط خوب کاری، مقصد بسیاری از جویندگان کار بصورت قانونی است پس اگر قدم به قدم با انتخاب درست پیش بروید در کمترین زمان به شغل مورد نظر دست خواهید یافت. در این مقاله می خواهیم بصورت اختصاصی در مورد کار در کشور ترکیه برای بانوان صحبت کرده و آن را در چند سطح مورد بررسی قرار دهیم.

در مقاله اقامت از طریق کار تشریح کردیم که این امر شامل دو بخش می شود:

  1. ایجاد کسب و کار به عنوان کارفرمای خارجی
  2. استخدام در یک شرکت به عنوان نیروی کار خارجی

در کشور ترکیه ایجاد کسب و کار مراحل و روند اداری خود را دارد و شما به عنوان یک مدیر خارجی فعالیت خود را در این کشور آغاز می کنید. البته باید گفت این روش از لحاظ هزینه ای مبلغ قابل توجهی را در بر می گیرد و بسته به شرکتی که ثبت و راه اندازی می کنید و یا پرسنلی که قصد استخدام آنها را دارید این هزینه ها متفاوت خواهند بود.

در روش استخدام در یک شرکت ترک نیز باید گفت، در کشور ترکیه به خاطر وسعت اقتصادی و حضور سرمایه گذاران در بخش های مختلف در این کشور خواه ناخواه شرکت های بزرگی مشغول به فعالیت می باشند که نیازمند نیروی کار متخصص در زمینه های مختلف هستند پس با تمامی دانش خود برای بدست آوردن این شغل ها به سمت ترکیه حرکت کنید.

رعایت چند نکته برای شروع فعالیت کاری در ترکیه ضروری است:

  • دانستن چند زبان زنده دنیا برای کار در کشور ترکیه بعد از زبان ترکی می تواند یک مزیت بزرگ برای متقاضیان کار در کشور ترکیه باشد.
  • متقاضیان می توانند روند انجام امور اقامت از طریق کار را از سفارت های داخل کشور خود نیز پیگیری کنند.
  • مدارک کافی ترجمه شده را جهت استخدام همراه داشته باشید.
  • تطبیق مدارک، و یا گذراندن دوره های تکمیلی را نیز در کشور ترکیه فراموش نکنید.

استخدام بانوان در ترکیه

در یک نکاه کلی شغل های بانوان در کشور ترکیه را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

  1. قشر تحصیلکرده با مدارک بالا
  2. قشر تحصیل کرده در داخل ترکیه
  3. متقاضیان بازار کار آزاد

در دسته اول متقاضیانی که دارای مدارک تحصیلی لیسانس به بالا و دارای مدارک زبان ترکی هستند با یک فرآیند 30 روزه (زمانی که کلیه امور را با کارفرما به اتمام رساندند) می توانند در ترکیه مشغول به کار شوند. برای سپری کردن این فرآیند می توانید از کشور خود و یا در خاک ترکیه اقدام کنید. البته که این روش کمی سخت اما امکانپذیر است. توصیه "یاردیم" این است که قبل از اقدام شناخت کافی نسبت به بازار کار در ترکیه کسب کرده و با اطلاعات کافی برای کار به کشور ترکیه سفر کنید.

روش دومی که مطرح کردیم برای استخدام در بازار کار ترکیه مسیر هموارتری است زیرا متقاضی، فارغ التحصیل از خود کشور ترکیه است، شناخت کافی نسبت به این کشور دارد، مدارک وی تکمیل تر بوده و راحت تر می تواند استخدام شود. تحصیل در دانشگاهای ترکیه این فرصت را به دانشجویان می دهد که در زمان اتمام تحصیل در یک بازه زمانی مشخص برای کار اقدام کند و در این صورت می تواند بصورت اقامت کاری در ترکیه یک زندگی امن را ادامه دهد.

روش سوم برای بانوانی که قصد فعالیت در این کشور در بازار آزاد را دارند مناسب است.

در کشور ترکیه نیز همانند اکثر کشورهای اروپایی شغل هایی برای بانوان وجود دارند که فنی بوده و با داشتن تخصص در این زمینه به خوبی می توانند کسب درآمد کنند. شغل های هنری مثل طراحی، نقاشی، خوشنویسی، زیورآلات دست ساز و... که تا حدودی دانستن زبان ترکی در آنها لازم نیست و بیشتر تخصص فرد مد نظر است.

آموزش زبان در کشور ترکیه به دلیل وجود خارجی های زیاد، یکی از تخصص های پر طرفدار در این کشور است پس اگر به زبان های دیگر تسلط دارید می توانید در آموزشگاهای خصوصی مشغول به کار شوید. البته در کنار این شغل متقاضیان کار در این زمینه به عنوان مترجم نیز می توانند به خوبی کسب درآمد کنند، به عبارتی دیگر مترجمان زبان در شاخه های مختلف مثل امور بین المللی، مدیریت های فروش، شرکت های بازرگانی، شرکت های توریستی و... مشغول به فعالیت شوند. مدلینگ در ترکیه نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است اگر در این زمینه دارای تخصص، مدرک و یا در پایین ترین سطح فقط شرایط ظاهری را دارید شانس خود را امتحان کنید، اگر کمی تلاش کنید می توانید با حقوق های خوبی در این کشور زندگی کنید.

آرایشگری

اگر از آن دسته بانوانی هستید که دارای مدرک معتبر یا سابقه کار در این زمینه را دارید شک نکنید ترکیه مقصدی مناسب برای کار می باشد. در همه زمینه های آرایشگری بازار کار مناسبی وجود دارد و حقوق های خوبی نیز پرداخت می شود، برای فعالیت در این زمینه دانستن زبان ترکیه الزامی بوده و زبان های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی نیز مزیت محسوب می شوند.

شغل آرایشگری در ترکیه

مربی ورزشی

در کشور ترکیه ورزش و تناسب اندام از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که اگر توجه کنید اکثر مجموعه های مسکونی دارای باشگاه بدن سازی بوده و متقاضیان علاوه بر باشگاهای خصوصی از این بازار کار نیز می توانند استفاده نمایند. این مورد فقط یک نمونه بوده و در ورزش های مختلف شرایط کاری مناسبی به عنوان یک مربی خارجی وجود دارد، دانستن زبان ترکی برای یک مربی الزامی است.

کار در هتل

بانوان به عنوان نیروی خارجی در هتل های ترکیه نیز می توانند فعالیت کنند زیرا هتل ها در سطوح مختلف جذب نیرو دارند. اگر زبان های مختلف را بدانید و سابقه کار مفیدی نیز داشته باشید در بدترین حالت می توانید به عنوان رزرواسیون مشغول به کار شوید. اگر یا تحصیلات در این زمینه داشته باشید می توانید در بخش های مدیریتی و در در آخر اگر هیچ یک از شرایط ذکر شده را نداشته باشید می توانید به عنوان نیروی خدماتی استخدام شوید.

تولیدی های البسه و پوشاک

واحد های تولیدی در کشور ترکیه علاوه بر استخدام در بخش های حرفه ای مانند طراحی، نیروهای ساده و یا خیاط نیز جذب می کنند که یکی از شغل های پر مخاطب می باشد زیرا شرکت ها و کارگاه های تولیدی بسیاری در ترکیه فعالیت دارند که همین امر موجب جذب نیرو در این زمینه می شود.

طراحی لباس در ترکیه

پرستاری

جذب نیروی برای پرستاری از کودکان و سالمندان نیز در این کشور فراوان است که اکثرا از طریق آژانس های کاریابی موجود سطح شهر مدیریت می شوند. مزایای این شغل هامناسب هستند و در بیشتر موارد نیاز به نیروی کار فول تایم می باشد. در بیشتر موارد برای پرستار در همان محل اتاقی در نظر گرفته می شود و این یعنی شما مشکل اقامت و هزینه های اضافی نیز نخواهید داشت!

علاوه بر موارد فوق که نیازمند تخصصی هرچند کم در زمینه های مختف می باشند، امکان استخدام در شغل های ساده تر نیز وجود دارند.

پرستاری از حیوانات خانگی

افرادی که وقت کافی در طول شبانه روز برای حیوانات خانگی خود ندارند گاها فردی را برای این امر استخدام می نمایند. این کار دارای مسئولیت است اما می توان آن را در دسته کارهای ساده در ترکیه قرار داد.

آشپزی

شما می توانید برای افراد شاغل و یا شرکت های خصوصی کوچک آشپزی کرده و از این طریق کسب درآمد کنید.

کار در منزل

با شرکت های تولیدی کوچک که بصورت مقطعی و یا کل فصل سال وجود دارند مثل جعبه های کادویی، شمع های خانگی، دستبند و... می توانید از طریق کار در منزل همکاری داشته باشید.

در انتها باید گفت برای کار در کشور ترکیه سعی کنید در ابتدا از طریق مراکز کاریابی دولتی و یا مراکز کاریابی معتبر اقدام کنید. دانستن زبان ترکی استانبولی در اکثر کارها الزامی است و حتی اگر نیاز هم نباش شخصی که به این زبان تسلط دارد در اولویت استخدام قرار داده می شود. اکثر شغل ها با پرداخت هفتگی می باشند و حتما با قراداد رسمی مشغول بکار شوید. همچنین از مزایای بیمه درمانی در کار غافل نشوید.

در کل مبحث استخدام و کاریابی بحثی دشوار در همه کشورهاست و در هر کشوری با قوانین خود اداره می شود بنابراین سعی کنید به صورت قانونی مشغول بکار شوید که در ادامه کار به مشکل برنخورید.

همچنین بخوانید:

مزایای تحصیل در کشور ترکیه

کسب و کارهای کم هزینه در ترکیه

کافه داری در ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی