اقامت ترکیه

اگر تا به حال به کشور ترکیه سفر کرده و از نزدیک این کشور را دیده باشید آنچه را که قرار است امروز در وبسایت یاردیم مطرح کنیم برای شما تا حدودی ساده تر خواهد بود. این روزها خیلی از افرادی که قصد مهاجرت از یک کشور به کشورهای دیگر را دارند با اهداف مختلف مقاصد را مورد بررسی قرار می دهند ولی یک نکته در همه آنها مشترک است و آن یک " اقامت امن" است.

مهاجرت به معنای واقعی یک انتخاب سخت و پر پیچ و خم است چراکه قرار است در یک کشور جدید، یک زندگی جدید را آغاز کنید. در اولین قدم پس از انتخاب کشور، نوع اقامت مطرح می شود که بسته به هدف شخص باید بصورت قانونی پیش برده شود. در این مقاله سعی داریم بصورت کامل، کاملترین نوع اقامت در کشور ترکیه یعنی شهروندی این کشور را مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

ترکیه

کشوری در دو قاره آسیا و اروپا که در دو جهت در حال حرکت است، اول حفظ اصالت آسیایی خود دوم، حرکت به سوی توسعه و پیشرفت اروپایی. این کشور در سال 1987 رسما درخواست خود را برای قرار گرفتن در اتحادیه اروپا ارئه داد تا اینکه در سال 1999 این درخواست مورد قبول واقع شد. گفتنی ها درباره ترکیه در زمینه های مختلف بسیار است ولی می توان گفت که یک انتخاب درست برای مهاجرت و یک زندگی امن خواهد بود.

کشور ترکیه با توجه به قوانینی که در سال 2018 برای اخذ شهروندی ارائه داد شرایط را بهبود بخشید و می شود گفت بستر را برای علاقمندان به زندگی در این کشور به خوبی فراهم کرد. اگر بخواهیم از جهتی دیگر به ترکیه نگاه کنیم علاقه تجّار و بیزینس من ها به سرمایه گذارای در ترکیه می تواند مهری تأییدی برای آینده ی درخشان در این کشور باشد. در یاردیم ما با مقالات مختلف راه های اخذ اقامت ترکیه را بیان کردیم که چندین روش آن از دسته اقامت های کوتاه مدت محسوب می شوند مانند اقامت توریستی. بعضی روش ها نیز شاید اقامتی کوتاه مدت باشند ولی در ادامه می توانند منجر به اقامت دائم شود مثل مهاجرت از طریق تحصیل یا تحصیل در دانشگاهای ترکیه.

اخذ پاسپورت کشور ترکیه

در این بخش می خواهیم به بررسی 5 راهکار برای دسترسی به پاسپورت ترکیه بپردازیم.

1. اخذ شهروندی با خرید ملک در ترکیه

با خرید خانه در ترکیه به ارزش 250 هزار دلار امریکا متقاضیان شهروندی می توانند درخواست خود را برای اخذ شهروندی ترکیه اعلام کنند. توجه کنید که با خرید این ملک، خریدار، همسر و فرزندان زیر 18 سال می توانند پاسپورت خود را دریافت کنند. ملک خریداری شده می بایست مطابق با همین قیمت و اسناد اکسپرتیز باشد و در ادامه کلیه فرم ها برای ارسال آماده گردد. مدت زمانی که طول می کشد تا پروسه طی شود و خریدار به پاسپورت خود برسد بین 2 الی 3 ماه می باشد.

شرایط ملکی که برای خرید انتخاب می کنید:

  • ملک حتما باید نقدا خریداری شود و مستقیم از بانک به حساب فروشنده واریز شود.
  • شرایط مالکان قبلی ملک را حتما بررسی کنید.
  • ملک مورد نظر بدهی نداشته باشد.
  • سند ملک در ترکیه دارای دو مدل است حتما این تاپو را مورد بررسی قرار دهید.
  • خریدار می تواند چند ملک را خریداری کند که ارزش همگی باهم 250 هزار دلار شود.

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

2. سرمایه گذاری در بانک های ترکیه

در این کشور بانک های متعدد دولتی و خصوصی وجود دارند که شما می توانید برای کسب اطلاعات در این زمینه با مراجعه حضوری به این بانک ها مثل ایش بانک و یا دنیز بانک هرگونه اطلاعاتی که نیاز است را بدست آورید. سرمایه گذاری در ترکیه یک مسیر بزرگ برای تجارت و همینطور اخذ شهروندی است که ما قبلا در مقالات خود به آن پرداخته ایم. دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه در این روش به حالات زیر امکان پذیر است:

سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی

سپرده بانکی با حداقل مبلغ 500 هزار دلار در یکی از بانک های ترکیه به مدت 3 سال باشد. در سال های گذشته این مبلغ 3 میلیون دلار امریکا بود که به 500 هزار دلار کاهش یافت.

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام

شما می توانید با خریداری سهام نیز به تابعیت کشور ترکیه دست پیدا کنید. خرید سهام به مبلغ 500 هزار دلار امریکا که در مقایسه با مبلغ سابق که دو میلیون دلار امریکا بود بسیار مبلغ مناسبی می باشد. البته سهامی که شما خریداری می کنید باید توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه تایید شود.

سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

این اوراق خریداری شده را به مدت سه سال نباید فروخت و باید توسط وزارت خرانه داری و دارایی ترکیه تایید شود .

سرمایه گذاری در کشور ترکیه

3. ثبت شرکت در ترکیه

متقاضی به عنوان یک کارفرمای خارجی می تواند اقدام به تاسیس یک شرکت با رعایت تمامی ضوابط و قوانین کند که در این حالت می توان گفت که یکی از کم هزینه ترین روش های کسب شهروندی ترکیه است. در این روش متقاضی با پرداخت حق بیمه درمانی در ترکیه (SGK) به مدت 5 سال می تواند درخواست خود را برای شهروندی ارائه دهد.

ثبت شرکت در ترکیه

4. کار در ترکیه

اگر در این کشور به مدت 5 سال به عنوان یک کارمند و نیروی مفید با اجازه کار مشغول باشید و از سوی مدیر خود بیمه شده و پرداخت مالیات های شما به موقع باشد، می توانید برای شهروندی اقدامات لازمه را بعمل آورید.

کار در ترکیه

5. دریافت پاسپورت از طریق ازدواج

اگر متقاضی با یک شهروند ترک ازدواجی داشته باشد که از تاریخ آن 3 سال می گذرد، می تواند درخواست شهروندی بدهد ولی رعایت شرایط زیر الزامی می باشد:

این ازدواج باید واقعی باشد و در صورتی که صوری بودن آن صدق پیدا کند حتی می تواند مجازات زندان را در پی داشته باشد.

شهروند ترک نباید سوء پیشینه داشته باشد.

ازدواج در ترکیه

مدارک لازم برای اخذ شهروندی ترکیه

  • پاسپورت متقاضی با اعتبار بیش از یکسال
  • فتوکپی از مهر ورود و خروج صفحه پاسپورت
  • اصل شناسنامه/ اگر اقامت در ترکیه دارید کارت اقامت
  • تایید درآمد و حساب بانکی
  • چهار قطعه عکس