اخذ اقامت ترکیه در سال 2021

اخذ اقامت ترکیه در سال 2021
احمدرضا صالحی
13 فروردین 1400
6 نظر

وقتی بحث اقامت در کشور ترکیه مطرح می شود متاسفانه افراد زیادی با مشاوره و اطلاعات ناقصی که دریافت می کنند در بیشتر مواقع در انتخاب بهترین روش تصمیمی اشتباه را اتخاذ می کنند. از آنجایی که این کشور دارای مزایای بسیار زیادی برای یک زندگی امن و راحت است مورد توجه بسیاری از مهاجرین قرار گرفته است.

کشوری پهناور با آب و هوای منحصر بفرد، زیبا، امکانات کافی، سطح زندگی ایده آل و... شرایط را برای فکر کردن به زندگی در این کشور فراهم کرده است پس پیش به سوی اطلاعات این کشور.

روش های مهاجرت به ترکیه

چند نکته در مورد شهرهای مهم کشور ترکیه

استانبول به عنوان بزرگترین شهر ترکیه مبدا اصلی برای مهاجرین است ولی آیا برای همه مناسب است؟

این نکته را فراموش نکنید که خصوصیات هر فرد متفاوت بوده و اهداف مهاجرتی نیز متفاوت است پس در انتخاب شهر محل اقامت خود دقت کنید. استانبول به عنوان شهر اصلی، شهری است که هم برای زندگی و هم برای بیزینسی فعال انتخابی مناسب می باشد. بنابراین این شهر بهترین گزینه برای یک شروع متفاوت می باشد.

در دومین نکته پایتخت کشور ترکیه یعنی آنکارا را از یاد نبرید شهری که اکثر شرکت های بین المللی در آن فعال بوده  و تمرکز سیاسی این کشور نیز می باشد.

همراهان گرامی شهرهایی مثل آنتالیا، آلانیا و ... شهرهایی هستند که بیشتر در آن بیزینس های توریستی رایج است پس در انتخاب شهر محل زندگی، شغل خود را نیز در نظر بگیرید.

در این میان شهرهایی نیز هستند که از آنها کمتر نام برده می شود ولی سطح کیفی بالایی را دارند. شهرهایی مثل دنیزلی، اسکی شهر، ترابزون و... پس اگر به دنبال یک زندگی ساکت و خالی از هیاهوی شلوغ شهری هستید در مورد این شهرها نیز تحقیق کنید.

برای داشتن یک اقامت قانونی در این کشور می بایست به اداره مهاجرت ترکیه در شهر انتخابی خود مراجعه کرده و یکی از راه های اقامتی را معرفی کنید. برای مثال اقامت توریستی کشور ترکیه، یک اقامت رایج و راحت می باشد که اکثر مهاجرین برای شروع در این کشور، این روش را انتخاب می کنند ولی باید گفت که با توجه به قانونی که در سال 2020 در ترکیه به تصویب رسید فقط و فقط به هر فرد یک بار اعطا می گردد و برای سال دوم باید به یکی از روش های دیگر اقدام کنید. پیش از این هر فرد می توانست هر ساله پس از اتمام مدت اعتبار اقامت خود درخواست خود را بصورت اینترنتی ارسال و پس از یک مصاحبه حضوری، مدارک مورد نیاز را تکمیل و برای یک و یا دوسال آینده این اقامت را تمدید کند که متاسفانه دیگر این روند ادامه ندارد.

ترتیب انجام مراحل اقامت توریستی بدین صورت است که متقاضی در ابتدا پس از حضور در این کشور باید اقدام به اجاره خانه در ترکیه کند و با قراداد این خانه یکی از مدارک اداره مهاجرت را تکمیل کند. توجه کنید در صورتیکه مجرد می باشید در این قراداد می توانید اسامی دو نفر را قید کنید تا هر دو بتوانید از مزایای آن بهره مند شوید. نکته قابل تامل در اجاره خانه باید گفت که برای اخذ اقامت توریستی با توجه به قانون جدید در سال 2021 برای خانه های واقع در غرب استانبول (اسنیورت) و منطقه فاتیح نمی توان اقدام کرد.

پس از اجاره خانه باید بیمه یکساله یا دوساله تهیه کنید (بیمه درمانی در ترکیه) که از مبالغ بالایی برخوردار نیستند. در انتها نیز تهیه شماره مالیاتی،  فتوکپی و اسکن مدارک شناسایی، عکس و .. مورد نیاز است که ابتدا باید در سایت اداره مهاجرت آپلود شده و سپس بر روی تلفن شما پیامکی مبنی بر تاریخ مصاحبه ارسال می شود که کل این روند یکی الی دو ماه زمان می برد.

شهرهای مناسب جهت زندگی در ترکیه

اگر روند انجام این کار را نمی دانید اصلا نگران نباشید چون شرکت های توریستی بسیاری هستند که در تهیه و اخذ راندوو به شما کمک می کنند تا شما براحتی کارت اقامت خود را دریافت کنید. علاوه بر این شما می توانید از مشاوران "یاردیم" که اطلاعات تماس آنها در بخش تماس با ما می باشد نیز استفاده نمایید.

در ادامه نیز برای داشتن یک اقامت بلند مدت در کشور ترکیه متقاضیان می توانند با خرید خانه در ترکیه اقدام به این روش اقامتی کنند. داشتن اطلاعات کافی در بحث خرید خانه یک امر ضروری است و حتما باید با اطلاعات کافی اقدام به خرید کنید. برای داشتن اقامت ترکیه با ملک دو روش وجود دارد :

خرید خانه های زیر سقف مبلغ شهروندی: شما می توانید با خرید خانه ای با قیمت مناسب در سطح شهر به شرط سکونت در آن خانه یک اقامت قانونی قابل تمدید داشته باشید. البته باید گفت که همانند اجاره خانه، قانون خرید خانه در مناطق اسنیورت و فاتیح استانبول نیز تصویب شده است و در این دو منطقه با خرید امکان تمدید یا اخذ اقامت ندارید. جهت خرید خانه حتما با انواع سند ملک در ترکیه آشنایی داشته باشید تا در مراحل اخذ اقامت به مشکل برنخورید.

خرید خانه به منظور شهروندی: با خرید ملک با مبلغ 250 هزار دلار به بالا شما می توانید برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام کنید. این شهروندی شامل خانواده و فرزندان زیر 18 سال نیز می شود و شما می توانید ظرف مدت کوتاهی کیملیک و پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کنید.

اجاره و خرید خانه در ترکیه

به غیر از سرمایه گذاری در ملک ترکیه، شما می توانید از طرق دیگر نیز در این کشور سرمیه گذاری کنید ولی قبل از بیان دیگر روش ها این نکته را فراموش نکنید که می توانید به عنوان سرمایه گذار با شرکت های ساختمانی در ترکیه نیز اقدام به اخذ شهروندی ترکیه کنید. با سپرده گذاری در بانک به مدت سه سال به مبلغ 500 هزار دلار و یا خرید سهام، اوراق بهادر و... نیز می توانید به عنوان سرمایه گذاری در ترکیه اقدام به دریافت شهروندی کنید.

یکی دیگر از روش ها اخذ اقامت ترکیه ثبت شرکت می باشد که با این روش نیز می توان یک اقامت قانونی در این کشور داشت. برای استفاده از این روش می توانید از طریق شرکت های مربوطه که این کار را انجام می دهند اقدام کنید تا برای شما کل عملیات را به بهترین شکل انجام دهند. روند اجرایی این روش زمانبر نیست و پس از معرفی مکان شرکت، اسم، بیمه و... شما می توانید هرساله اقامت خود را تمدید کنید. اگر در این روش ذکر شده حق بیمه و مالیات خود را به موقع پرداخت کنید می توانید پس از چند سال اقدام به دریافت اقامت دائم ترکیه نیز کنید.

علاوه بر اینکه شما به عنوان یک کارفرمای خارجی می توانید اقامت داشته باشید، به عنوان یک نیروی کار مفید (کارمند) نیز می توانید در این کشور حضور داشته باشید. اقامت از طریق کار را می توان از کشور مبدا نیز پیگیری کرد و روند آن به وسیله کارفرما صورت می پذیرد و شخص حتما باید بیمه شود.

اقامت از طرق تحصیل که یکی از پرطرفدارا ترین روش ها برای قشر جوان است را مورد بررسی قرار می دهیم. تحصیل در دانشگاه های ترکیه این روزها با استقبال زیادی رو به رو شده و دلایل آن به خوبی واضح است. کشوری با امکانات کامل با هزینه های مناسب تر نسبت به کشورهای اروپایی مقصدی مناسب برای دانشجویان شده است.

مزایای تحصیل در ترکیه را قبلا مورد بررسی قرار داده ایم و دانشگاهایی نظیر دانشگاه بغازیچی استانبول، دانشگاه مدنیت، دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینان و ... را به تفصیل شرح داده ایم که مطالعه آنها خالی از لطف نخواهد بود.

یک تحصیل امن و راحت در این کشور که می تواند منجر به اقامت در این کشور نیز شود، روشی مناسب برای مهاجرت به این کشور تلقی می شود.

اخذ شهروندی ترکیه از طریق تحصیل

و آخرین روش مهاجرتی در کشور ترکیه مهاجرت از طریق پناهندگی است که روشی خاص برای افرادی است که حائز شرایط می باشند. در پناهندگی کشور ترکیه باید گفت که اسکان در شهرهای بزرگ امکانپذیر نیست و ثبت نام در اداره مهاجرت هر شهر در صورت پذیرش انجام می شود. کلیه امور مربوط به پناهندگان از سال 2019 به دست اداره مهاجرت ترکیه بوده و روند پیگیری متفاوتی را برای پناهندگان شاهد هستیم.

6 نظر ثبت شده

سیمین
سیمین
13 فروردین 1400

عالییییییییی

رحمان
رحمان
13 فروردین 1400

اطلاعاتتون کامل بود دستتون درد نکنه

شمیم
شمیم
13 فروردین 1400

میشه در مورد زندگی در شهر کایسری هم مطالبی بذارید ما آشنا بشیم

دانیال
دانیال
13 فروردین 1400

من در حال تحقیق در مورده کشور ترکیه هستم و دنبال کننده مطالب شما همیشه بودم بسیار عالی مثل همیشه

کامران
کامران
13 فروردین 1400

سلام خوب بود خسته نباشید

فرزانه
فرزانه
13 فروردین 1400

سلام .... آیا زندگی در غرب استانبول هزینه هاش کمتره ؟ میشه منا راهنمایی کنید

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی