زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه
احمدرضا صالحی
13 تیر 1400
0 نظر

تصور از یک زندگی زیبا در هر کجا از این کره خاکی بسیار لذت بخش است، عده ای به دنبال مهاجرت به کشورهای تاریخی، عده ای به دنبال جستجوی آرزوها و عده ای نیز به دنبال آرامش هستند. شاید انتخاب بسیاری از افراد برای زندگی کشور ترکیه باشد، کشوری که با قدمت تاریخی خود و آب و هوایی مطبوعی که دارد پذیرایی بسیاری از مهاجران در سراسر دنیاست. در این کشور شهرهای کوچک و بزرگ با اقلیم متفاوت نوید یک زندگی رویایی به همراه خانواده را می دهد. در شهرهای بزرگ  وجود افرادی از کشورهای مختلف حال و هوایی به شهر داده اند که گوشه گوشه از مناطق مختلف را دیدنی تر می کند.

اگر به دنبال زندگی در این کشور زیبا هستید می خواهیم از چند دیدگاه کشور ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم تا بیشتر با این کشور و حقایقی که قرار است با آن روبرو شوید آشنا شوید. کسب اطلاعات پیش از هرگونه اقدام می تواند بیشترین کمک برای افرادی باشد که قصد مهاجرت به این کشور را دارند تا در زمان حضور در خاک ترکیه در مواجه با برخی مسائل سوپرایز نشوند.

مسکن در ترکیه

در اولین گام و حضور یک فرد در ترکیه نیازمند تهیه ملک می باشد. اجاره خانه در ترکیه ترتیب و مراحل خود را دارد که اصولا از طریق دفاتر املاک انجام می پذیرد و شخص پس از بازدید خانه و انتخاب آن، با یک قرارداد رسمی می تواند برای سایر مراحل اقدام کند. توجه کنید که در دفتر املاک مستاجر باید سه مبلغ پرداختی داشته باشد، یک مبلغ اجاره به عنوان دپوزیت، یک مبلغ اجاره پیش و یک مبلغ اجاره به عنوان کمسیون املاک. برای مثال اگر خانه انتخابی با اجاره 3000 لیر در ماه باشد مستاجر در ابتدا باید 9000 لیر پرداختی داشته باشد. در ادامه مراحل تهیه خانه باید کلیه قبوض به نام فرد مستاجر زده شود که شخص با در دست داشتن پاسپورت و کیملیک و با حضور در ادارات آب، برق و گاز باید اقدام به بازکردن آنها بنماید (توجه کنید که اداره گاز با پاسپورت گاز خانه مورد نظر را باز نمی کند و کیملیک الزامی است).

البته که می توانید برای خرید خانه در کشور ترکیه نیز اقدام کنید. با خرید خانه در ترکیه نیز همین مراحل را باید انجام دهید با این تفاوت که مبلغ پرداختی کمسیون متفاوت است. در خرید شخص خریدار می تواند اقدام به دریافت اقامت توریستی قابل تمدید کند و مشکلی از این جهت وجود ندارد.

در صورتیکه ملک خریداری شده بیش از 250 هزار دلار باشد امکان اخذ اقامت ترکیه نیز وجود دارد. در باب خانه در ترکیه ما مقالات متفاوتی از قبیل:

تهیه کرده ایم که مطالعه آنها را پیشنهاد میکنیم. اگر از طریق اجاره و یا خرید قصد دریافت اقامت را دارید حتما قبل از اقدام به اداره نفوس ترکیه رفته و برگه نفوس را تهیه کنید.

خرید مسکن در ترکیه

حمل و نقل شهری

در اکثر شهرهای ترکیه حمل و نقل شهری به خوبی مدیرت می شود بگونه ای که علاوه بر وجود تاکسی های شهری و اتوبوس، شاهد تاکسی های اینترنتی و... نیز هستیم. در شهرهای بزرگی  مانند استانبول  و ازمیر که در مسیر دریا نیز می باشند، شاهد کشتی های مسافربری نیز هستیم که حال و هوای خوبی برای مسافران به همراه دارد. امکان اجاره و خرید خودرو نیز فراهم می باشد. شما به عنوان یک فرد خارجی در این کشور با در دست داشتن گواهینامه و کارت بانکی می توانید اقدام به اجاره خودرو در ترکیه کنید و از خدمات آنها نیز برخوردار شوید، این امکان حتی از درب خروجی فرودگاه امکانپذیر می باشد. شرکت های بسیاری نیز با خودروهای متفاوت در سطح شهر وجود دارند که می توان با مراجعه به آنها خودرو مورد نظر را اجاره نمود. خرید خودرو در ترکیه نیز به راحتی امکان پذیر است زیرا این خرید برای خارجی ها شامل مالیات نمی شود و همین امر مزید بر علت شده که افراد زیادی روی به خرید خودرو بیاورند. توجه کنید زمانی که خودرو خریداری می کنید باید گواهینامه ای دارای اعتبار و مجوز کشور ترکیه را داشته باشید. با گواهینامه کشور خود تنها 6 ماه مجاز به استفاده هستید و پس از آن باید آن را تبدیل کنید. 

حمل و نقل شهری در ترکیه

اشتغال در ترکیه

مهمترین موضوع برای مشغول به کار شدن در کشور ترکیه زبان ترکی استانبولی می باشد. اگر این زبان را به همراه تخصص خود داشته باشید حتما شغلی مناسب برای خود خواهید یافت. وجود شرکت های داخلی و خارجی در این کشور بازار کار خوبی را هم برای کارفرمایان و هم برای کارمندان فراهم کرده است. حال اگر شخصی تخصص های لازمه را داشته باشد می تواند درآمدی ایده آل در این کشور داشته باشد. سرمایه گذاری در ترکیه که این روزها طرفداران خاص خود را دارد در حیطه های مختلف دیده می شود، وجود این سرمایه گذاران نیروی کار جوانی را می طلبد که با چشم اندازهای چندین ساله یک آینده شغلی بی نظیر را می تواند رقم بزند.در صورت استخدام فرد می تواند با دریافت بیمه، اجازه کار خود را دریافت کند و از این طریق نیز به دریافت اقامت دائم نزدیک شود. یک فرد خارجی نیز با حضور در این کشور می تواند اقدام به ثبت شرکت کند و به عنوان کارفرمای خارجی از یک اقامت قانونی بهرمند شود.

اشتغال در ترکیه

تحصیل در ترکیه

در کشور ترکیه دانشگاهای با کیفیت بسیاری وجود دارند که در رنک های جهانی نیز در جایگاهای خوبی هستند. اگر قصد تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی علی الخصوص دانشگاه در این کشور را دارید باید به اهمیت تحصیل در کشور ترکیه اشاره کنیم:

تحصیل در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای همجوار مقرون بصرفه تر است.

  • سطح کیفی تحصیل در این کشور بسیار بالاست.
  • هزینه های زندگی و یا خوابگاه در این کشور متناسب است.
  • امکان اجاره کار و اقامت پس از اتمام تحصیل وجود دارد.

البته که ما در مورد مزایای تحصیل در ترکیه مقاله مفصلی تهیه کرده ایم که پیشنهاد می شود آن را مطالعه فرمایید. از مهمترین دانشگاه های ترکیه می توان به دانشگاه یدی تپه استانبول، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه کوچ، دانشگاه باهچه شهیر استانبول و... اشاره کرد.

تحصیل در ترکیه

خدمات

در انتهای این مقاله می خواهیم به چند پارامتر اشاره کنیم که قطعا برای زندگی در کشور ترکیه به آن احتیاج خواهید داشت:

خرید سیم کارت

برای تهیه سیم کارت تلفن همراه  در ترکیه می توانید از شرکت های مخابراتی در سطح شهر اقدام به خرید کنید، شرکت هایی همچون ترکسل، ترکتلکام، ودافون و... با تعرفه های مختلف پکیج های متنوعی برای مشتریان خود ارائه می دهند و همیشه در حال رقابت با یکدیگر بوده اند.

خرید اقلام خوراکی

برای تهیه اقلام خوراکی می توانید از فروشگاه های زنجیره ای در ترکیه اقدام به خرید کنید. این فروشگاها همچون شوک، بیم و ... اغلب دولتی بوده و با قیمت های مناسبتری اقلام مختلف را به فروش می رسانند.

آزمون های ورودی دانشگاه

اگر به دنبال تحصیل در این کشور هستید اطلاعات کامل از آزمون یوس داشته باشید تا در این آزمون سربلند شوید .

افتتاح حساب

در افتتاح حساب بانکی محدودیت هایی برای بعضی از کشورها وجود دارد پس برای نقل و انتقالات مالی خود به فکر باشید و پس از دریافت کیملیک می توانید در صورت عدم افتتاح حساب بانکی ، پاپارا کارت بانکی ترکیه دریافت کنید.

0 نظر ثبت شده

ثبت نظر برای این مقاله

نام خود را وارد کنید
یک ایمیل معتبر وارد کنید
متن نظر خود را تایپ کنیدکد امنیتی